Energetyka

Moduły fotowoltaiczne – jak działają i gdzie można je kupić?

Inwestowanie w odnawialne źródła energii to szansa na zmniejszenie rachunków za prąd,
a także podwyższenie poziomu ochrony środowiska naturalnego. Fotowoltaika jest coraz chętniej wybieranym źródłem energii zarówno przez firmy, jak i gospodarstwa domowe. Dowiedz się, jak działa moduł fotowoltaiczny i zdecyduj się na montaż.

Panele słoneczne to centralny element systemu fotowoltaiki. Na etapie tworzenia projektu systemu pozyskiwania energii z odnawialnego źródła trzeba ustalić odpowiednią moc znamionową paneli. Tylko wtedy moduł fotowoltaiczny będzie w stanie zapewnić sprawność działania systemu.

Jak wybrać moduł fotowoltaiczny dla domowej instalacji?

Zakup odpowiednich modułów PV to podstawa, jeśli chcesz, aby zbudowany system fotowoltaiki działał sprawnie i wydajnie przez wiele lat. Do kluczowych parametrów modułów fotowoltaicznych zaliczamy:

  • moc,
  • wydajność,
  • okres gwarancyjny,
  • rozmiar paneli słonecznych,
  • typ konstrukcji modułu.

Po głębszej analizie tych parametrów będziesz w stanie wybrać odpowiednie moduły, które uzupełnią budowany system instalacji fotowoltaicznej.

Jak są zbudowane ogniwa fotowoltaiczne?

Na etapie produkcji modułów fotowoltaicznych wykorzystuje się materiały półprzewodnikowe takie, jak krzem. Ten występuje pod postacią płytek polikrystalicznych oraz monokrystalicznych.

Krzemowe moduły są połączone ze sobą szeregowo lub równolegle, zależnie od wykorzystanej technologii produkcji paneli słonecznych. Cała konstrukcja tylnej części modułu jest zabezpieczona folią elektroizolacyjną.

Ogniwa są zalane hermetycznym surowcem, który chroni panele przed oddziaływaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych. Cały moduł jest zamknięty w aluminiowej obudowie wraz z szybą ze szkła hartowanego o wysokiej przepuszczalności światła.

Moduły fotowoltaiczne – zasada działania

Nowoczesne systemy fotowoltaiki opierają się głównie na odpowiednio dopasowanych panelach słonecznych. To przez nie przechodzi światło słoneczne, które wywołuje ruch elektronów. To skutkuje wywołaniem reakcji odpowiadającej za produkcję energii.

Drugim etapem pracy systemu fotowoltaiki i modułów jest przekazywanie energii do inwertera (falownika), który zmienia prąd stały na zmienny. Dzięki temu można skutecznie zasilić instalację dla domu lub przedsiębiorstwa.

Ostatecznie wytworzona energia może być wykorzystywana praktycznie do wszystkiego: zasilania maszyn przemysłowych i urządzeń użytku domowego.

Gdzie i za ile można kupić moduły fotowoltaiczne?

Najlepszym miejscem, gdzie można nabyć moduł PV w rozsądnej cenie jest hurtownia fotowoltaiczna. Popularne modele modułów kosztują w granicy ok. 1000 złotych. Oczywiście ostateczna cena jest uzależniona od parametrów technicznych produktu, a także gabarytów paneli.

Zanim zdecydujesz się złożyć zamówienie na moduły fotowoltaiczne, ustal zapotrzebowanie nieruchomości lub innego budynku na energię elektryczną. Dopiero wtedy będziesz w stanie wybrać panele o odpowiedniej mocy znamionowej, zapewniającej wydajność systemu.

MATERIAŁ PARTNERA

Energa Green Development uruchomi farmę fotowoltaiczną Mitra

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker