Afryka i Bliski WschódGospodarka

Mamy przełom! Zambia restrukturyzuje zadłużenie w wysokości ponad 6 mld USD!

Zadłużenie Zambii będzie poddane restrukturyzacji. Harmonogram spłaty zostanie wydłużony do ponad 20 lat z trzyletnim okresem karencji

Jeszcze trzy dni temu na łamach naszego portalu pisaliśmy o barierach w restrukturyzacji zadłużenia krajów rozwijających się. Ową barierę stanowiły Chiny, które niechętne podchodziły do jakichkolwiek zmian w terminie spłaty odsetek. Tymczasem dziś agencja Reuters poinformowała, że Zambia przypieczętowała restrukturyzację długu o wartości 6,3 mld dolarów. To przełom i ważny moment dla gospodarek o niskich dochodach. 

Zadłużenie Zambii zostanie poddane restukturyzacji

Zambia osiągnęła porozumienie w sprawie traktowania zadłużenia z naszymi oficjalnymi wierzycielami – to ważny kamień milowy na naszej drodze do ożywienia gospodarczego i wzrostu – napisał na Twitterze prezydent Zambii Hakainde Hichilema

Zambia jest krajem borykającym się z bardzo wysokimi kosztami obsługi długu. Obecnie stanowią one aż 34% dochodów budżetowych. Wyższe odsetki w relacji do dochodu budżetowego płacą jedynie Nigeria (43%). Egipt (44%), Pakistan (47%) i Sri Lanka (80%), która zbankrutowała w ubiegłym roku.

Zobacz też: Biedne kraje mogą bankrutować jeden za drugim, jeżeli nie dojdzie do umorzenia długów

Największym zagranicznym wierzycielem Zambii w przypadku długu dwustronnego są Chiny. Chińscy wierzyciele (państwo, banki) to blisko 6 mld dolarów zadłużenia rządowego Zambii, co stanowi blisko 75% całkowitego długu dwustronnego i około 23% PKB kraju. Widzimy więc, że Zambia jest potężnie zadłużona w instytucjach rządowych, jak i w bankach Państwa Środka (m.in. Export-Import Bank of China).

Wierzyciele doszli do porozumienia

Niestety Chiny były jak dotychczas sceptycznie nastawione do restrukturyzacji zadłużenia krajów o niskich dochodach. W kwietniu Ministerstwo Finansów po posiedzeniu Globalnego Okrągłego Stołu ds. Długu Suwerennego (Global Sovereign Debt Roundtable, GSDR) oświadczyło jedynie, że jest gotowe do współpracy ze wszystkim stronami. Jednak żadne skutkujące realnymi zmianami w tej kwestii nie zapadły. MFW przekonywał jednak, że jeszcze do czerwca strony dojdą do porozumienia (mowa o trzech największych wierzycielach, czyli MFW, G20 i Chiny).

Zobacz też: Kraje rozwijające się i rynki wschodzące cierpią w obliczu silnego dolara

I rzeczywiście, doszło do porozumienia. Choć na razie tylko w przypadku Zambii, która zmaga się z największymi problemami. Kraj zawarł porozumienie w sprawie restrukturyzacji długu na poziomie 6,3 mld dolarów wobec wierzycieli (m.in. Chin). Negocjacje trwały aż trzy lata od 2020 roku, kiedy Zambia nie spłaciła odsetek od długu publicznego, co zapoczątkowało rozmowy między stronami. Jakie są szczegóły porozumienia?

Dojdzie do wydłużenia harmonogramu spłaty zadłużenia Zambii do ponad 20 lat z trzyletnim okresem karencji, podczas którego wymagana będzie jedynie spłata części odsetkowej, a nie kapitałowej. Zambia jest pierwszym przypadkiem restrukturyzacji zadłużenia i stanowi swego rodzaju test dla ram restrukturyzacji zadłużenia.

Restrukturyzacja długu krajów o niskich dochodach napotyka barierę. To Chiny!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker