Energetyka

Zielone wyzwanie dla gospodarki i społeczeństwa

Zielona transformacja energetyczna jest pierwszą transformacją energetyczną w historii ludzkości, która zachodzi nie względu na konkurencję międzypaliwową i pojawienie się nowych bardziej wydajnych źródeł energii. Podłożem obecnych zmian jest polityka, ideologia i ruchy społeczne, choć w tle są także ogromne interesy gospodarcze wielkich mocarstw.

Zielona transformacja – ale czyimi rękami?

W komunikacji publicznej na temat zielonej transformacji energetycznej akcentowane są cele takie jak zapobieganie i łagodzenie globalnych zmian klimatycznych oraz ochrona zdrowia ludzi. Jednak rządy wielu państw mierzą się z ogromnym wyznawaniem, jakim  jest ryzyko wepchnięcia milionów mieszkańców Europy w ubóstwo energetyczne i uczynienie ich niezdolnymi do samodzielnego opłacania wyższych niż dotychczas rachunków za energię oraz do ogrzania swoich domów.

Przed Polską jako państwem, gospodarką i społeczeństwem stoi być może największe wyzwanie od transformacji systemowej 1989 r. Zielona transformacja energetyczna Polski nie dokonają mikro, małe i średnie firmy, ani organizacje społeczne. Mogą jej dokonać tylko rząd i największe przedsiębiorstwa. Niezbędne inwestycje będą zrealizowane tylko dzięki determinacji rządu RP i wsparciu ze środków publicznych, czyli głównie pochodzących z podatków od obywateli, bowiem rynek sam nie zainwestuje w odnawialne źródła energii i jej bezemisyjne formy.

Zobacz także: Kaźmierczak: Orlen udowadnia, że zielona transformacja w regionie to jeden z kluczowych celów koncernu

Do nas jako Polaków należy wybór, czy będziemy popierali, aby inwestycje te były dokonywane przez przedsiębiorstwa polskie i dzięki temu zyski z projektów będą zostawały w polskiej gospodarce narodowej, czy też przez przedsiębiorstwa zagraniczne i cała wygenerowana wartość dodana będzie zasilała kieszenie innych narodów. Eksperci wskazują, że zielona transformacja energetyczna naszego kraju ma być szansą na rozwój polskiego przemysłu i polskiego rynku pracy. Proces ten przeprowadzony z zaangażowaniem krajowych firm pozwoli na powstanie u nas dziesiątek tysięcy dobrych miejsc pracy w zawodach przyszłości.

Orlen liderem transformacji energetycznej

Gospodarkami, które dotychczas wyspecjalizowały się w produkcji i usługach na rzecz zielonej transformacji energetycznej są m.in. Niemcy, Chiny, USA, Wielka Brytania, Dania. Polski koncert multienergetyczny Orlen jest szansą na przeprowadzenie transformacji energetycznej w Polsce, choć w części polskimi rękoma i na to, aby inwestycje polskich obywateli realizowane poprzez mechanizm podatkowy przyniosły zyski dla Polski i Polaków, a nie dla obywateli innych państw. Od wielu lat, sprzedane w przeszłości polskie przedsiębiorstwa pracują na wysokie emerytury w innych krajach.

Orlen już dziś, wykorzystując synergię oraz potencjał połączonego koncernu, podejmuje decyzje, które zapewnią Polkom i Polakom tanią i czystą energię w przyszłości. Zielona energia, która pozwoli zagwarantować Polsce bezpieczeństwo energetyczne, jest jednym z filarów strategii Orlenu do 2030 roku. Do końca obecnej dekady pierwszy polski czempion zamierza przeznaczyć na zielone projekty 120 mld zł, co stanowi aż 40% wszystkich zaplanowanych nakładów inwestycyjnych.

Zobacz także: Grupa ORLEN przeznaczy na zielone inwestycje aż 120 mld zł!

Orlen postawi także pierwszą morską farmę wiatrową na polskiej części Bałtyku. Zgodnie z przyjętym harmonogramem rozpoczęcie budowy Baltic Power zaplanowano na 2024 rok, a jej oddanie do użytku nastąpi w 2026 roku. Bałtyk i Orlen dadzą Polakom nowy wymiar bezpieczeństwa, a Polska bardziej zżyje się ze swoim morzem. Koncern inwestuje także duże środki w fotowoltaikę. W tym roku oddano do użytku dwie duże farmy słoneczne w Wielbarku i w gminie Przykona w Wielkopolsce. Obie zaopatrzą w energię 40 tys. gospodarstw domowych. W budowie są kolejne farmy fotowoltaiczne.

Wyzwań przed Orlen jest jeszcze więcej. Do 2030 roku zbuduje on w Polsce pierwszy mały modułowy reaktor jądrowy (SMR), w amerykańskiej technologii BWRX-300 spełniającej najwyższe standardy bezpieczeństwa. Jeden blok o mocy 300 MW zabezpieczy potrzeby ok. 300-350 tys. gospodarstw domowych. Cała flota tych jednostek będzie uzupełnieniem dużych elektrowni jądrowych, a dodatkowo może być wykorzystana w ciepłownictwie. Grupa Orlen zbuduje ponadto nowoczesne biogazownie i biometanownie, które pozwolą w 2030 roku na wytwarzanie 1 mld m3 biogazu (to ekwiwalent ok. 0,65 mld m3 biometanu) rocznie. Budowa tych obiektów to również szansa na rozwój obszarów wiejskich.

Inwestycje także za granicą

Polski czempion dzięki swoim działaniom wychodzi już poza Polskę i poprzez to generuje dodatkową wartość dodaną dla Polek i Polaków, której dotychczas nie mieliśmy, a miały inne narody. Do końca III dekady obecnego stulecia zamierza przeznaczyć blisko 7,4 mld zł na rozwój w obszarze nisko- i zeroemisyjnego wodoru. Koncern zbuduje 100 stacji tankowania wodoru w Polsce, Czechach i na Słowacji, a także 10 hubów H2. Stawia on również na ekologiczne stacje paliw, które są niemal samowystarczalne. Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych i instalacji do równoczesnej produkcji ciepła i chłodu, taki obiekt sam wytwarza prawie 90 proc. prądu potrzebnego do swojego funkcjonowania. Przyspiesza on także rozwój elektromobilności w regionie. Do 2030 roku koncern zbuduje 10 tys. stacji ładowania samochodów elektrycznych, głównie w Polsce, Niemczech i Czechach.

Zobacz także: PKN ORLEN wybuduje kolejne, ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Polsce

Koncern Orlen wraz z rządem RP chroni Polaków także przed skutkami kryzysu energetycznego i przed ubóstwem energetycznym. W 2023 r. przekaże prawie 14 mld zł na zamrożenie cen gazu dla 7 mln polskich domów i 35 tys. podmiotów użyteczności publicznej, takich jak szpitale, szkoły czy żłobki. Żadna zagraniczna instytucja ani zagraniczne przedsiębiorstwo, ani MŚP nie zrealizowałoby takich działań wobec społeczeństwa polskiego. Każdy rozwinięty naród na świecie zaś ma chroniące i rozwijające gospodarki narodowe koncerny. Im większe, tym skuteczniejsze.

Dr Katarzyna Obłąkowska

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w Warszawie

Polityka klimatyczna Grupy ORLEN opublikowana!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker