Gospodarka

Branżowe Centra Umiejętności – sposób na zwiększenie liczby fachowców w Polsce

Najlepszych młodych specjalistów w Europie już wkrótce zobaczymy w Gdańsku!

W Polsce powstają pierwsze Branżowe Centra Umiejętności (BCU). Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji podpisały już łącznie 15 umów z organizacjami branżowymi na utworzenie tego typu placówek. To zupełna nowość w systemie edukacji – zaawansowane technologicznie ośrodki kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej dziedzinie zawodowej. BCU wykraczają poza dotychczasowe tradycyjne modele doskonalenia zawodowego, ich zadaniem jest działanie na styku edukacji i gospodarki. Nowe centra powstaną między innymi w powiatach opoczyńskim, mieleckim, żywieckim czy kaliskim, a także w Katowicach, Wałbrzychu i Poznaniu. Łącznie do końca 2024 roku w całej Polsce ma powstać 120 Branżowych Centrów Umiejętności, a na ich utworzenie przewidziano kwotę ponad 1,4 miliarda złotych.

Wśród dziedzin, w których powstaną centra znajdą się branże kluczowe dla rozwoju przemysłu, w tym automatyka, robotyka, mechatronika, przemysł motoryzacyjny, przemysł lotniczy, energetyka odnawialna, transport, spedycja i logistyka, czy przetwórstwo spożywcze. Każde z Centrów będzie specjalizowało się w jednej, wybranej dziedzinie.

Do współpracy w tworzeniu BCU zaproszonych zostało ponad 100 branż, wśród których znajdują się przedstawiciele izb gospodarczych, stowarzyszeń zawodowych, spółek skarbu państwa oraz przedsiębiorstw państwowych. Centra pomogą szkołom i uczelniom integrować edukację z biznesem i włączać pracodawców w kształcenie uczniów, studentów i osób dorosłych. Ułatwią także osobom już pracującym uzupełnianie kwalifikacji i zdobywanie nowych umiejętności. Zadaniem centrów będzie również upowszechnianie innowacji i nowych technologii.

Szkolnictwo branżowe w Polsce dynamicznie się rozwija. Jak podkreśla Marzena Machałek, wiceminister edukacji i nauki, obecnie już blisko 60 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych realizuje kształcenie branżowe i techniczne. To wyraźny znak, że młodzież jest coraz bardziej zainteresowana wyborem tej ścieżki kariery.

Branżowe Centra Umiejętności będą impulsem do dynamicznego rozwoju wielu branż – od florystyki po mechatronikę. Dzięki centrom i bezpośredniej komunikacji pomiędzy organizacjami branżowymi, biznesem a instytucjami edukacyjnymi możliwe będzie reagowanie w procesie kształcenia na potrzeby rynku – powiedziała Marzena Machałek.

Branżowe Centra Umiejętności mogą być zakładane między innymi przez samorządy czy organizacje branżowe. Do dnia dzisiejszego wyłoniono już 89 projektów, które uzyskają dofinansowanie na utworzenie BCU. Łącznie na utworzenie 120 Centrów w partnerstwie z podmiotami branżowymi i najlepszymi istniejącymi ośrodkami kształcenia branżowego przeznaczono kwotę ponad 1,4 mld złotych. BCU będą podstawą przygotowania kadr na potrzeby gospodarki w wielu dziedzinach, a ich oferta będzie skierowana do szerokiego grona odbiorców, w szczególności uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli, nauczycieli akademickich oraz pracowników w obszarze danej dziedziny zawodowej. W 2023 r. powstanie co najmniej 20 BCU, a kolejnych 100 do końca 2024 r.

Jak znakomite efekty daje nowoczesne kształcenie branżowe najlepiej widać podczas międzynarodowych konkursów umiejętności zawodowych, takich jak WorldSkills i EuroSkills. W tych mistrzostwach, nazywanych igrzyskami olimpijskimi zawodów branżowych, z sukcesami startują Polacy. W najbliższych tego typu zawodach 32 reprezentacje narodowe, w tym naszą, będzie można obejrzeć w Gdańsku. Od 5 do 9 września cały zawodowy świat spotka się na EuroSkills Gdańsk2023, aby obserwować ponad 600 najlepszych młodych zawodników rywalizujących o tytuły Mistrza Europy w dziedzinach od najnowszych technologii komputerowych i robotyki po gotowanie, spawanie i florystykę.

 – Jak żadna inna inicjatywa, EuroSkills skutecznie łączy edukację branżową na szczeblu szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych z biznesem, począwszy od lokalnego i krajowego, a skończywszy na globalnych koncernach. Już dzisiaj zapraszamy, by we wrześniu śledzić zmagania młodych Polskich specjalistów w Gdańsku. To najlepszy sposób, by zobaczyć, jak wiele możliwości daje nowoczesne kształcenie branżowe – powiedział Dawid Solak, zastępca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), organizatora EuroSkills2023.

W mistrzostwach EuroSkills wstęp na zawody dla kibiców jest bezpłatny. FRSE już dzisiaj zaprasza wszystkich, by zobaczyć najlepszych przedstawicieli zawodów branżowych w Europie. Wystarczy do tego bezpłatna rejestracja na stronie wydarzenia: https://euroskills2023.org/pl/zarejestruj-sie/ .

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker