GospodarkaPolska

Dzień Matki, Dzień Dziecka, Pierwsza Komunia, wesela — jak i za ile Polacy zamierzają świętować?

Nadchodzi sezon weselny i komunijny. Do tego niedługo będzie mieć miejsce Dzień Matki i Dzień Dziecka. Jak odbije się to na portfelach Polaków?

Nadchodzące miesiące wręcz obfitują w różnego rodzaju okazje, święta. W końcu zbliża się sezon weselny oraz komunijny, a na przełomie maja i czerwca będą mieć miejsce kolejno Dzień Matki oraz Dzień Dziecka. Jak wydarzenia te odbiją się na portfelach Polaków? Jak duże będą okazjonalne wydatki mieszkańców kraju nad Wisłą? Czym nasi rodacy zamierzają obdarzyć siebie nawzajem z okazji tych wszystkich wydarzeń? Ustalić te kwestie postanowił Provident Polska, który jak co roku zlecił przeprowadzenie badania sondażowego na pod koniec kwietnia. 

Pierwsza Komunia będzie kosztować rodziców średnio aż… 5037 złotych!

W miesiącu tym na dobre rozpoczął się już sezon komunijny, który jak z wynika z Barometru Providenta (tak nazywa się analizowane badanie) będzie niemało kosztować rodziców. Otóż Polacy wychowujący dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przystąpią do tego sakramentu, na kwestie związane z Komunią zamierzają przeznaczyć średnio aż 5037 złotych. Przy czym, co należy zaznaczyć, wielu z nich nie uda się tego sfinansować z zarobków — zaledwie 44 proc. ankietowanych stwierdziło, że komunijne koszty pokryje z bieżących dochodów. Pozostała część Polaków albo sięgnie po zaoszczędzone wcześniej pieniądze (40 proc.) albo pożyczy potrzebne środki od rodziny (10 proc.).

Zobacz także: Co czwarty Polak nie może sobie pozwolić na tradycyjne, świąteczne wydatki

Z drugiej strony, warto mieć na uwadzę, iż rodzice nie tylko będą wydawać pieniądze, ale również je dostawać. Otóż jak wynika z badania Providenta najpopularniejszym prezentem przekazywanym przez gości dzieciom przystępującym do Pierwszej Komunii Świętej, często szybko konfiskowanym przez ich rodziców… są pieniądze. Te zamierza dać aż 70 proc. mieszkańców kraju nad Wisłą zaproszonych na takowe wydarzenia. Jeżeli o chodzi o mniej, ale nadal stosunkowo popularne podarki, to na drugim i trzecim miejscu w przypadku pań znalazły się biżuteria i zegarki, a w przypadku panów biżuteria oraz komputer bądź laptop.

Przy czym, oczywiście rodzice nie tylko będą zabierać pieniądze, które goście postanowili przekazać ich dzieciom, ale również sami obdarują swoje pociechy banknotami. Przynajmniej tak wynika z Barometru Providenta, zgodnie z którym to niemal co trzeci rodzic z okazji Pierwszej Komunii Świętej, przekaże właśnie taki prezent synowi bądź córce. Choć, warto mieć na uwadzę, że jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, wielu młodych Polaków otrzyma telefon, laptop bądź komputer lub rower.

Jaki prezent Rodzice zamierzają podarować swoim dzieciom z okazji Pierwszej Komunii Świętej?
Jaki prezent Rodzice zamierzają podarować swoim dzieciom z okazji Pierwszej Komunii Świętej?

Zobacz także: Tegoroczna Wielkanoc dzięki oszczędności Polaków będzie droższa „jedynie” o 12%

Dzień Matki oraz Dzień Dziecka będą małym obciążeniem dla portfeli Polaków

Po sezonie komunijnym przychodzi czas na dwa święta, konkretnie Dzień Matki oraz Dzień Dziecka. Przy czym, to pierwsze święto będzie stosunkowo małym obciążeniem dla portfeli mieszkańców kraju nad Wisłą. Otóż co trzeci Polak zamierzający obchodzić to święto zamierza zamknąć budżet przeznaczony na prezent dla swojej rodzicielki w kwocie 50 złotych. Mniej więcej taki sam odsetek Polaków wyda na ten cel więcej niż 50, ale mniej niż 100 złotych.

Znacznie mniej, bo zaledwie 20 proc. ankietowanych stwierdziło, że wyda od 101 do 200 złotych, a jedynie 16 proc. zadeklarowało, iż ich wydatki przekroczą 200 zł. Średnio zaś prezent z okazji Dnia Matki będzie kosztować ok. 165 złotych. Przy czym, jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, tym prezentem w największej liczby przypadków będą kwiaty. Jednakże, co interesujące, warto zauważyć, iż aż 7,3 proc. Polaków zamierza obdarować swoją mamę bezcennym prezentem, czyli życzeniami.

Co podarują Polacy swoim mamom z okazji Dnia Matki?
Co podarują Polacy swoim mamom z okazji Dnia Matki?

Zobacz także: Sprzedaż online na święta przekroczyła bilion dolarów!

Dzień Dziecka będzie już nieco większym obciążeniem dla finansów Polaków, ale jedynie nieznacznie większym od uprzednio analizowanego święta. Otóż w tym przypadku najczęściej wskazywanym przedziałem było nie od 0 do 50 złotych a od 101 do 200 złotych. Aż 36,1 proc. osób ankietowanych zamierzających świętować pierwszego czerwca wskazało, że wydatki związane z tym wydarzeniem zamierza zamknąć w tej kwocie. Do tego 14,5 proc. ankietowanych stwierdziło, że na prezent dla dziecka przeznaczą ponad 400 złotych. Przeciętnie zaś Dzień Dziecka będzie Polaków kosztować 278 złotych.

Bezapelacyjnie najpopularniejszym prezentem ślubnym jest gotówka!

Wesela zaś będą poważnym ciosem dla budżetów niektórych mieszkańców kraju nad Wisłą. Otóż średnio na prezent ślubny Polacy zamierzają przeznaczyć aż 1512 złotych! Jednakże warto mieć przy tym na uwadzę, że liczba ta jest tak znaczna ze względu na nieznaczną liczbę osób bardzo rozrzutnych. Otóż co trzeci mieszkaniec kraju nad Wisłą, który zamierza udać się na wesele, na podarek dla nowożeńców nie przeznaczy więcej niż 500 złotych. 13 proc. ankietowanych stwierdziło, iż będzie on ich kosztować więcej niż 500, ale mniej niż 800 złotych. Do tego aż 27,7 proc. badanych Polaków stwierdziło, iż co prawda nie wyrobi się w uprzednio wymienionym budżecie, ale uda im się kupić prezent dla pary młodej za nie więcej niż 1000 złotych.

Zobacz także: Na święta w Wielkiej Brytanii braknie wszystkiego, również alkoholu

No dobrze, a co Polacy zamierzą kupić za te pieniądze? Otóż jak się okazuje, najczęściej nabędą za nie… banknoty. Z danych zaprezentowanych na zamieszczonym poniżej wykresie wynika, że aż 84,9 proc. Polaków obdaruje młodych, zakochanych rodaków pieniędzmi. Przy czym, co intrygujące znacznie częściej na tę opcję postawią mężczyźni (90,9 proc.), niż kobiety (79,4 proc.). Na drugim miejscu, ale bardzo daleko za gotówką, znalazło wino, którym nowożeńców zamierza obdarować 19 proc. ankietowanych. Trzecim najbardziej popularnym prezentem ślubnym okazały się zaś kwiaty.

Jaki prezent Polacy zamierzają podarować Nowożeńcom?
Jaki prezent Polacy zamierzają podarować Nowożeńcom?

Święto Zakochanych w Polsce: zaledwie 43 proc. rodaków zamierza świętować Walentynki!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker