Azja i Oceania

Australia wybuduje nową kopalnię węgla. Aktywiści klimatyczni chcą zablokowania projektu

Rząd Australii zatwierdził budowę kopalni węgla koksowego Isaac River. Kopalnia będzie wydobywać 0,5 mln ton węgla rocznie i ma wytworzyć 7 mln ton gazów cieplarnianych w okresie eksploatacji

Australia wybuduje nową kopalnię węgla. Australijski rząd zatwierdził projekt stworzenia nowej kopalni, która będzie zlokalizowana w regionie Isaac River. Ma ona pozwolić na wydobycie 2,5 mln ton węgla w ciągu pięciu lat. W kopalni wydobywany będzie węgiel metalurgiczny, znany także jako węgiel koksowy. Projekt budzi sprzeciw organizacji zajmujących się ochroną środowiska, które argumentują, że przyczyni się on do globalnego ocieplenia.

Australia wybuduje nową kopalnię węgla

Rząd Australii zatwierdził wybudowanie nowej kopalni węgla – poinformowała w poprzedni czwartek tamtejsza minister środowiska Tanya Plibersek. Kopalnia powstanie w regionie rzeki Izaak (Isaac River) położonym w północno-wschodnim stanie Queensland. Pozwoli na wydobycie 2,5 mln ton węgla koksowego w ciągu 5 lat – stosunkowo niewiele w porównaniu z innymi kopalniami w tym stanie.

Zobacz też: Energia w UE pochodzi głównie z OZE i atomu. W Polsce z węgla

Nowa kopalnia w Australii budzi sprzeciw aktywistów

Otwarcie nowej kopalni węgla w Australii wywołało sprzeciw aktywistów środowiskowych i organizacji zajmujących się ochroną klimatu. Think tank Australia Institute oszacował, że kopalnia przysłuży się do produkcji 7 milionów ton gazów cieplarnianych w okresie eksploatacji. Aktywiści wzywają rząd do wycofania projektu, argumentując, że zwiększy on globalne emisje gazów cieplarnianych i będzie stanowił zagrożenie dla siedlisk wielu gatunków zwierząt, w tym tych zagrożonych wyginięciem.

W odpowiedzi rząd poinformował, że w trakcie trwania okresu konsultacji nad projektem nie wpłynął żaden wniosek, który podejmowałby te kwestie. Rzecznik rządu powiedziała:

Rząd Anthony’ego Albanese musi podejmować decyzje na podstawie faktów i zgodnie z krajowych prawem środowiskowym. Tak dzieje się w przypadku każdego projektu i tak stało się również teraz.

Środowiska związane z ochroną klimatu podkreślają, że naukowcy oraz eksperci ds. energii i klimatu wciąż powtarzają, że żadne nowe kopalnie węgla są niedopuszczalne, nawet jeśli są to projekty stosunkowo małe. Wyrzucają także premierowi Albanese, że w kampanii wyborczej zobowiązał się do ochrony klimatu.

Działania australijskiego rządu dotyczące ochrony środowiska

W lutym po raz pierwszy w historii Australii zablokowano budowę nowej kopalni węgla ze względu na niezgodność projektu z krajowym prawem środowiskowym. Uznano, że projekt mógłby zagrozić Wielkiej Rafie Koralowej. Od czasu objęcia rządów przez Anthony’ego Albanese zablokowano także kilka innych projektów, które zagrażały środowisku naturalnemu Australii. Aktywiści twierdzą jednak, że klimat w mniejszym stopniu obchodzi australijskiego premiera.

W kwietniu rząd Albanese zatwierdził ustawę, która nałożyła limity emisji dwutlenku węgla na wielu krajowych producentów, wymagając od nich zmniejszenia emisji o 4,9 proc. rocznie do 2030 r. W sumie Australia chce obniżyć emisje CO2 o 43 proc. do 2030 r. Według australijskiego rządu nowa kopalnia Isaac River nie łamie prawa środowiskowego. Aktywiści w odpowiedzi mówią o jego patologicznych zapisach, które skupiają się na ochronie środowiska naturalnego, ale nie chronią klimatu.

Zobacz też: DB Cargo podwoiło transport węgla do zasilania elektrowni

Australia to drugi producent węgla koksowego na świecie

Węgiel metalurgiczny, znany również jako węgiel koksowy, jest wykorzystywany głównie w produkcji stali. Współcześnie ok. 70 proc. światowej produkcji stali opiera się właśnie na węglu koksowym. Australia jest jednym z jego największych światowych producentów. Z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) wynika, że w 2020 r. globalna produkcja węgla koksowego wyniosła 1 015 megaton, z czego 554 megatony wydobyły Chiny. Australia była drugim producentem z wynikiem na poziomie 184 megaton. Dalej znalazły się Rosja oraz Stany Zjednoczone.  

W grudniu 2022 r. budowę nowej kopalni węgla ogłosiła także Wielka Brytania – jedno z państw, które podpisały porozumienie paryskie. Rządy zobowiązały się w nim do podjęcia działań, które pozwolą na uzyskanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie nieprzekraczającym 1,5 stopnia Celsjusza. To także w nim zawarto zapis, że UE do 2050 r. stanie się całkowicie neutralna klimatycznie.

Wielka Brytania po trzech dekadach wraca do węgla? Rząd wydał zgodę na budowę kopalni

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker