Polska

Inflacja w Polsce mocno w dół! Czeka nas deflacja?

W jakim tempie rosną ceny w Polsce? Czy możemy liczyć na spadek cen w kraju? Z czego wynika spadek inflacji?

Główny Urząd Statystyczny podał właśnie najnowsze szacunki dotyczące dynamiki cen w naszym kraju. Ile wynosi obecnie inflacja w Polsce? Jakie są prognozy na najbliższe lata?

Inflacja w Polsce znów spada

Dziś o godzinie 10 Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował o szybkim odczycie inflacji w naszym kraju. Z danych urzędu statystycznego wynika, że inflacja w Polsce wyniosła w kwietniu 14,7%. Oznacza to silny spadek względem marca, kiedy odnotowano wzrost cen o 16,1%. W lutym to było z kolei aż 18,4%. Konsensus ekonomistów wynosił 15%, więc odczyt jest zaskoczeniem. Jak wynika z ankiety dla Parkiet.com, rozstrzał prognoz był dość spory. Najniższa wynosiła 14,7%, a najwyższa aż 15,9%. 14,7% to jednocześnie najniższy odczyt od maja 2022 roku.

Inflacja CPI w Polsce (% rr)

Warto jednak pamiętać, że ceny urosły w Polsce w ujęciu miesięcznym o 0,7%. Mimo dużego spadku inflacji w Polsce nie można mówić o tym, że sytuacja jest dobra, ponieważ życie nadal drożeje bardzo dynamicznie. Dla porównania warto przypomnieć, że cel inflacyjny (dla inflacji w ujęciu rocznym) w Polsce wynosi 2,5%. Ekonomiści oczekiwali, że w ujęciu miesięcznym ceny wzrosną o 0,9%. Możemy więc mówić o pozytywnym zaskoczeniu. Miesiąc wcześniej ceny wzrosły o 1,1% w ujęciu miesięcznym.

Ceny żywności wyhamowują?

Co napędza spadek inflacji w Polsce? Są to głównie dwie kategorie: żywność oraz energia. Dekompozycji inflacji dokonał jeszcze przed odczytem ekonomista Marcin Czaplicki. Poprawnie przewidział on, że wzrost cen spowolni do 14,7% w ujęciu rocznym. Z zamieszczonego przez Czaplickiego wykresu wynika, że spadek jest głównie zasługą cen w dwóch kategoriach: żywność oraz energia.

Inflacja w Polsce dekompozycja
Marcin Czaplicki

Ceny żywności w Polsce spadają na skutek globalnych przecen na rynkach. Doskonale obrazuje to indeks cen FAO (ang. Food and Agriculture Organization of the United Nations, Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa). Marzec 2023 roku przyniósł 12. spadek z rzędu. Ceny żywności zmalały w tym czasie o 20% – z 159,7 pkt. do 126,9 pkt. Co taniało najbardziej? Spadki to przede wszystkim zasługa cen olejów roślinnych. Te spadły do marca 2022 roku do marca 2023 roku z 251,8 pkt. do 131,8 pkt. Oznacza to, że są dziś blisko dwukrotnie tańsze!

Zobacz też: Węgry: inflacja 25% to idealny moment na obniżkę stóp procentowych!

Spadki na świecie pociągają za sobą również Polskę. Dzięki temu żywność nie drożeje już w takim tempie jak poprzednio. Z danych GUS wynika, że wzrosły one w porównaniu do marca o 0,5%. W ujęciu rocznym wzrost wyniósł 19,7%. Choć to bardzo dużo, to należy pamiętać, że jeszcze w marcu dynamika cen żywności wynosiła 24% w ujęciu rocznym.

Choć mówimy tutaj o wzroście, to nie jest to zła wiadomość, ponieważ ten wytraca impet. Dlatego mimo wzrostu cen żywności, inflacja może spadać. Jak zaznaczają eksperci, to między innymi skutek spadków cen mąki. Niewiadomą są za to warzywa, które w ostatnim czasie były jedną z najszybciej rosnących kategorii. Ceny energii odnotowały kolny, choć niewielki, spadek. Paliwa na stacjach benzynowych były o 0,1% niższe niż w marcu. Tanieje również węgiel. W ujęciu rocznym nośniki energii nadal są jednak aż o 23,5% droższe niż rok temu.

Inflacja pozostanie z nami na dłużej?

Mimo dużych spadków nie należy oczekiwać ujemnej dynamiki cen w Polsce, ponieważ podwyższona inflacja może pozostać z nami na dłużej. A tak wynika m.in. z szacunków ekonomistów NBP, którzy szacują, że wróci ona do celu dopiero w 2025 roku. Choć w najbliższym czasie inflacja w końcu powinna wrócić do jednocyfrowych wartości, to warto pamiętać, że 6 czy 8% inflacji to nadal bardzo wysoki wzrost cen. Spadki inflacji nie przełożą się więc na spadki cen w sklepach, a jedynie sprawią, że ceny te będą rosnąć wolniej. Zdaniem ekonomistów Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), dwucyfrowa inflacja pozostanie z nami przez większość tego roku.

Inflacja w Polsce PIE
PIE

Szacują oni, że w IV kwartale wyniesie ona 9,1%. Choć to duży spadek względem I kwartału (kiedy wyniosła 16,2%), to nie można mówić o niskim wzroście cen na koniec tego roku. Za spadek mają odpowiadać głównie ceny żywności (o 4 p.p.) oraz w mniejszym stopniu ceny energii i paliw (o 1,7 p.p.).

FAO: Ceny żywności o 20% niższe niż rok temu. GUS: w Polsce są o 20% wyższe. Dlaczego?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Ekonomista, nieopierzony dziennikarz. Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham wszelkie wykresy, tabelki i mapki. Lubię pobiegać oraz podróżować zbiorkomem.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker