Finanse

Kiedy obniżka stóp procentowych? W tym roku. I to nie jedna

Kiedy nastąpi obniżka stóp procentowych w Polsce? Pierwsza spadek stóp procentowych najprawdopodobniej będzie miał miejsce we wrześniu. Nie będzie on jednak ostatni w tym roku

Kiedy stopy procentowe spadną? Kiedy obniżka stóp procentowych? Te i podobne pytanie zadają sobie Polacy (m.in. pytając o to Google) od dłuższego czasu w oczekiwaniu na spadek rat kredytów, które od 2021 roku wzrosły o ponad 100%. Mam dla nich dobrą wiadomość. Pierwsze obniżki najprawdopodobniej zgodnie z deklaracjami pojawią się w tym roku. Nie pomyliłem się. Obniżki, a nie obniżka, gdyż uważam, że będą one dwie.  

  • Inflacja pod koniec roku będzie jednocyfrowa
  • Obniżka stóp procentowych w tym roku jest w zasadzie pewna
  • Nie należy wykluczać dwóch obniżek stóp procentowych – we wrześniu i październiku

Inflacja spada szybciej niż składano. Stopy procentowe też spadną

Jeszcze na początku roku, kiedy inflacja kręciła się w okolicach 20% pojawiły się pierwsze głosy mówiące o możliwości obniżenia stóp procentowych pod koniec roku. Wówczas wszyscy łapali się za głowy uważając to za karkołomną decyzję. Sam też byłem w tej grupie osób. Z biegiem roku inflacja zaczęła się obniżać, szybciej niż zakładano. Przynajmniej szybciej niż zakładało wielu analityków rynkowych, gdyż NBP twierdziło, że inflacja pod koniec roku będzie jednocyfrowa. I mieli oni rację a „jednocyfrówka” pojawi się prawdopodobniej nawet szybciej niż „pod koniec roku”. Nie jest to zresztą pierwszy raz kiedy analizy NBP okazały się najtrafniejsze.

Inflacja poziom jednocyfrowy osiągnie najprawdopodobniej we wrześniu, choć pojawiały się nawet głosy mówiące o sierpniu czego również nie można wykluczyć. To z kolei otworzy RPP drogę do obniżki stóp procentowych. Niejednokrotnie w wypowiedziach członków RPP w jednym zdaniu pojawiała się jednocyfrowa inflacja i obniżka stóp procentowych.

Stopy procentowe w Polsce. Kiedy obniżka?

Dlatego w mojej opinii pierwsza obniżka pojawi się we wrześniu i wyniesie ona 25 pb. Druga będzie zaraz po niej w październiku o kolejne 25 pb. W efekcie w momencie wyborów główna stopa procentowa wyniesie 6,25%.

Dlaczego dwie obniżki stóp procentowych? Tak by zakomunikować, że może to być dłuższy trend i początek luzowania monetarnego, które w końcu nadejdzie. Wcale jednak nie musi ten cykl być nieprzerwany i na kolejne obniżki możemy dłużej poczekać.

Obniżki w tym roku będą, ale wcale nie muszą oznaczać rozpoczęcia trendu. Równie dobrze kolejne mogą pojawić się za kilka miesięcy. Z jednej strony może to być zagrywka pod wybory, z drugiej RPP może chcieć obniżać stopy procentowe sukcesywnie ze spadkiem inflacji. Niemniej pytanie czy to będzie dobry moment?

W mojej opinii nie. Historia już kilkukrotnie pokazywała, że zbyt szybka obniżka stóp procentowych kończyła się niekontrolowanym wzrostem inflacji i jeszcze mocniejszym zacieśnianiem polityki monetarnej. Z drugiej strony zespoły analityczne NBP mają jeden z najlepszych dostępów do informacji gospodarczych i mogą wiedzieć coś czego my nie wiemy.

Podsumowując. W mojej opinii w tym roku będziemy świadkami dwóch obniżek stóp procentowych – we wrześniu i w październiku. Obie wyniosą 25 pb i obie w mojej opinii będą błędem, który może przyczynić się do dłuższej walki z inflacją. Nasz redakcyjny zespół dalej utrzymuje, że przestrzeń do pierwszych obniżek stóp pojawi się w okolicach połowy 2024 r.

Czy mam rację w kontekście obniżek stóp procentowych w Polsce? Wolałbym nie, przynajmniej jeśli chodzi o ich wpływ na uporczywość inflacji.

Stopy procentowe w Polsce na poziomie 10%? To gotowy kryzys finansowy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker