EuropaGospodarka

Sektor usług w Europie mocno hamuje. Usługi przestają być motorem wzrostu

Ten czynnik może przechylić szalę w kierunku zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych EBC

Finalne odczyty PMI w krajach strefy euro potwierdziły, że sektor usług w Europie mocno hamuje. Ten czynnik może przechylić szalę w kierunku zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych EBC. 

  • Indeks PMI dla usług w Niemczech zmniejszył się do 47,3 (poprzednio: 52,3), we Francji do 46,0 (poprzednio: 47,1), we Włoszech do 49,8 (poprzednio: 52,8), a w Hiszpanii do 49,3 (poprzednio 52,8).
  • W rezultacie wynik PMI sektora usług dla całej strefy euro wyniósł 47,9 pkt.
  • Usługi przestały pełnić rolę motoru napędowego koniunktury, a zarazem bufora ochronnego przed recesją.
  • Słabe odczyty PMI w sektorze usługowym wraz z deflacją dóbr przemysłowych mogą przechylić szalę w kierunku zakończenia cyklu zacieśniania polityki monetarnej w strefie euro.

Dane makroekonomiczne dają coraz więcej argumentów dla Rady Prezesów EBC, aby zakończyć cykl podwyżek stóp procentowych. Dynamika najszerszego agregatu monetarnego M3 jest ujemna (-0,4% r/r) pierwszy oraz od światowego kryzysu finansowego. Ankieta EBC wykazała załamanie akcji kredytowej w strefie euro. w tym w największych gospodarkach: w Niemczech, Francji i Włoszech. Największa gospodarka strefy euro, czyli Niemcy, jest w recesji. Wstępne odczyty PMI dla eurozony za sierpień znalazły się na najniższym poziomie od kryzysu pandemicznego. Co więcej, PMI dla sektora usług spadł do poziomu recesyjnego – poniżej 50 pkt. Dzisiejsze finalne dane potwierdziły, że sektor usług w Europie mocno hamuje.

Zobacz też: Niemcom pali się grunt pod nogami! Tracą konkurencyjność na rzecz Europy Południowej

Indeks PMI dla usług w Niemczech zmniejszył się do 47,3 (poprzednio: 52,3), we Francji do 46,0 (poprzednio: 47,1), we Włoszech do 49,8 (poprzednio: 52,8), a w Hiszpanii do 49,3 (poprzednio 52,8). W rezultacie wynik PMI sektora usług dla całej strefy euro wyniósł 47,9 pkt. Usługi przestały pełnić rolę motoru napędowego koniunktury, a zarazem bufora ochronnego przed recesją. Dekoniunktura w przemyśle przeniosła się na sektor usług.

Jak wskazywaliśmy w tekście pt. Koniunktura w strefie euro jest w opłakanym stanie. Nawet usługi są w recesji! cierpiące usługi były ostatnim elementem recesyjnej układanki. Teraz, gdy sektor usługowy również został dotknięty przez zacieśnienie polityki monetarnej, z jednej strony rośnie ryzyko recesji, z drugiej strony coraz bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest zakończenie cyklu podwyżek EBC.

Zobacz też: Prognozy inflacyjne są wysokie. Obniżka stóp nie jest uzasadniona

Dzisiaj opublikowana została także inflacja PPI w strefie euro, która w lipcu wyniosła -7,6% r/r i -0,5% r/r. Deflacja w sektorze przemysłowym stanowi znaczny bodziec dezinflacyjny. Słabe odczyty PMI w sektorze usługowym wraz z deflacją dóbr przemysłowych mogą przechylić szalę w kierunku zakończenia cyklu zacieśniania polityki monetarnej w strefie euro. Rosną nadzieję dla europejskiej koniunktury, że EBC nie podniesie już stóp procentowych. Namiastkę niepewności co do wrześniowej decyzji EBC wlewa mozolna dezinflacja w strefie euro w ostatnich miesiącach i mało gołębie wypowiedzi Christine Lagarde (szefowa EBC) oraz Isabel Schnabel (członkini zarządu EBC).

Polski przemysł tkwi w recesji. Jest gorzej, niż w strefie euro

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker