Gospodarka

Słodko-gorzkie prognozy gospodarcze Banku Światowego. Stopy procentowe dadzą o sobie znać

Bank Światowy opublikował nowe prognozy gospodarcze na lata 2023-2025. Choć najbliższy rok dla czołowych gospodarek może okazać się lepszy niż przewidywano w styczniu, to 2024 r. przyniesie spowolnienie

Nowe prognozy gospodarcze Banku Światowego nie napawają optymizmem, choć 2023 r. ma się okazać lepszy, niż wcześniej oczekiwano. Bank Światowy podniósł swoje prognozy wzrostu gospodarczego dla czołowych gospodarek na 2023 r., ale zauważa wiele czynników, które będą ciągnęły wzrost w dół w następnym roku. Najbardziej ucierpią gospodarki rozwijające się. Przedstawiamy najnowsze prognozy gospodarcze Banku Światowego.

Prognozy gospodarcze Banku Światowego na 2023

Wczoraj Bank Światowy opublikował swój najnowszy raport Global Economic Prospects (Perspektywy Globalnej Gospodarki). BŚ poprawił swoje prognozy na 2023 względem tych ze stycznia 2023 r.

Światowy realny PKB ma w tym roku wzrosnąć o 2,1 proc.. To o 0,4 pkt proc. więcej od styczniowych prognoz, gdy zakładano 1,7 proc. wzrost. To nadal jednak wynik dużo niższy od osiągniętego w 2022 r., kiedy globalny PKB urósł o 3,1 proc. 

Poprawę swoich prognoz na 2023 r. Bank Światowy tłumaczy tym, że gospodarki USA i Chin okazały się być bardziej odporne niż oczekiwano. W Stanach Zjednoczonych rynek pracy okazał się silniejszy niż zakładano. Na plus zaskoczył także poziom konsumpcji. Czerwcowa prognoza BŚ zakłada wzrost PKB w Stanach w 2023 r. o 1,1 proc., podczas gdy jeszcze w styczniu było to 0,5 proc. W Chinach z kolei ekonomistów zaskoczyło ożywienie po zrezygnowaniu z ograniczeń pandemicznych. Teraz prognozują oni wzrost PKB o 5,6 proc. w 2023 r. względem prognozy ze stycznia na poziomie 4,3 proc.

Zobacz też: Bank Światowy ostrzega, że przed nami „stracona dekada”!

Prognozy gospodarcze Banku Światowego na 2024

Gorzej jednak kształtują się przewidywania na 2024 r. W styczniu Bank Światowy zakładał wzrost PKB na świecie w 2024 r. o 2,7 proc. W czerwcowej prognozie obniżono go jednak do 2,4 proc. Wśród głównych argumentów za obniżką prognoz wskazano, że w przyszłym roku w większym stopniu uwidocznią się skutki polityki wyższych stóp procentowych i utrudnionego dostępu do kredytu, który odbił się poziomie inwestycji przedsiębiorstw i inwestycji mieszkaniowych. Swoje wniosły też napięcia w sektorze bankowym, a silny wpływ na światowe, a w szczególności europejskie, gospodarki ma agresja Rosji na Ukrainę.

Bank Światowy zaprognozował także wzrost PKB w 2025 r. na poziomie 3 proc.

Ponura wizja dla gospodarek rozwijających się

Dość ponure wizje rysują się przed gospodarkami rozwijającymi się. Według prognoz gospodarczych Banku Światowego dwie trzecie państw rozwijających się ma odnotować niższy wzrost gospodarczy niż w 2022 r. Odbudowa po pandemii COVID-19 może w nich potrwać dłużej, niż jeszcze niedawno przewidywano. Główny ekonomista Banku Światowego Indermitt Gill niezbyt optymistycznie odniósł się do opublikowanych dla nich prognoz:

Nawet do końca przyszłego roku (2024 r.) jedna trzecia krajów rozwijających się nie osiągnie poziomu dochodu per capita z końca 2019 r. To pięć straconych lat dla prawie jednej trzeciej krajów świata.

W podobnym tonie wypowiada się jego zastępcą, Ayhan Kose:

Wiele gospodarek rozwijających się zmaga się ze słabym wzrostem, utrzymującą się wysoką inflacją i rekordowym poziomem zadłużenia. Jednak nowe zagrożenia – takie jak możliwość szerszego rozprzestrzeniania się nowych napięć finansowych w gospodarkach rozwiniętych – mogą jeszcze bardziej pogorszyć ich sytuację.

Inflacja będzie spadać

Bank Światowy oczekuje, że wraz ze spowolnieniem światowych gospodarek, spadki odnotuje też inflacja. Innymi słowy, wzrost inflacji będzie wolniejszy. Jednocześnie jednak zaznaczono, że inflacja bazowa pozostanie powyżej celów inflacyjnych przez cały 2024 r. (zobacz więcej: Co to jest inflacja bazowa i jak się ją oblicza?)

Zobacz też: TSL generuje w Polsce 6% PKB z dużym potencjałem na więcej

Prognozy Banku Światowego dla Europy i Polski

Dla regionu Europa i Centralna Azja (ECA) Bank Światowy przewiduje wzrost gospodarczy na poziomie 1,4 proc. w 2023 r. Wykluczając jednak z tej grupy Rosję i Ukrainę, wzrost PKB to już 2,4 proc. W latach 2024-2025 wzrost ma odbić do 2,7 proc. 

Polska gospodarka według BŚ ma wzrosnąć w 2023 r. jedynie o 0,7 proc., w 2024 r. o 2,6 proc., a w 2025 r. o 3,2 proc. W raporcie nie zawarto jednak uzasadnienia dla powyższych prognoz.

GUS potwierdza wysoki wzrost PKB. Zostawiamy Europę w tyle

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker