Spadają oczekiwania inflacyjne firm!
Ale nie spada inflacja bazowa. I to jest główne zmartwienie RPP

Spadają oczekiwania inflacyjne firm. Przedsiębiorstwa spodziewają się ustabilizowania cen lub ich wolniejszego wzrostu w krótkim, jak i w dłuższym okresie.
Oczekiwania inflacyjne firm spadają
W kwietniowym badaniu koniunktury GUS firmy deklarowały niższe oczekiwania inflacyjne w stosunku do styczniowego i październikowego badania. W zasadzie we wszystkich sektorach przedsiębiorstwa zgodnie oczekują, że ceny ustabilizują się lub wzrosną, ale w wolniejszym stopniu, w krótkim (1-3 miesiące) i dłuższym (12 miesięcy) okresie.

Spadek oczekiwań inflacyjnych szczególnie zauważalny jest w handlu detalicznym, gdzie odsetek firm spodziewających się, że ceny usług, materiałów i surowców wzrosną szybciej, spadł o 20,7 p. proc. (krótki okres) i 12,1 p. proc. (dłuższy okres). Najwyższy spadek zaobserwowano jednak w sekcji zakwaterowanie i gastronomia (odpowiednio o 29,1 p. proc. i 23,0 p. proc.).
Spadek oczekiwań nie przekłada się na ceny
Spadek oczekiwań inflacyjnych firm, a także deklaracje o mniejszej skłonności do podwyżek cen oferowanych dóbr i usług nie przekładają się w znaczącym stopniu na inflację. Widzimy to we wskaźniku inflacji bazowej, która wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. W kwietniu osiągnęła najprawdopodobniej poziom 12,2 proc. w ujęciu rocznym.
Zobacz także: Inflacja w Polsce mocno w dół! Czeka nas deflacja?
Przedsiębiorstwa deklarują odłożenie inwestycji i ograniczanie zatrudnienia
Z badanie ankietowego GUS wynika, że firmy planują odraczać proces inwestycyjny i ograniczać zatrudnianie. Odsetek przedsiębiorstw w przetwórstwie przemysłowym deklarujących odłożenie inwestycji wyniósł w kwietniu ok. 40 proc., podczas gdy na przyspieszenie inwestycji wskazało mniej niż 10 proc. firm. Podobny odsetek zaobserwowano w budownictwie, w handlu hurtowym i detalicznym, w sekcjach transport i gospodarka magazynowa oraz zakwaterowanie i gastronomia.

Przedsiębiorstwa w Polsce planują również ograniczyć zatrudnianie. Odsetek firm, które w najbliższym okresie nie zamierzają podejmować procesu rekrutacyjnego, jest poziomie 20-30 proc. Podobny odsetek przedsiębiorstw deklaruje także ograniczenie produkcji i sprzedaży.
Zatrudnienie w Polsce jest najwyższe w historii! Mamy lepszy wynik niż średnia UE