GospodarkaUSA

Liczba bezrobotnych w USA szybko rośnie. Fed może zakończyć cykl podwyżek

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła w lipcu 248 tys. To więcej, niż prognoza rynkowa (230 tys.).

Lipcowa inflacja w USA wzrosła do 3,2% r/r z 3,0% w czerwcu. Inflacja bazowa zmniejszyła się z 4,8% do 4,7%. Odczyty znalazły się blisko konsensusu i nie powinny mieć wpływu na zmianę nastrojów Fed przed wrześniowym posiedzeniem. Ciekawsze są dane z rynku pracy. Liczba bezrobotnych w USA wzrosła silniej, niż przewidywały prognozy. Czyżby zbliżała się recesja? 

  • Lipcowa inflacja CPI w USA wzrosła z 3,0% r/r w czerwcu do 3,2% r/r w lipcu.
  • Inflacja bazowa zmniejszyła się z 4,8% r/r w czerwcu do 4,7% r/r w lipcu (prognoza: 4,8%).
  • Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła w lipcu 248 tys. To więcej, niż prognoza rynkowa (230 tys.) i więcej, niż poziom z poprzedniego miesiąca (227 tys.).

Inflacja w USA rośnie, zgodnie z oczekiwaniami

Z danych rządowego Biura Statystyk Pracy (BLS) wynika, że lipcowa inflacja CPI w USA wzrosła z 3,0% r/r w czerwcu do 3,2% r/r w lipcu. Odczyt znalazł się bardzo blisko konsensusu rynkowego, który zakładał poziom 3,3%, dlatego też nie widać zaskoczenia rynku, który na dane inflacyjne zareagował z umiarkowanym optymizmem. Wyższa stopa inflacji w porównaniu do poprzedniego miesiąca jest bowiem pokłosiem efektu bazy na cenach paliw. Ściślej mówiąc, kontrybucja cen paliw do dezinflacji będzie coraz niższa. Swoje maksimum osiągnęła w ubiegłym miesiącu. Dlatego też przez najbliższe miesiące inflacja CPI może pozostać na nieco podwyższonym poziomie, lecz to nie powinno implikować decyzji Fed. Większe znaczenia ma inflacja bazowa, a w jej przypadku zaobserwowaliśmy spadek.

Zobacz też: Deficyt budżetowy w USA drastycznie rośnie! Wynosi już 5,2% PKB

Inflacja bazowa zmniejszyła się z 4,8% r/r w czerwcu do 4,7% r/r w lipcu (prognoza: 4,8%). Spadkowy trend bazowej miary inflacji został odebrany przez rynek jako jasny sygnał, że Fed nie podwyższy stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu i nieformalnie zakończy cykl podwyżek stóp procentowych. Można jednak wlać łyżkę dziegciu do miodowych nastrojów rynkowych. Obniżenie wskaźnika inflacji bazowej było zdecydowanie słabsze w lipcu (-0,1 p. proc.), niż w czerwcu (-0,5 p.proc.). Ponadto, generalnie roczne wskaźniki CPI i bazowej to po prostu efekt zaokrągleń. Równie dobrze inflacja bazowa mogła pozostać na niezmienionym poziomie.

Inflacja miesięczna w USA wyniosła 0,2%, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Jak pokazuje poniższy wykres, trend dynamiki cen miesiąc do miesiąca od początku roku znajduje się poniżej poziomów z 2021 i 2022 roku, co należy interpretować jako wygasanie presji inflacyjnej. Co więcej, zmiana cen m/m oscyluje na granicy średniej z lat 2013-2019 (+0,1%), gdy inflacja roczna znajdowała się w okolicach celu inflacyjnego Fed 2%, a momentami nawet poniżej.

Podsumowując, lipcowe dane o inflacji obniżają prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych Fed na wrześniowym posiedzeniu i przybliżają nas do nieformalnego zakończenia cyklu zaostrzania polityki pieniężnej po drugiej stronie Atlantyku.

Liczba bezrobotnych w USA wyżej od prognoz

Raport BLS poza stopą inflacji pokazuje także liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Jak się okazuje liczba ta wyniosła w lipcu 248 tys. To więcej, niż prognoza rynkowa (230 tys.) i więcej, niż poziom z poprzedniego miesiąca (227 tys.). Spory wzrost liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych sugeruje nam, że rynek pracy powoli psuje się pod naciskiem rekordowo wysokich nominalnie i realnie stóp procentowych. Pogorszenie kondycji rynku pracy jest kolejnym argumentem przemawiającym za zakończeniem cyklu podwyżek stóp procentowych.

Fed nie zaskakuje rynku. Stopy procentowe w USA najwyższe od 22 lat!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker