EuropaGospodarka

Firmy we Francji muszą obniżyć ceny żywności! Inaczej zostaną nałożone sankcje!

Francuscy producenci żywności niechętnie obniżali ceny, mimo spadku kosztów produkcji. To zmusiło rząd do zareagowania

Jak informuje Reuters, producenci żywności we Francji zgodzili się na obniżenie cen. Minister finansów Bruno Le Maire zakomunikował, że 75 firm spożywczych wytwarzających 80% żywności od przyszłego miesiąca będzie oferować niższe ceny. A jeżeli nie? Wówczas spotkają ich surowe sankcje. 

Producenci żywności we Francji mają obniżyć ceny. Inaczej grożą im sankcje finansowe

Francuski rząd wyraził dużą dezaprobatę wobec rekordowych cen żywności w supermarketach w obliczu spadku surowców energetycznych i rolnych na światowych rynkach. Indeks FAO spadł w maju do 124,3 punktów ze 127,7 punktów w kwietniu. Ponadto indeks znalazł się aż o 35,4 punktów poniżej rekordowego poziomu z marca 2022 roku. Mimo to ceny na sklepowych półkach są coraz wyższe.

Źródło: FAO

Początkowo rząd groził firmom, że nałoży podatek nadzwyczajny, jeśli te nie obniżą swoich cen w związku ze spadkiem kosztów produkcji. Ostatecznie doszło do porozumienia w tej sprawie. Minister finansów Bruno Le Maire zapewnia, że ceny żywności spadną już od lipca, a jeżeli nie, to zostaną nałożone odpowiednie kary.

Ponadto Le Maire powiedział, że ceny detaliczne towarów będą musiały spaść proporcjonalnie do cen hurtowych, a wszystko będzie monitorowane przez rząd. Przykładowo, jeżeli cena oleju rzepakowego spadła w hurcie o 10%, to cena w detalu również powinna spaść w okolicach 10%.

Dotychczas padło niewiele publicznych głosów ze strony producentów żywności. Unilever, który jest producentem majonezu Hellman’s i zupy Knorr potwierdził, że trwają działania na linii rząd-producenci, a sama firma jest otwarta na dialog i zaimplementowanie działań wspierających siłę nabywczą Francuzów. Ale już takie przedsiębiorstwo jak Grocer Auchan odmówiło jakiegokolwiek komentarza w tej sprawie. Cisza panuje również wśród kierownictwa Nestle, Danone, Kraft Heinz i Pepsico.

Zobacz także: Koniec niskich wydatków na obronność! Budżet wojskowy Francji wzrośnie o ponad 35 proc.

Ile wynosi inflacja żywności we Francji?

Według danych francuskiego Instytutu Statystyki i Badań Ekonomicznych (INSEE) inflacja ogólna w kwietniu 2023 r. wyniosła 5,9% r/r wobec 5,7% r/r w marcu. Do wyższych odczytów doprowadziły drożejące szybciej, niż w marcu usługi, wyroby tytoniowe, energia i żywność. Niższą dynamikę wzrostu cen r/r zaobserwowano jedynie w przypadku dóbr przemysłowych. INSEE oczekuje, że w maju inflacja we Francji spadła do 5,7% r/r, natomiast w czerwcu ma wynieść 5,4%.

Źródło: INSEE

Zobacz także: Nowe połączenie intermodalne między Polską a Francją

Główną składową inflacji ogólnej są ceny żywności, które rosną w tempie około 15% i mają wkład 2,5 punktu procentowego do inflacji ogólnej (43,9% poziomu inflacji). Jak pokazuje poniższy wykres, od 2019 roku ceny konsumpcyjne żywności wzrosły o 21,2%. Główną przyczyną jest gwałtowny wzrost cen importowanych surowców spożywczych (indeks na poziomie 157,1). Najszybciej rosną ceny oliwy z oliwek (o 25% r/r w maju) i jajka (o 20%).

Zobacz także: Macron podpisał ustawę podwyższającą wiek emerytalny, mimo fali protestów

Konsumpcja żywności w dołku

Rekordowe ceny żywności obniżyły siłę nabywczą konsumentów, co doprowadziło do tąpnięcia konsumpcji artykułów spożywczych. Konsumpcja żywności (w cenach z 2014 r.) spadła w kwietniu do 15,4 mld EUR. To najniższy poziom co najmniej od stycznia 2009 r., kiedy INSEE udostępnia takie dane. W stosunku do analogicznego miesiąca rok wcześniej popyt na żywność zmniejszył się o 10,1%.

Zdaniem niektórych urzędników i ekonomistów producenci żywności we Francji wykorzystują wysoką inflację do podbijania marż. Dlatego też mimo spadku kosztów produkcji (energii i surowców rolnych) nie obniżają cen i wzbogacają się kosztem konsumenta. Francja to jeden z pierwszych krajów, który wymusza na firmach obniżenie cen i przeniesienie niższych kosztów na gospodarstwa domowe, które cierpią w obliczu spadku siły nabywczej.

Warto odnotować, że decydenci Europejskiego Banku Centralnego coraz częściej dyskutują o marżach jako jednej z przyczyn inflacji. Zauważają, że choć ceny surowców spadły do poziomu sprzed wojny, to ceny żywności nie reagują. Brak elastyczności może sugerować, że wysokie marże mogą ograniczać tempo dezinflacji w Europie.

Ponadto kilka dni temu szefowa EBC Christine Lagarde powiedziała, że zyski przedsiębiorstw wpłynęły na inflację w strefie euro. Jednak chciałaby dysponować lepszymi danymi, aby lepiej zrozumieć przełożenie wyższych marż na konsumentów.

Francja deklaruje redukcję zadłużenia do 108% PKB! Jednak plan rządu jest mało realny

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker