FinanseUSA

Czy to kalejdoskop? Nie. To Fed. W lipcu czeka nas podwyżka stóp procentowych

Z opublikowanego wczoraj protokołu FOMC z posiedzenia płynie wniosek, że w lipcu najpewniej dojdzie do podwyżki o 25 pkt bazowych

W czerwcu zgodnie z oczekiwaniami Fed dokonał pauzy, pozostawiając główną stopę procentową w przedziale 5,00-5,25%. Z opublikowanego wczoraj protokołu FOMC z posiedzenia płynie wniosek, że w lipcu najpewniej dojdzie do podwyżki. Czy to zaskoczenie? Jeszcze miesiąc temu powiedzielibyśmy, że tak. Jednak prezes Fed Jerome Powell zmienił swój gołębi ton na jastrzębi, ponieważ sytuacja w sektorze bankowym została ustabilizowana, a gospodarka trzyma się lepiej od oczekiwań. 

  • Prognozy gospodarcze personelu FOMC zakładają, że dojdzie pod koniec roku do łagodnej recesji, po czym nastąpi umiarkowane ożywienie.
  • Prawie wszyscy członkowie FOMC w swoich projekcjach inflacji i PKB uznali podwyżkę docelowej stopy funduszy federalnych za właściwą.
  • Z większości fragmentów protokołu płynie wniosek, że Fed dokona podwyżki na lipcowym posiedzeniu (25-26 lipca) o 25 punktów bazowych.

Członkowie FOMC: inflacja jest podwyższona, a rynek pracy napięty

W protokole z czerwcowego posiedzenia FOMC podkreślono, że inflacja jest podwyższona, rynek pracy pozostaje napięty, a dane sygnalizują większą, niż oczekiwano odporność gospodarki na zaostrzenie polityki pieniężnej. Ponadto członkowie FOMC zaznaczyli, że zdolność banków do finansowania gospodarki ustabilizowała się – choć jest napięta w stosunku do okresu sprzed upadku SVB w marcu. Generalnie, ekonomiści zgodzili się, że sektor bankowy jest odporny i zdrowy. 

Prognozy gospodarcze personelu FOMC zakładają, że dojdzie pod koniec roku do łagodnej recesji, po czym nastąpi umiarkowane ożywienie. Stopa bezrobocia ma osiągnąć szczyt w tym roku i ustabilizować się na stosunkowo wysokim poziomie aż do 2025 roku. Oczekuje się, że średnioroczna inflacja PCE wyniesie 3% w 2023 roku, a inflacja bazowa 3,7%. Warto podkreślić, że amerykańscy decydenci monetarni postrzegają ryzyko związane z inflacją bazową jako przechylone w górę.

W protokole czytamy również, iż kilku uczestników posiedzenia wskazało na mniejsze, niż początkowo przypuszczano zaostrzenie udzielania kredytów w związku z podwyższeniem stóp procentowych i napięciami w systemie finansowym. Jednocześnie, podkreślano, że jeszcze jest za wcześnie, aby ocenić wpływ dotychczasowych podwyżek na sektor bankowy i sferę realną gospodarki. Co ciekawe, prawie wszyscy członkowie FOMC w swoich projekcjach inflacji i PKB uznali podwyżkę docelowej stopy funduszy federalnych za właściwą. Część z nich opowiadała się za wzrostem stóp o 25 pkt bazowych na czerwcowym posiedzeniu.

Czeka nas podwyżka stóp procentowych w USA

Podsumowując – z większości fragmentów protokołu płynie wniosek, że Fed dokona podwyżki na lipcowym posiedzeniu (25-26 lipca) o 25 punktów bazowych. Scenariusz ten wzmacnia coraz bardziej jastrzębi ton J. Powella. Na forum bankowości centralnej w Sintrze w Portugalii Powell stwierdził, że dotychczasowe podwyżki mogą nie być wystarczające do ujarzmienia inflacji. Zostało to odebrane wprost jako zapowiedź zaostrzenia polityki stóp procentowych w lipcu. Jeszcze miesiąc temu uznalibyśmy taki scenariusz za mało prawdopodobny.

Wyższa inflacja pozostanie z nami na dłużej! Niskie stopy procentowe już nie wrócą?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker