Uncategorized

Microsoft chce przejąć Activision i stać się hegemonem gamingu. Na drodze stoją jednak regulatorzy

Transakcja przejęcia Activision przez Microsoft opiewa na prawie 69 mld dolarów. Sąd w USA tymczasowo zablokował przejęcie, a Wielka Brytania nie wydała zgody. Microsoft chce przekonać regulatorów

Microsoft chce przejąć Activision, wydawcę takich gier jak Call of Duty czy Candy Crush. Transakcja ma opiewać na prawie 69 mld dolarów, co dawałoby jej tytuł największego przejęcia w sektorze gier komputerowych w historii. Firma Billa Gatesa ma śmiałe plany co do swojej roli w gamingu, jednak pokrzyżować je mogą regulatorzy. Sąd w Stanach Zjednoczonych tymczasowo zablokował możliwość przejęcia Activision, a Wielka Brytania całkowicie je zakazała.

Microsoft chce przejąć Activision

Kilka miesięcy temu Microsoft ogłosił chęć przejęcia Activision Blizzard – wydawcę takich gier komputerowych jak Call of Duty, Diablo, World of Warcraft czy Candy Crush. Microsoft chce przejąć Acitivision za 95 dolarów za akcję, co oznacza łączną wartość transakcji na poziomie prawie 69 mld dolarów. Byłaby to największa transakcja przejęcia w historii gamingu.

Aby do niej doszło, niezbędna jest zgoda regulatorów wielu państw świata, w których działa Microsoft. Jak na razie zgodę wydało prawie 40 państw, w tym Japonia, Chiny, a w Europie Komisja Europejska. Microsoft ma jednak poważne problemy na Wyspach, a kłody pod nogi rzuca też regulator amerykański.

Zobacz też: Big Tech redukuje etaty. Ogromne cięcia w amerykańskiej branży technologicznej

Przejęcie Activision przez Microsoft tymczasowo zablokowane w USA

Sąd w Stanach Zjednoczonych tymczasowo zablokował przejęcie Activision przez firmę Billa Gatesa. Tym samym przychylił się do wniosku amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu (FTC), która twierdzi, że zakup Activision przez Microsoft znacząco zmniejszyłby konkurencję w sektorze. 

Microsoft i Activision mają teraz czas do 16 czerwca na przedstawienie argumentów prawnych, aby sprzeciwić się wstępnemu nakazowi sądowemu, a FTC, która egzekwuje prawo konkurencji w USA, będzie musiała odpowiedzieć 20 czerwca. Prezes Microsoftu zapowiedział, że cieszy się, że firma będzie miała możliwość przedstawienia swoich argumentów przed sądem federalnym 22 czerwca w San Francisco.

W swojej argumentacji FTC przekonuje, że transakcja spowodowałaby, że Microsoft wprowadziłby wyłączny dostęp do gier Activision na swojej konsoli Xbox, jednocześnie zabierając go konkurencyjnym Nintendo i PlayStation od Sony. 

W odpowiedzi Microsoft zaproponował podpisanie dodatkowej umowy z amerykańskim regulatorem, że przez 10 najbliższych lat nie ograniczy dostępu do gier Activision swoim rywalom poprzez bezpłatne umowy licencyjne. Według technologicznego giganta zakup Activision przyniesie korzyści zarówno graczom na całym świecie, jak i całemu sektorowi gamingu. 

Przejęcie Activision przez Microsoft zablokowane w Wielkiej Brytanii

Brytyjski Urząd ds. Rynków i Konkurencji (CMA) decyzję dot. transakcji Microsoftu podjął już w kwietniu. Brytyjczycy zablokowali możliwość przejęcia, na co obie firmy zapowiedziały, że będą się od tej decyzji odwoływać. Brad Smith powiedział wówczas:

To najczarniejszy dzień w 40-letniej historii naszej działalności w Wielkiej Brytanii.

Apelacja została już złożona, a prezes Microsoftu spotkał się w poprzednim tygodniu z brytyjskim ministrem finansów Jeremym Huntem. Smith podkreśla, że zrobi wszystko, by przekonać brytyjskich regulatorów. W ostatnim czasie pojawiło się pod ich adresem sporo głosów krytyki, oskarżających, że Wielka Brytania jest państwem nieprzyjaznym innowacjom technologicznym. Regulator jednak obawia się, że to właśnie przejęcie może znaczące ograniczyć innowacyjność sektora i dać Microsoft zbyt dużą siłę rynkową.

Zobacz też: Fuzja Korean Air i Asiana ograniczy konkurencję w… Europie

Po co Microsoft chce przejąć Activision?

Microsoft chce kupić Activision, aby gonić głównego rywala na rynku gamingowym – Sony. Microsoft mocno wierzy w Xbox Game Pass – usługę, która nazywana jest Netflixem do gier. Gracze nie kupują w nich jednorazowo gier, lecz płacą subskrypcję, dzięki której uzyskują do nich dostęp. Według firmy Gatesa to właśnie w takim modelu leży przyszłość gamingu. 

Produkcje Activision to znane i dobrze sprzedające się gry, które wzmocniłyby przewagę konkurencyjną Microsoftu. Regulatorzy obawiają się, że zakup Activision za bardzo wzmocni Microsoft kosztem konkurentów. Gdyby firma rzeczywiście zdecydowała się zablokować dostęp do wydań Activision, obawy mogą być uzasadnione.

W 2020 r. Microsoft na drodze do stania się hegemonem gamingu kupił Bethesdę za 7,5 mld dolarów – wydawcę takich gier jak Skyrim czy Fallout.

Co może zrobić Microsoft, jeśli nie uda mu się ostatecznie przekonać regulatorów? W zasadzie nic, poza porzuceniem swoich planów o przejęciu.

Microsoft dzięki pandemii stał się najbardziej wartościową firmą świata

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker