Finanse

Indeks strachu – czy faktycznie jest się czego bać?

Na decyzje inwestycyjne nierzadko wpływają nastroje traderów. Chciwość, strach i inne emocje mają niemały wpływ na rynki finansowe, powodując spadki i wzrosty cen. W jaki sposób sprawdzić, jakie nastroje panują obecnie na rynku? Odzwierciedlają go wskaźniki, takie jak VIX, zwany wskaźnikiem strachu. Sprawdź, jak poprawnie go interpretować.

Czym jest wskaźnik VIX?

Wskaźnik VIX, czyli Chicago Board Options Exchange’s CBOE Volatility index, jest jednym z najpopularniejszych barometrów nastroju wśród inwestorów. Im dynamiczniej rośnie, tym niespokojniej jest na rynkach.

VIX odzwierciedla zmienność cen, niezależnie od tego, w którym kierunku aktualnie zmierza rynek. Nie daje on więc informacji o tym, czy panują spadki, czy wzrosty cen. Pokazuje jedynie, że występują wahania wartości.

Co konkretnie mierzy wskaźnik? Spekulowaną zmienność opcji rynkowych na indeksie S&P500 (Standard&Poor’s 500). Oblicza go giełda w Chicago – Chicago Board Options Exchange.

VIX prezentuje zmienność miesięcznych opcji kupna i sprzedaży na SP500. Wartość indeksu to miara zmienności, wyrażona w punktach procentowych – od 0 do 100.

Jak odczytywać te liczby?

W praktyce, jeśli VIX wynosi 30, oznacza to, że miesięczna i tygodniowa zmienność opcji SP500 to 30%. Inwestorzy oczekują więc, że cena indeksu wzrośnie lub spadnie o ok. 30% w ciągu roku.

Jakich informacji dostarcza inwestorowi indeks VIX?

VIX oparty jest o zmienność największego indeksu giełdowego S&P. Gromadzi on 500 najpłynniejszych spółek z dwóch nowojorskich giełd – NYSE i NASDAQ. Taki przekrój sprawia, że można go nazwać wskaźnikiem opartym na psychologii rynków.

A zmiana na rynku oznacza albo zaufanie, albo… strach.

Wartość VIX bliska 0 to znak, że inwestorzy mają zaufanie do amerykańskiej giełdy. Jeśli jednak VIX zbliża się do 100, to znak, że wśród inwestorów panuje relatywnie większa niepewność.

Jak interpretować wskaźnik? Oto ogólne poziomy:

  • między 0 a 20 – niewielka zmienność,
  • między 20 a 30 – pojawia się niepewność, zmienność nieco się zwiększa,
  • między 30 a 100 – panika na rynku, wysoka zmienność, prawdopodobnie pojawia się korekta lub załamanie cen głównych indeksów giełdowych.

Niektórzy stosują nieco inne przedziały. Najprościej dopasować je do własnej strategii i akceptacji ryzyka. Aby to zrobić, warto skorzystać z konta demonstracyjnego i przetestować wszystkie opcje przy użyciu wirtualnych środków. Rachunek demo wyposażony w narzędzia usprawniające handel oferuje broker AvaTrade.

Pamiętaj, że VIX jest jedynie wskazówką – ostateczną decyzję, co zrobić w danej sytuacji, podejmuje inwestor na podstawie własnych analiz i przemyśleń. Dobrą radą jest zachowanie zawsze chłodnej głowy – trzeba ciągle mieć otwarty umysł i samodzielnie analizować rynek.

Na czym polega handel VIX?

Wartość wskaźnika VIX daje pewną informację o nastrojach na rynku. Można nim również handlować. Na giełdzie w Chicago – COBE – są dostępne kontrakty terminowe oraz opcje na indeks VIX. Polscy inwestorzy również mogą obracać tym indeksem, jednak wyłącznie za pośrednictwem kontraktów CFD opartych o VIX. Oferuje je wiele domów maklerskich i brokerów, w tym wspomniany AvaTrade.

Handlując VIX, można potencjalnie zarobić zarówno na panice, jak euforii na rynku. Jest to jednak metoda polecana raczej doświadczonym inwestorom, ponieważ tak jak same kontrakty CFD wymaga pewnej wiedzy i obeznania rynkowego.

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker