EuropaPolska

Poparcie Polaków dla UE jest rekordowo wysokie!

Polska należy do liderów euroentuzjazmu spośród krajów UE.

Poparcie Polaków dla UE jest rekordowo wysokie. Jak wynika z tygodnika Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), w 2022 r. aż 92 proc. z nas uważało się za zwolenników Unii Europejskiej. 

Poparcie Polaków dla UE od początku ogłoszenia akcesji systematycznie rośnie, z niewielką stagnacją w latach 2010-2013, gdy strefa euro znajdowała się w głębokim kryzysie gospodarczym. W 2003 r. około 60 proc. Polaków uważało się za zwolenników UE, podczas gdy w 2022 r. było to już 92 proc. Ostatnie trzy lata okazały się szczególnie wyjątkowe, gdyż poparcie wzrosło z ponad 80 proc. w 2019 r. do wspomnianych 92 proc. w ubiegłym roku. Jednocześnie odsetek przeciwników UE wynosi zaledwie 3 proc., a jeszcze w 2004 r. 20 proc. Polek i Polaków było sceptycznie nastawionych do UE.

Zobacz także: Aż 39 proc. dzieci w UE z rodzin o niższym wykształceniu żyje w deprywacji materialnej!

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) powołując się na raport Eurobarometru, wskazuje, że 82 proc. Polek i Polaków uważa, że korzystamy z członkostwa w UE. Jakie korzyści widzą Polacy?

Jak wynika z raportu Eurobarometru, w 2023 r. do najważniejszych korzyści Polacy zaliczają podnoszenie standardu życia (35 proc.) i udział Unii w krajowym wzroście gospodarczym (35 proc). W kontekscie rosyjskiej agresji na Ukrainę, warto odnotować, że w ostatnim czasie bardzo zwiększyła się też liczba respondentów zaznaczających wkład UE w utrzymanie pokoju i wzmocnienie bezpieczeństwa (34 proc.) – czytamy w tygodniku PIE

Wzrost poparcia dla UE to zjawisko powszechne w całej Europie. Z sondażu Eurobarometru wynika, że ponad 65 proc. mieszkańców Europy pozytywnie ocenia członkostwo w UE. To najwyższy wynik od 2007 r.

Można zatem stwierdzić, że wyzwania, z którymi UE zetknęła się w ostatnich latach, od pandemii COVID-19 po agresję Rosji w Ukrainie i towarzyszące im kryzys energetyczny oraz wysoka
inflacja, wpłynęły na wzmocnienie poparcia społeczeństw krajów członkowskich dla UE – wskazują ekonomiści PIE

Warto odnotować, że Polska – obok Irlandczyków i Dunczyków – najbardziej entuzjastycznie ocenia członkostwo w UE i proces integracji europejskiej. Ponadto jesteśmy liderami pod względem optymizmu co do przyszłości wspólnego projektu europejskiego. Jedynie 18 proc. Polaków pesymistycznie ocenia przyszłość naszego kraju w Unii. To trzeci najniższy wynik spośród członków UE.

Nowe reguły fiskalne UE zwiększą dług, ale i inwestycje!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker