Polska

Budowa Kompleksu Olefiny III – zamontowano największą kolumnę

Budowany przez PKN ORLEN Kompleks Olefiny III w Płocku wchodzi w kolejną fazę. Kolumna absorpcyjna (wash tower), największy i najcięższy element powstającej instalacji została umieszczona na fundamentach. Do jej montażu potrzebny był specjalny żuraw pierścieniowy o udźwigu 2000 ton.

Zamontowanie kolumny absorpcyjnej było nie lada wyzwaniem

Wash tower to największy gabarytowo element instalacji Kompleksu Olefin III. Będzie wykorzystywany przy produkcji tlenku etylenu – jednego z produktów, które będą wytwarzane w nowo powstającym kompleksie. Kolumna została wyprodukowana w Hiszpanii. Drogą morską dotarła do Portu Gdańskiego, gdzie po przeładowaniu na specjalnie przygotowane barki przypłynęła Wisłą do Płocka. Dwie kolejne noce zajęło przetransportowanie kolumny absorpcyjnej do Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN.

Zobacz także: Grupa ORLEN powiększa swoje zasoby ropy w Norwegii

Cały proces był jednocześnie największym w historii Polski transportem rzeczno-drogowym i dużym wyzwaniem logistycznym — wymagał m.in. pokonania trudnej trasy wodnej nieuregulowaną Wisłą, ale także przebudowy rond znajdujących się na trasach przejazdu ulicami Płocka, modyfikacji ponad 20 linii energetycznych, które uniemożliwiały transport oraz usunięcia elementów ograniczających przepustowość trasy. Wymiary transportowe kolumny to 94,2 metrów długości, 8 metrów szerokości oraz 9,2 metrów wysokości.

Ponadto, do montażu wieży na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku potrzebny był specjalny żuraw pierścieniowy sprowadzony ze Szkocji, który może przenosić ładunki do 2000 ton. Sam, z powodu imponujących rozmiarów, jest widoczny z odległości 20 kilometrów. Cała operacja rozpoczęła się rankiem 26 maja i trwała prawie 10 godzin – kolumna najpierw była ustawiana pionowo, a następnie osadzona na fundamentach.

Większość elementów wielkogabarytowych zostanie zamontowanych jeszcze w tym roku

Do tej pory na potrzeby inwestycji przywieziono z Chin, Korei, Indii, Hiszpanii i Belgii około 1100 ładunków, z czego ponad 300 to ładunki ponadgabarytowe. W ostatnim tygodniu maja i pierwszym czerwca do Płocka dotrą kolejne duże elementy instalacji jak na przykład: Reactor/Gas Coolers (2 sztuki) o wadze 600 ton, Purification Column –  o długości 89 m, Reactor Steam Drum – o szerokości 9,6 m czy Gas Dryer o wysokości 8,07 m.

Zobacz także: PKN ORLEN został jedynym w Polsce wytwórcą polietylenu LDPE!

Kolumna jest tylko jednym z elementów budowanego kompleksu, w skład którego wchodzić będzie 5 instalacji produkcyjnych oraz elektrociepłownia i infrastruktura energetyczna. PKN ORLEN planuje do końca roku zamontować wszystkie urządzenia na Kompleksie Olefin III. Większość elementów wielkogabarytowych zostanie ustawionych na fundamentach jeszcze do połowy lipca 2023 roku.

Budowa Kompleksu Olefin III umocni pozycję Grupy ORLEN w segmencie petrochemicznym

Produkty petrochemiczne, wytwarzane w Kompleksie Olefin III, będą bazą dla bardziej zaawansowanych tworzyw sztucznych, wykorzystywanych między innymi do produkcji przedmiotów codziennego użytku: środków czystości, artykułów higienicznych i medycznych, a także włókien syntetycznych do produkcji odzieży. Powstawać z nich będą również m.in. części samochodowe, elementy sprzętów AGD i urządzeń elektronicznych.

Po zakończeniu inwestycji docelowy udział przerobu ropy na produkty petrochemiczne w Płocku wzrośnie z 14 do 19 proc. To ważne w kontekście spodziewanego zmniejszenia się zapotrzebowania na produkty z rafinerii i spodziewanego wzrostu popytu na wyżej marżowe petrochemikalia aż o ok. 80 proc. do 2050 r. Budowa Kompleksu Olefin III umocni Grupę ORLEN na pozycji lidera segmentu petrochemicznego w Europie Środkowej.

Orlen chce mieć 9 GW w OZE. Właśnie otwiera dwie duże farmy fotowoltaiczne

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker