Azja i OceaniaEuropa

Pierwsza taka umowa po Brexicie. Bezcłowy handel Wielkiej Brytanii z Australią staje się faktem

Umowy handlowe zakładające bezcłowy handel Wielkiej Brytanii z Australią i Nową Zelandią wchodzą dziś w życie

Bezcłowy handel Wielkiej Brytanii z Australią i Nową Zelandią wszedł dziś w życie. To pierwsza umowa handlowa, którą zawarła Wielka Brytania po Brexicie. Zwolnienie z cła obejmie ponad 99 proc. produktów. Rząd określa nowy rozdział w relacjach handlowych jako historyczny. Nie brakuje jednak krytyków, twierdzących, że na umowie Wielka Brytania więcej straci, niż zyska. Według szacunków umowa handlowa z Australią i Nową Zelandią podniesie brytyjski PKB o jedyne 0,08 proc. do 2035 r. 

Bezcłowy handel Wielkiej Brytanii z Australią wchodzi w życie

Umowy handlowe Wielkiej Brytanii z Australią i Nową Zelandią weszły dziś w życie. To pierwsze wynegocjowane przez Brytyjczyków porozumienie handlowe zawarte po opuszczeniu UE. Brytyjski rząd twierdzi, że umowa oznacza niższe ceny dla konsumentów i określa zawarte porozumienie jako historyczne, jednak jak wskazują wyliczenia, będzie ono miało znikomy wpływ na brytyjską gospodarkę.

Według szacunków rządowych umowa handlowa przysłuży się do zwiększenia PKB Wielkiej Brytanii o 0,08 proc. do 2035 r., czyli ok. 2,3 mld funtów rocznie.  

Na bazie tych danych krytycy zawartej umowy wskazują, że na bezcłowej wymianie handlowej zyskają głównie Australia i Nowa Zelandia. Są to głównie głosy rolników, którzy uważają, że zagraniczni rolnicy otrzymali zbyt dużo przywilejów, kosztem rodzimego rolnictwa.

Brytyjski Deprtament Biznesu i Handlu argumentuje jednak, że każdy region i naród Wielkiej Brytanii zyska na zawartej umowie.

Dopasowane do naszych mocnych stron umowy zapewnią dodatkowy impuls gospodarczy poprzez zwiększenie dwustronnej wymiany handlowej o o 53% z Australią i 59% z Nową Zelandią.

Czego dotyczy umowa handlowa?

Umowa była negocjowana jeszcze przez niedawną premier Zjednoczonego Królestwa Liz Truss, wówczas pełniącą funkcję sekretarza handlu. 

Zobacz też: Liz Truss rezygnuje z funkcji premiera Wielkiej Brytanii. To burzliwe chwile dla Brytyjczyków

Od dziś cła na niemal wszystkie towary eksportowane z Wielkiej Brytanii do Australii i Nowej Zelandii zostały zniesione, a swobodny dostęp do rynków zyskał też sektor usługowy. Ograniczona ma zostać także biurokracja w handlu cyfrowym. Ułatwienia dotyczą też wiz pracowniczych.

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas ostatniego spotkania z premierem Australii Anthony’m Albanese powiedział:

Umowa to ogromna szansa dla naszych obywateli i przedsiębiorstw.

W ramach dodatkowych ustaleń pozahandlowych ma poprawić się także mobilność młodzieży i rozszerzone zostaną programy wizowe dla osób wyjeżdżających na wakacje. Od 1 lipca 2024 r. Brytyjczycy będą mogli przebywać w Australii przez okres do trzech lat bez konieczności spełnienia określonych wymogów dotyczących pracy.

Do australijskich i nowozelandzkich ministrów handlu brytyjski rząd wysłał symbolicznie pierwszą paczkę, w której znalazły się charakterystyczne brytyjskie produkty: magazyn komiksowy Beano, ceramika Burleigh, spersonalizowane torby od Cambridge Satchels, gin Brighton, whisky Penderyn i dodatek do drinków Fever-Tree. Wysłano także podpisane koszulki i sprzęt sportowy od kilku brytyjskich sportowców. 

Sekretarz Departamentu Biznesu i Handlu Kemi Badenoch tak skomentował umowy:

Przedsiębiorstwa w całym kraju będą teraz mogły czerpać korzyści z naszego statusu niezależnego kraju handlowego i wykorzystywać nowe możliwości, napędzając wzrost gospodarczy, innowacje i wyższe płace.

Zobacz też: Wielka Brytania wprowadzi nowe przepisy w 2023 r. Uderzą w polskie firmy

Handel między Wielką Brytanią a Australią

W 2021 r. Wielka Brytania wyeksportowała do Australii towary i usługi o wartości 9,8 mld GBP (1,6% całego eksportu Wielkiej Brytanii) i importowała z Australii towary i usługi warte 4,6 mld GBP (0,7% całego importu Wielkiej Brytanii). Wartość dwustronnej wymiany handlowej towarów wyniosła 10 mld USD w 2022 r., a dwustronnego handlu usługami – 11 mld USD w latach 2021-22.

Wielka Brytania eksportuje do Australii głównie samochody, leki i alkohole wysokoprocentowe. Z kolei Australia eksportuje do Wielkiej Brytanii złoto, ołów i wino.

Wielka Brytania: dobrowolny limit cenowy na żywność? Trwa dyskusja

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker