Chiny

Turystyka krajowa w Chinach odbudowuje się. Chińczycy znów podróżują, ale inaczej niż przed pandemią

W ciągu 5-dniowej przerwy majowej Chińczycy odbyli 274 mln podróży turystycznych w kraju. To o blisko 20 proc. więcej niż w 2019 r. Mniej chętnie wyjeżdżają jednak zagranicę

Po trzech latach ograniczeń związanych z COVID-19, Chińczycy w końcu mogą podróżować. Wielu z nich postanowiło wykorzystać długi weekend majowy, by spędzić urlop poza domem. Turystyka krajowa w Chinach wróciła dzięki temu do poziomów sprzed pandemii. Turyści odbyli 274 mln podróży wewnątrz kraju w ciągu 5 dni, co daje wynik o 20 proc. wyższy od osiągniętego w 2019 r. 

Turystyka krajowa w Chinach odbudowuje się

Pięciodniowa w tym roku przerwa majowa to pierwszy w Chinach okres wzmożonego ruchu turystycznego od czasu zniesienia restrykcji związanych z epidemią COVID-19 w tym kraju. Dworce i lotniska w Chinach wypełniły się tłumami Chińczyków spragnionymi podróży. 

Chińczycy odbyli w ciągu pięciu dni 274 mln podróży wewnątrz kraju – poinformowało chińskie Ministerstwo Kultury i Turystyki. To wzrost o ponad 70 proc. wobec poprzedniego roku (w którym obowiązywały ograniczenia) i, co ważniejsze, wzrost o prawie 20 proc. wobec przedpandemicznego 2019 r. Turyści wydali na podróże 148 mld juanów, czyli równowartość blisko 21 mld dolarów. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2022 r., jednak niemal tyle samo, co w 2019 r.

W ciągu I kwartału 2023 r. Chińczycy odbyli już w sumie 1,22 mld podróży turystycznych – to wzrost o 365 mln (46,5 proc.) w stosunku do I kwartału 2022 r. Chińska Akademia Turystyki szacuje, że łącznie w tym roku Chińczycy odbędą wewnątrz kraju 4,55 mld podróży turystycznych. Stanowiłoby to wzrost o 73 proc. wobec 2022 r.

Zobacz też: Chiny znoszą testy PCR dla podróżnych przylatujących z zagranicy

Turystyka krajowa w Chinach wesprze gospodarkę?

Eksperci są zdania, że przerwa majowa może być punktem zwrotnym dla chińskiej turystyki, szczególnie krajowej. Wzrost jest co prawda wyraźny, jednak zwraca się uwagę, że Chińczycy wydali stosunkowo mało podczas pięciu wolnych dni. Wydatki pozostały na poziomie z 2019 r., chociaż podróży było o ponad 20 proc. więcej. Raymond Cheng w wypowiedzi dla BBC powiedział, że budzi to obawy, czy odbicie w turystyce rzeczywiście przysłuży się w zakładanym stopniu do wzrostu gospodarczego Chin. W I kwartale 2023 r. chińska gospodarka odnotowała wzrost o 4,5 proc. Goldman Sachs tak skomentował dane z turystyki:

Dobre dane z turystyki, wraz z wciąż solidnym kwietniowym PMI dla usług, dobrze wróżą konsumpcji i ożywieniu w usługach w nadchodzących miesiącach, pomimo osłabienia dynamiki wzrostu produkcji.

Odbudowa turystyki krajowej w Chinach to niewątpliwa szansa dla sektora turystycznego. Wzrost popytu turystycznego spowodował, że w niektórych regionach władze podjęły działania mające na celu chronić turystów przed drastycznym wzrostem cen w hotelach, restauracjach i atrakcjach turystycznych. W prowincji Shandong zapowiedziano, że karane będą hotele, w których ceny pokoi wzrosną o ponad 50% w stosunku do średnich cen w marcu.

Zobacz też: PIE: Polska turystyka radzi sobie gorzej niż przed pandemią

Chińczycy najliczniejszą grupą turystyczną na świecie

Chińscy turyści odgrywają też niezmiernie ważną rolę dla światowego rynku turystycznego. Przed rozpoczęciem pandemii COVID-19 Chińczycy stanowili najliczniejszą grupę turystyczną na świecie. Odbywali ponad 150 mln podróży zagranicznych w ciągu roku. Teraz, w ciągu przerwy majowej, takich podróży było średnio 1,2 mln każdego dnia – dwukrotność tego, co odnotowano rok temu. To nadal jednak znacznie mniej niż przed pandemią. Według niektórych firm analitycznych nawet o połowę mniej.

Jako przyczyny wskazuje się m.in. wysokie ceny podróży zagranicznych. Przykładowo loty do Europy podrożały o 80 proc. według firmy ForwardKeys. Swoje dokłada także branża lotnicza i biura podróży, które mocno ucierpiały w wyniku pandemii. Obawy co do podróży za granicę mają też sami Chińczycy. Wygląda na to, że przez najbliższe miesiące turystyka zagraniczna Chińczyków nie zbliży się do poziomów sprzed pandemii i Chińczycy „zasilać” będą krajowy rynek. To na pewno szansa dla tamtejszej gospodarki.

Chiny po blisko trzech latach restrykcyjnej polityki zero-covid zaczęły łagodzić swoje ograniczenia na początku 2023 r., a na zagranicznych turystów otworzyły się w połowie marca.

Chiny i Indie przyczynią się do blisko 60% globalnego wzrostu w tym roku! Azja uratuje świat przed recesją?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker