Polska

Polska firma farmaceutyczna, Adamed Pharma podbija Wietnam!

Adamed Pharma, firma farmaceutyczno-biotechnologiczna ze 100-procentowym udziałem kapitału polskiego, od 2003 roku prowadzi dynamiczną ekspansję zagraniczną

Adamed Pharma, firma farmaceutyczno-biotechnologiczna ze 100-procentowym udziałem kapitału polskiego, od 2003 roku prowadzi dynamiczną ekspansję zagraniczną. W jej ramach w bieżącym roku spółka została 100 proc. udziałowcem Davipharm, jednego z najszybciej rozwijających się wietnamskich przedsiębiorstw farmaceutycznych.

Polska gospodarka przeszła wręcz niewyobrażalną transformację

To niesamowite, jaką transformację przeszła Polska. W latach 90., kiedy to przechodziliśmy, jak wynika między innymi z badania Marcina Wrońskiego, w dosyć bolesny sposób z socjalizmu do kapitalizmu, polskiej gospodarce bardzo doskwierał brak kapitału. Przy czym losy naszego kraju były wtedy mocno niepewne, a sama gospodarka na tyle mało rozwinięta, że polskie rządy uznały, że bez wprowadzenia odpowiednich zachęt zagraniczne przedsiębiorstwa zwyczajnie nie zdecydują się zainwestować w Polsce. Z tego powodu polskie rządy na początku transformacji uchwaliły bardzo liberalne prawo dla zagranicznego kapitału, które uprzywilejowało go w stosunku do tego polskiego. Przy czym zdaje się, że działanie te przyniosło oczekiwane rezultaty, gdyż międzynarodowe firmy, w szczególności te posiadające swoją główną siedzibę we Francji, zdecydowały się przeznaczyć niemałe środki na inwestycje w Polsce. 

Źródło: ZPP, Francuskie firmy w Polsce

Zobacz także: Inwestycje zagraniczne w Polsce rosną! Wojna nie odstrasza inwestorów

Obecnie zaś takie prawo nie jest potrzebne, gdyż polska gospodarka ma tyle solidne fundamenty, iż nawet bez specjalnych zachęt wiele międzynarodowych podmiotów stawia na nasz kraj. Przykładowo w 2022 roku w Polsce wdrożono 493 projekty greenfield. Takiego typu inwestycje zagraniczne w naszym kraju stanowiły aż 7,2 proc. wszystkich projektów w Europie i 3 proc. na całym świecie. Co więcej, z danych zaprezentowanych na zamieszczonym poniżej wykresie wynika, że większą liczbę takich zagranicznych inwestycji mogła się pochwalić jedynie Francja (536), Hiszpania (702). Niemcy (820) oraz Wielka Brytania (1119). Co więcej, niektóre polskie firmy postanowiły pójść śladem tych francuskich i same zaczęły „dostarczać” kapitał do rozwijających się, bądź już rozwiniętych gospodarczo państw. 

Źródło: PIE, Tygodnik Gospodarczy

Adamed Pharma prowadzi prężną ekspansję na zagranicznych rynkach

Przy czym przykładem takiej firmy jest choćby Adamed Pharma — firma farmaceutyczno-biotechnologiczna ze 100-procentowym udziałem kapitału polskiego. Ta już od 2003 roku prowadzi bardzo dynamiczną ekspansję zagraniczną. Jedynie w latach 2012-2017 średnio ważony wzrost eksportu (CAGR) tego przedsiębiorstwa wynosił aż 21,6 proc. Co więcej, obecnie spółka ta sprzedaje swoje produkty w ponad 70 krajach, współpracuje z wieloma zagranicznymi ośrodkami oraz przedsiębiorstwami (przykładowo Adamed Pharma ma podpisaną umowę o partnerstwie strategicznym z włoską firmą Ecupharma), a ok. 36 proc. jej przychodów jest generowanych za granicą. Przy czym zdaje się, że najważniejszym z perspektywy ekspansji zagranicznej spółki jest będący niegdyś francuską kolonią Wietnam.

Zobacz także: Zmiany w łańcuchu dostaw. Znany dostawca przenosi się do Wietnamu

Otóż pod koniec 2017 roku Adamed Pharma nabyła większościowe udziały (70 proc.) w wietnamskiej firmie Davipharm. Następnie zaś polska spółka rozpoczęła stosunkowo kosztowny (przeznaczono na niego łącznie aż 60 mln dolarów) transfer technologii, kapitału oraz wiedzy. Przy czym, co warto zaznaczyć, ten zakończył się niemałym sukcesem. Wietnamskie przedsiębiorstwo w 2021 roku jako pierwsze w kraju uzyskało certyfikację strefy leków High Potent (HP) do produkcji wysokiej jakości leków onkologicznych w formach stałych, tj. kapsułkach twardych, tabletkach i tabletkach powlekanych. Co więcej, w 2022 roku firma uzyskała europejski certyfikat wytwarzania EU-GMP (Certyfikat Dobrej Praktyki Wytwarzania), który poświadcza o tym, że specyfiki produkowane przez danego producenta są bardzo wysokiej jakości. Przy czym, certyfikat ten również trudno dostać, o czym świadczy między innymi fakt, że tylko kilkanaście firm w Wietnamie może się nim pochwalić.

Ekspansja zagraniczna polskiej firmy farmaceutyczno-biotechnologicznej nie zwalnia!

Przy czym, na tym historia z przedsiębiorstwem Davipharm się nie kończy. W kwietniu bieżącego roku Adamed Pharma weszła w posiadanie 100 proc. udziałów wietnamskiej firmy, co nie tylko pokazuje, jak duże znaczenie spółka przywiązuje do tamtejszego rynku, ale również ukazuje, że ekspansja zagraniczna w przypadku analizowanej polskiej firmy nie zwolni. Jak zaznaczył Michał Wieczorek, Dyrektor Generalny firmy Davipharm:

Polskie firmy, chcąc uzyskać stabilizację, są zmuszone rozwijać się również międzynarodowo stąd nasza decyzja o inwestycji w Wietnamie. Ten kraj to niemal 100 mln mieszkańców i jeden z najbardziej potencjałowych i najszybciej rosnących rynków w Azji. Ekspansja międzynarodowa to nie jest łatwy proces — w Europie są już rynki dojrzałe, a poziom konkurencji jest znacznie wyższy, dlatego trzeba sięgać do odległych rynków.

Aby osiągnąć nasze cele, musimy budować przewagę konkurencyjną i to jest częścią naszej strategii. W dalszym ciągu będziemy inwestować w rozwój nowoczesnych technologii oraz leków, by móc skutecznie odpowiadać na wyzwania współczesnej medycyny.

Sukces gospodarczy Wietnamu wyrwał 45 milionów mieszkańców z ubóstwa!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker