ChinyGospodarka

Eksport Chin tąpnął o 14,5% r/r. Import? o 12,5%. Ciemne chmury nad Państwem Środka

Tak głębokie tąpnięcie importu wiele mówi nam o słabości popytu krajowego

Eksport Chin spadł w lipcu o 14,5% r/r, natomiast import zmniejszył się o 12,4% w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Odczyty handlu zagranicznego okazały się zdecydowanie gorsze, niż zakładał konsensus rynkowy. Ekonomiści prognozowali spadek eksportu o 12,5% oraz importu o 5%. 

  • Eksport Chin spadł w lipcu o 14,5% r/r (prognoza: -12,4%), natomiast import zmniejszył się o 12,4% (prognoza: -5%).
  • Eksport Chin do USA w lipcu spadł o 23,1% r/r, do krajów Unii Europejskiej o 20,6%, natomiast do państw grupy ASEAN o 21,4%.
  • Import Chin najsilniej zmniejszył się z Korei Południowej (-23,0% r/r), Japonii (-14,7%) i Tajwanu (-14,3%). Pierwszy raz od lutego 2021 r. skurczył się również import dóbr z Rosji (-8,0%).

Gospodarka Chin zawodzi

Ożywienie gospodarcze w Chinach od kilku miesięcy zawodzi. Co więcej, niektórzy komentatorzy obawiają się, że Państwo Środka może stanąć w obliczu długoletniej stagnacji (recesja bilansowa). Takiej, jak ma miejsce w Japonii od przeszło ponad dwóch dekad. Ekonomiści spierają się, czy obecna słabość chińskiej gospodarki ma charakter przejściowy, czy może jest zjawiskiem trwałym. Tendencje deflacyjne i spadek płac w niektórych sektorach sugerują, że jeżeli rząd nie wdroży znacznej stymulacji monetarno-fiskalnej, gospodarka może popaść w jakiś dłuższy letarg. Z drugiej strony, 5-procentowy wzrost PKB (prognozowany na ten rok dla Chin) wydaje się właściwy dla kraju na tym poziomie rozwoju.

Zobacz też: Ekonomiści zawiedzeni wzrostem PKB Chin. Urósł jedynie o 6,3% r/r!

Niezależnie od tych rozważań, pewne jest jedno. Bieżące wskaźniki ekonomiczne wyglądają bardzo źle. Kwartalny wzrost PKB o 0,8%, wzrost inwestycji sektora prywatnego o 0,2% r/r, spadek płac o 0,7% II kw. w 38 największych miastach nie są tym, na co liczyły władze Państwa Środka na początku br. Ponadto runęła wymiana handlowa.

Zobacz też: Wzrost chińskiej gospodarki ze względu na bariery strukturalne trwale spowolni!

Eksport Chin tąpnął. Import również

Eksport Chin skurczył się aż o 14,5% r/r do poziomu 281,7 mld USD (najniżej od pięciu miesięcy). Konsensus zakładał spadek o 12,5%. Import zmniejszył się zaś o 12,4%, podczas gdy ekonomiści spodziewali się spadku „tylko” o 5,0%. O ile eksport można byłoby jeszcze wytłumaczyć stagnacją gospodarczą głównych partnerów handlowych (Niemcy) i napięciami geopolitycznymi (Korea i USA), o tyle tak głębokie tąpnięcie importu wiele mówi nam o słabości popytu krajowego. Jeżeli chiński konsument nie zacznie wydawać, to na próżno szukać poprawy sytuacji gospodarczej.

Zobacz też: Chiny uruchamiają pierwszy rzeczny elektryczny kontenerowiec 

Eksport Chin do USA w lipcu spadł o 23,1% r/r wobec 23,7% w czerwcu, do krajów Unii Europejskiej o 20,6% r/r wobec 12,9% w poprzednim miesiącu, natomiast do państw grupy ASEAN (największy partner handlowy Chin) o 21,4% r/r wobec 16,9% w czerwcu.

Import Chin najsilniej zmniejszył się z Korei Południowej (-23,0% r/r), Japonii (-14,7%) i Tajwanu (-14,3%). Spadek importu odnotowano także w przypadku innych głównych partnerów handlowych jak kraje ASEAN (-11,2%), USA (-11,2%) i UE (-3,0%). Co ciekawe, pierwszy raz od lutego 2021 r. skurczył się również import dóbr z Rosji (-8,0%).

Deflacyjna spirala w Chinach! Najpierw spadły ceny, teraz spadają płace

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker