Polska

Zarobki w Biedronce – ile zarabiają kasjerzy, a ile magazynierzy?

Jakie są zarobki w Biedronce? Jak wysoka jest płaca brutto, a jak netto? Na jakie premie mogą liczyć pracownicy Jeronimo Martins Polska S.A.?

Jakie są zarobki w Biedronce? Jak wysoka jest płaca brutto, a jak netto? Na jakie premie mogą liczyć pracownicy Jeronimo Martins Polska S.A.? Czy ludzie pracujący dla portugalskiego giganta mogą liczyć na jakieś benefity pracownicze? Na te oraz wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule!

  • Zarobki w Biedronce potrafią się różnić znacznie ze względu na staż pracy oraz rodzaj stanowiska. Początkujący Kasjer może zarabiać 4000 zł brutto, podczas gdy doświadczony Magazynier aż 6920 zł.
  • Ważną część płac osób zatrudnionych przez portugalskiego giganta stanowią roczne premie wypłacane w formie gotówki, voucherów oraz elektronicznych kodów. 
  • Biedronka posiada rozbudowany oraz ceniony system benefitów pracowniczych. Składa się na niego ponad 20 programów! 

Zarobki w Biedronce: Ile pracownicy Biedronki otrzymują na rękę?

Szeroko rozumiane zarobki w Biedronce możemy ogólnie podzielić na trzy części. Pierwszą i największą ich składową jest wynagrodzenie zasadnicze. W lipcu 2023 roku, czyli już po wejściu najnowszej podwyżki płacy minimalnej, miesięczna, zasadnicza płaca brutto (ta widniejąca na umowie) za pracę na stanowisku Sprzedawcy Kasjera (w przypadku Starszego Sprzedawcy Kasjera jest ona dokładnie taka sama) wynosiła w zależności od stażu od 4050 zł do nawet 4700 zł miesięcznie. Z kolei w przypadku mniej obciążonych zadaniami stanowisk Pracownika Sklepu bądź Kasjera osiąga ono wartości z przedziału 4000 – 4550 zł. Jeżeli zaś zdecydujemy się pracować w Centrum Dystrybucyjnym jako Magazynier w zależności od stażu oraz konkretnego stanowiska otrzymamy od 4400 do nawet 6920 zł. 

No dobrze, a jakie są tzw. zarobki na rękę w Biedronce? Ze względu na to, że Jeronimo Martins Polska S.A. zatrudnia swoich pracowników na umowie o pracę (warto mieć na uwadzę, że praktykanci są zatrudniani wyłącznie na umowę zlecenie, która jest mniej opodatkowana/oskładkowana), Sprzedawcy Kasjerzy, Pracownicy Sklepu oraz Magazynierzy mogą liczyć na zasadnicze wynagrodzenie netto w wysokości od 3 090 do 3 530 zł, od 3 057 do 3 430 zł oraz 3 330 do 5050 zł. Przy czym chciałbym nadmienić, że obliczenia te zostały przeprowadzone z wykorzystaniem kalkulatora wynagrodzeń pracuj.pl oraz oparte na trzech ważnych założeniach — pracownik nie rozlicza się małżonkiem, nie płaci do PPK, ma więcej niż 26 lat. Jeżeli w Waszym przypadku jedno z nich nie jest prawdziwe, prawdopodobnie Wasze zarobki w Biedronce będą odbiegać o tych przytoczonych powyżej.

Zarobki brutto w Biedronce
Źródło: Biedronka, Wynagrodzenia pracowników i ich opinie o zarobkach w Biedronce

Pracownicy Biedronki mogą liczyć na miesięczne premie, ale w praktyce…

Jednakże zarobki w Biedronce to nie tylko stałe wynagrodzenie, ale również premie, nagrody, które podzielę sobie na dwie kategorie — miesięczne i przysługujące za dłuższe okresy pracy. Do tej pierwszej kategorii należy nagroda za obecność (premia pieniężna przyznawana za nieopuszczenie praktycznie żadnego dnia pracy w danym miesiącu) oraz premia operacyjna (nagroda za dobre wyniki sprzedażowe). Przy czym zgodnie z komentarzami byłych i obecnych pracowników portugalskiego giganta zamieszczonymi na różnych portalach internetowych miesięcznej premii operacyjnej ze względu na wyśrubowane warunki praktycznie nie sposób jest otrzymać. Z kolei jak informuje portal money.pl, aby otrzymać nagrodę za obecność, nie możemy ani wziąć L4, ani urlopu wypoczynkowego. Z tego powodu rozważając, jak wysokie są zarobki w Biedronce, raczej nie warto brać ich w rachubę.

Premie mocno podwyższają zarobki w Biedronce

Sytuacja prezentuje się inaczej w przypadku pozostałych nagród, premii. Po pierwsze nagroda roczna. Na początku kwietnia każdy pracownik Biedronki, o ile rozpoczął wykonywanie obowiązków zawodowych nie później niż pierwszego kwietnia roku poprzedniego, a jego nieobecności w ciągu roku nie przekroczyły 180 dni, otrzymał jednorazową premię w wysokości 3750 złotych brutto. Jeżeli zaś komuś nie uda się ze względu na zbyt krótki okres pracy załapać na tę nagrodę, to nadal ma szansę na uzyskanie rocznej premii. Otóż we wrześniu Biedronka wypłaca premię uznaniową pracownikom, którzy rozpoczęli nie później niż na początku stycznia bieżącego roku. Przy czym osiągnęła ona w zeszłym roku wartość 1500 zł brutto. 

Dodatkowo ludzie wykonujący obowiązki zawodowe dla Jeronimo Martins Polska S.A. mogą liczyć na wcale niemałe vouchery oraz elektryczne kody umożliwiające otrzymanie produktów w Biedronce (czasami dodatkowo w Hebe) za darmo. Łącznie w ubiegłym roku pracownicy portugalskiej sieci sklepów otrzymali premię w ich postaci wynoszącą 1750 zł. Podsumowując kwestie wszelkiego rodzaju nagród oraz premii, łącznie te w ubiegłym roku wyniosły 6050 zł, co podniosło miesięcznie zarobki brutto w miesięczne o 504 zł. 

Benefity pracownicze w Biedronce, czyli największy plus pracy

Nie można również zapominać o tzw. socjalu, czyli o wszelkiego rodzaju benefitach pracowniczych, z których mogą korzystać ludzie pracownicy Biedronki. Przy czym, należy podkreślić, że element ten jest chwalony nawet przez byłych pracowników Biedronki, którzy na swoim byłym pracodawcy nie zostawiają suchej nitki. Wynika to zapewne między innymi z tego, że liczba programów wsparcia skierowanych do osób zatrudnionych przez Jeronimo Martins Polska S.A. jest znacząca — przekracza ona 20. Przy czym ze względu na ich liczbę wymienię tylko kilka z nich.

Biedronka między innymi wypłaca dzieciom zmarłych pracowników oraz swoim aktualnym pracownikom, którzy znaleźli się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej i życiowej, zapomogę finansową. Ponadto wysyła do swoich pracobiorców w święta specjalne paczki. Świeżo upieczeni rodzice zatrudnieni przez Biedronkę mogą liczyć na otrzymanie wprawki dla noworodka, a rodzice mający nieco starsze pociechy na wyprawkę szkolną. Ponadto warto zauważyć, że Biedronka oferuje również możliwość oszczędzenia w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych, z których pomocą zdaniem ekspertów można efektywnie zbierać środki na przyszłą emeryturą.

Ile zarabia policjant? Dowiedz się, ile wynoszą zarobki w policji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker