GospodarkaUSA

Kiedy stopy procentowe Fed spadną? Historia pokazuje, że lada moment

Ale chłodna analiza sugeruje, co innego

Rynki finansowe i ekonomiści zaakceptowali fakt, że stopy procentowe w USA już nie wzrosną, ponieważ Fed najprawdopodobniej zakończył cykl podwyżek. Można się więc zacząć zastanawiać, kiedy cykl zostanie odwrócony. Historycznie rzecz biorąc pierwsze obniżki stóp powinny pojawić się lada moment. Ale czy tak się stanie? Niekoniecznie. 

Kiedy stopy procentowe w USA spadną?

Patrząc na ścieżkę stóp procentowych Fed w ostatnich dekadach, można zauważyć, że stopy procentowe po cyklu zacieśniania polityki pieniężnej pozostają przez krótki okres na wysokim poziomie. Po osiągnięciu pivotu (maksymalnego pułapu stopy procentowej w cyklu), dość szybko przychodzi moment luzowania polityki pieniężnej. Jak szybko?

Zobacz także: Inflacja w USA spada do 4,9%! Mamy wyczekiwany pivot Fed

Ekonomiści Macrobond oszacowali średnią i medianę stóp procentowych w USA w okresie cyklu podwyżek stóp procentowych i obniżek stóp procentowych. Szacunki dotyczą cykli mających miejsce po 1984 roku. Jakie są główne wnioski?

Po pierwsze, cykl zacieśniania polityki pieniężnej jest zazwyczaj silniejszy, niż cykl luzowania. To oznacza, że stopy procentowe ostatecznie schodzą do wyższego poziomu, niż były przed zaostrzeniem polityki monetarnej. W gruncie rzeczy, są to niewielkie różnice. Jak wynika z poniższego wykresu, mediana stopy procentowej przed cyklem podwyżek jest na poziomie bliższym 5,25%, podczas gdy po cyklu obniżek wynosi prawie 5,75%. W przypadku średniej, odległości są nieco niższe (kolejno ok. 5,75% i ok. 6,00%).

Ważniejszy jest drugi wniosek. Mianowicie, stopy procentowe co do zasady pozostają przez krótki okres na wysokim poziomie. W przypadku mediany jest to 30-50 dni. Zatem z historycznego punktu widzenia, Fed w czerwcu bądź w lipcu powinien zacząć cykl obniżek stóp procentowych. Jednak historia nie zawsze lubi się powtarzać.

Zauważmy, że mediana stóp procentowych po cyklu zacieśniania mieści się między 6,75-7,00%, natomiast Fed obecny cykl zakończył w przedziale 5,00-5,25%. To nam sugeruje, że stopy procentowe pozostaną przez dłuższy okres na wysokim poziomie, w zamian za wyższe podwyżki i szybsze luzowanie polityki monetarnej. Trzeba mieć także na uwadzę, że cykl zacieśniania monetarnego w USA zakończył się przedwcześnie, ponieważ sektor bankowości regionalnej (odpowiedzialny za ok. 50% akcji kredytowej) znalazł się w kryzysie. W innym wypadku, stopy procentowe kontynuowałyby najpewniej ścieżkę wzrostu. Ten fakt utwierdza w przekonaniu, że tym razem amerykańscy bankierzy centralni nie zdecydują się na tak szybkie obniżki stóp, jak dotychczas.

Konsumpcja i produkcja w głębokim dołku! Ale recesji nie będzie. Dlaczego?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker