Polska

Kraków gospodarzem ABSL Summit 2023

Najważniejszy ośrodek usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej będzie stanowił centrum debaty na temat globalnych trendów społeczno-ekonomicznych kształtujących sektor

Kraków został wybrany przez organizatorów ABSL Summit na miejsce spotkania w 2023 r. Jedno z najważniejszych wydarzeń społeczno-ekonomicznych w Europie Środkowo-Wschodniej zgromadzi ponad 1000 liderów biznesu reprezentujących największe firmy na świecie, przedstawicieli administracji, ekspertów i naukowców. ABSL Summit odbędzie się w dniach 6 – 8 września 2023 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków, a jego gospodarzem będzie Miasto Kraków.

ABSL Summit 2023, czyli przed jakimi wyzwaniami stoi sektor usług biznesowych w Polsce

Kraków od lat utrzymuje pozycję lidera pod względem zatrudnienia w sektorze usług biznesowych w Polsce. W centrach w Krakowie zatrudniona jest blisko co czwarta osoba pracująca w branży. W pierwszym kwartale br. liczba pracowników sektora w stolicy Małopolski sięgnęła prawie 93 000 osób, dowodząc tym samym, że jest to najważniejszy ośrodek usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 2017 r. utworzono w metropolii krakowskiej 104 centra i ponad 35 000 miejsc pracy, a średni roczny wzrost zatrudnienia w latach 2017-2022 wyniósł 10,2 proc.

Zobacz także: Czy polski biznes wykorzysta potencjał odbudowy Ukrainy?

Jednym z największych wyzwań sektora, któremu również będą poświęcone dyskusje podczas ABSL Summit 2023 jest tzw. pula talentów — dostępność wysoko wykwalifikowanych pracowników. Nieprzypadkowo to właśnie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie uruchomiono po raz pierwszy w Polsce kierunek Global Business Services na studiach pierwszego stopnia (licencjackich). Celem jest kształcenie osób gotowych do podjęcia pracy na różnych stanowiskach w międzynarodowym środowisku. Wyjątkowość kierunku polega na możliwości wdrożenia się w pracę firm z sektora już na pierwszym roku studiów, a ABSL jako organizacja koordynująca projekt jest łącznikiem między Uniwersytetem i firmami partnerskimi.

Janusz Dziurzyński, Prezes ABSL podkreśla:

ABSL Summit każdorazowo skupia się na najbardziej istotnych tematach, z którymi mierzą się przedstawiciele firm z sektora usług dla biznesu – branży, która w Polsce zatrudnia już ponad 400 000 osób i jest jednym z głównych motorów wzrostu gospodarki. Kraków w tym ekosystemie odgrywa kluczową rolę, dlatego tym bardziej zapraszamy naszych gości do miasta, które może inspirować dzieląc się swoim doświadczeniem. Wybór Krakowa przez inwestorów realizujących tutaj swoje inwestycje jest praktycznym odzwierciedleniem rankingów i analiz.

Amerykańska agencja ratingowa Standard & Poor’s podtrzymując długoterminową ocenę wiarygodności kredytowej Krakowa i przyznając A-, najwyższy wskaźnik z możliwych do uzyskania przez jednostkę samorządu terytorialnego, oceniła perspektywę miasta jako stabilną. Agencja prognozuje, że wzrost gospodarczy Krakowa będzie zgodny z trendami krajowymi, jednak rozwój gospodarczy miasta będzie silniejszy niż średnia krajowa. Jednocześnie w rankingu fDi’s European Cities and Regions of the Future 2022/23, przygotowywanym przez prestiżowe wydawnictwo — fDi Magazine, Kraków został wyróżniony jako jedno z dziesięciu topowych dużych europejskich miast przyszłości w następujących kategoriach: przyjazność, kapitał ludzki i styl życia, potencjał gospodarczy, klasyfikacji łącznej oraz strategii pozyskiwania bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Zobacz także: Panattoni rozpoczyna budowę kolejnego obiektu w Krakowie

Jerzy Muzyk, II Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Zrównoważonego Rozwoju, podkreśla:

Doskonale zdajemy sobie sprawę jak duże znaczenie ma rozwój miasta uwzględniający potrzeby wszystkich grup, w tym zarówno mieszkańców, jak i inwestorów. Wiemy, jak ważne są aspekty środowiskowe stanowiące o jakości życia. Rozumiemy, że coraz częściej inwestorzy wybierają lokalizacje, do których będą mogli przyciągnąć pracowników z innych ośrodków miejskich, również zagranicznych. Dlatego już dziś zapraszamy do dyskusji o miastach w kontekście ESG podczas wrześniowego spotkania.

Dariusz Kubacki, Wiceprezes ABSL, dodaje:

Z ankiety, którą zespół Business Intelligence ABSL zrealizował w 2021 roku, wynika, że Kraków otrzymał najwięcej głosów jako lokalizacja tworząca klimat do rozwoju innowacji. A to właśnie od innowacyjności w dużej mierze będzie zależał przyszły rozwój sektora. Technologie i związana z nimi innowacyjność jest szczególnie ważna ze względu na zmianę charakteru polskiego rynku, który stał się rynkiem dojrzałym pod względem świadczonych usług. Pozyskujemy globalne role, usługi świadczone w Polsce są coraz bardziej złożone i w tym roku po raz pierwszy udział wysokospecjalistycznych usług realizowanych w centrach w Polsce przekroczył 50 proc. To wszystko sprawia, że tworzenie klimatu dla innowacyjności będzie jednym z kluczowych tematów podczas ABSL Summit 2023.

Przyspieszone wdrażanie innowacji stwarza szanse na przejście do roli kreatora globalnych trendów, co stanowi szansę rozwojową dla Polski. Sektor jest jednym z filarów stabilizujących polską gospodarkę. Szacowany udział sektora w PKB stanowi ok. 4,4 proc., natomiast szacowany udział sektora w łącznym zatrudnieniu w Polsce wzrósł do 6,2 proc., jednocześnie rok 2021 sektor zakończył rekordowym wzrostem eksportu o 15,1 proc. rok do roku.

Anders Fogh Rasmussen wygłosi na ABSL Summit 2023 przemówienie

Głównym mówcą ABSL Summit 2023 będzie Anders Fogh Rasmussen, który przez ponad trzy dekady był w centrum europejskiej i światowej polityki jako Sekretarz Generalny NATO, premier Danii, duński minister gospodarki oraz wybitny parlamentarzysta. Podczas ABSL Summit Rasmussen wygłosi przemówienie pod tytułem, Stay ahead of security threats: Europe’s role in the fight for freedom, w którym odniesie się do wyzwań w obszarach bezpieczeństwa i geopolityki. Anders Fogh Rasmussen pracuje obecnie z biurem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego nad gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy i będzie mógł wskazać cenną perspektywę na temat wojny trwającej za naszą wschodnią granicą.

Zobacz także: REBUILD TOGETHER – polskie firmy w procesie odbudowy Ukrainy

Jako były Sekretarz Generalny NATO, Rasmussen posiada wyjątkowy punkt widzenia na temat kryzysów bezpieczeństwa. Jego bogate doświadczenie w obszarze stosunków międzynarodowych, w tym relacji europejskich i transatlantyckich, przekłada się na wszechstronne zrozumienie ekonomicznych i politycznych wymiarów inwazji Rosji na Ukrainę.

Janusz Dziurzyński, Prezes ABSL, podkreśla:

W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę jeszcze ważniejsze niż kiedykolwiek jest zapewnienie inwestorów, że Polska i region Europy Środkowo – Wschodniej to bezpieczne lokalizacje dla biznesu, chronione przez przynależność do NATO i UE. W czasach wyzwań potrzebujemy odważnych i mądrych głosów oraz opinii takich autorytetów jak Anders Fogh Rasmussen, który jasno nakreśla perspektywy związane z kwestiami bezpieczeństwa. Cieszę się, że ABSL Summit w Polsce – kraju, który stanowi most pomiędzy Ukrainą a Zachodem, stał się teraz platformą do dyskusji o tym, jak zapobiegać wyzwaniom z obszaru geopolityki i nie tylko.

Kim jest Anders Fogh Rasmussen?

Anders Fogh Rasmussen jest kluczową postacią europejskiej i światowej polityki od ponad trzech dekad. Pełnił funkcję Sekretarza Generalnego NATO, premiera Danii, ministra gospodarki oraz parlamentarzysty. W 2014 roku założył firmę doradczą — Rasmussen Global. Obecnie Anders Fogh Rasmussen doradza pro bono ukraińskiemu rządowi w sprawie przyszłych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Swoją polityczną karierę rozpoczął w 1978 roku, stając się w wieku 25 lat najmłodszym członkiem duńskiego parlamentu. W 1990 roku został ministrem gospodarki, następnie w 2001 roku objął stanowisko premiera Danii. Funkcję tę pełnił do 2009 roku, kiedy to uzyskał nominację na Sekretarza Generalnego NATO. Podczas swojej kadencji opracował strategiczną koncepcję sojuszu, która wyznacza jego główne priorytety na przyszłość. Anders Fogh Rasmussen jest absolwentem Uniwersytetu w Aarhus, który ukończył z tytułem magistra ekonomii.

Czym jest ABSL?

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) zrzesza 240 firm – największych międzynarodowych i polskich inwestorów. ABSL reprezentuje branżę, w której zatrudnionych jest ponad 400 000 osób w całej Polsce. 1,7 tys. centrów usług w ponad 80 lokalizacjach tworzy prężny sektor wspierający rozwój gospodarczy m.in. dzięki innowacyjnym rozwiązaniom wdrażanym przez międzynarodowe korporacje. Celem jest budowanie atrakcyjnych i zrównoważonych ekosystemów, które stworzą nowe miejsca pracy i w sposób odpowiedzialny będą rozwijać inwestycje i biznes w lokalnych społecznościach.

Poznański Kongres Gospodarczy – inicjatywa warta odwiedzenia

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker