GospodarkaUSA

Inflacja w USA spada do 4,9%! Mamy wyczekiwany pivot Fed

Fed już nie podniesie stóp procentowych w tym cyklu.

Inflacja CPI w USA spadła w kwietniu do 4,9 procent. Spada również wskaźnik bazowy CPI, co utwierdza w przekonaniu, że Fed zakończył cykl podwyżek stóp procentowych w maju.

Inflacja CPI w USA niespodziewanie spada

Amerykański Departament Pracy poinformował, że inflacja w USA spadła w kwietniu do 4,9 proc. r/r z 5,0 proc. r/r w marcu. Ekonomiści oczekiwali utrzymania inflacji na poziomie 5,0 proc. Obniżeniu uległ również komponent bazowy CPI z 5,6 proc. do 5,5 proc. Ceny żywności wzrosły w ubiegłym miesiącu o 7,7 proc. rocznie, podczas gdy energia potaniała o 5,1 proc. Sinie spadły ceny oleju opałowego (-20,2 proc. r/r) i benzyny (-12,2 proc. r/r). Ceny używanych samochodów osobowych i ciężarówek zmniejszyły się o 6,6 proc., natomiast nowe pojazdy podrożały o 5,4 proc. Ceny najmu wzrosły o 8,8 proc.

Źródło: PKO Bank Polski

Zobacz także: Rynek pracy w USA. Bezrobocie spada, a wzrost płac przyspiesza! Recesji nie będzie?

Dla amerykańskiego banku centralnego Fed istotna jest także dynamika miesięczna. Inflacja CPI w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,4 proc. W takim samym stopniu wzrosła miara inflacji bazowej. Energia w kwietniu podrożała o 0,6 proc. w stosunku do marca, natomiast ceny używanych samochodów i ciężarówek zwiększyły się aż o 4,4 proc.

Fed (nie)spokojniej patrzy w przyszłość

FOMC zgodnie z oczekiwaniami rynku podwyższył stopy procentowe w maju o 25 punktów bazowych do przedziału 5,00-5,25 proc. Komunikat brzmiał dosyć gołębio, co rynek finansowy i ekonomiści zinterpretowali jako sygnał zakończenia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Oczywiście formalnie cykl się jeszcze nie zakończył, jednak trudno wierzyć w to, że Fed jeszcze będzie kontynuował podwyżki w następnych miesiącach.

Kwietniowe odczyty inflacyjne jeszcze bardziej utwierdzają w przekonaniu, że cykl podwyżek dobiegł końca. Fed będzie teraz najpewniej spoglądał na sytuację w sektorze bankowym i w sferze realnej. Gdyby spływające dane z koniunktury sygnalizowały recesję, a banki regionalne zmagały się z systematycznymi epizodami niewypłacalności, wtedy można spodziewać się pierwszych obniżek stóp procentowych jeszcze w tym roku.

Dane z rynku pracy za kwiecień okazały się nadspodziewanie dobre. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło w kwietniu o 253 tys. wobec oczekiwań na poziomie 180 tys. Stopa bezrobocia znajduje się już poniżej poziomu sprzed pandemii i wynosi 3,4 proc. Natomiast wzrost płac przyspieszył do 4,4 proc. w ujęciu rocznym i 0,5 proc. w ujęciu miesięcznym. W rezultacie, wskaźnik PMI poprawił się w pierwszym kwartale br. w stosunku do czwartego kwartału 2022 r.

Mimo to ryzyko recesji w USA jest wysokie. Dotychczasowa odporność gospodarki amerykańskiej na stopy procentowe jest wynikiem opóźnień w transmisji polityki pieniężnej. W trzecim i czwartym kwartale dane z rynku pracy i koniunktury z pewnością okażą się dużo gorsze.

Świat uniknie recesji?! Wskaźniki PMI rosną, ale najgorsze przed nami

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker