EuropaGospodarkaPolska

„Czy jesteśmy gotowi na work-life balance?”. Debata Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”

Czy unijne przepisy zmienią zawodową sytuację kobiet, a jeśli tak, to w jaki sposób? Czy polskie firmy już stosują zasady work-life balance?

Wiele polskich firm już wdraża różnorodne rozwiązania zbieżne z unijnymi przepisami – to tylko jeden z wniosków płynących z debaty Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”, zatytułowanej „Czy jesteśmy gotowi na work-life balance?”, która odbyła się 20 września br. w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej.

Czy polskie firmy już stosują zasady work-life balance?

W tym roku weszła w życie ustawa wdrażająca dyrektywę work-life balance, której celem jest osiągnięcie równości kobiet i mężczyzn w zakresie szans na rynku pracy oraz umożliwienie pracownikom mającym dzieci godzenia życia zawodowego i rodzinnego. Wdrożenie tej dyrektywy to ważny krok w kierunku równości rodzicielskiej, która jest nierozerwalnie związana z równością na rynku pracy. Czy przepisy zmienią zawodową sytuację kobiet, a jeśli tak, to w jaki sposób? Czy polskie firmy już stosują zasady work-life balance? M.in. na te pytania odpowiadali uczestnicy debaty zorganizowanej przez Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego, a moderowanej przez Damiana Kurasia, dyrektora Instytutu ESG.

W debacie wzięli udział: Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej; Alice Neffe, Prezes Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu; dr Natalia Dernowska-Żaczyk, Dyrektor ds. HR w Hasco-Lek S.A.; Joanna Jaroch-Pszeniczna, Dyrektor Generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (CCIFP); Piotr Jakielaszek, Zastępca Dyrektora Biura Personalnego Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. oraz Wojciech Zdanowicz, Członek Zarządu i Dyrektor Operacyjny AMS.

Zmiany wprowadzą stabilność zatrudnienia

Wiceminister Barbara Socha, nawiązując do tegorocznej nowelizacji Kodeksu Pracy, który wdrożył dwie dyrektywy: rodzicielską i work-life balance stwierdziła, że wprowadzone zmiany oznaczają, że idziemy w kierunku uelastycznienia rynku pracy, rozumianego jako dopasowania rodzaju pracy do potrzeb rodziców. Pojawiły się nowe rozwiązania jak urlop opiekuńczy czy urlop od siły wyższej.

Chcemy wzmocnić rodziców, żeby mogli łatwiej łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym – podkreśliła.

Zmiany wprowadzają również większą stabilność zatrudnienia. Wiceminister zauważyła, że w Polsce mamy jedną z najniższych luk płacowych, choć zależy to od branży. Zdaniem wiceminister, sytuacja kobiet w Polsce pod względem rynku pracy jest bardzo dobra. 44 proc. osób na stanowiskach kierowniczych to są kobiety, choć na poziomie zarządów i rad nadzorczych mamy jeszcze pole do popisu.

Natomiast jeśli chodzi o stanowiska kierownicze, to jesteśmy numerem dwa w Europie – mówiła.

Wiceminister stwierdziła, że do bardzo szybkiego wzrostu wynagrodzeń kobiet w ostatnich latach przyczynił się program 500 plus, który spowodował, że kobietom o wiele łatwiej wrócić do pracy i łatwiej łączyć pracę z wychowywaniem dzieci.

Czy praca hybrydowa i zdalna zostaną z nami na stale?

Czy praca hybrydowa i zdalna, które się rozpowszechniły w czasie pandemii, są trwałym zjawiskiem? Zdaniem Alice Neffe sytuacja nie jest do końca porównywalna, jednak wiele spółek, nawet przemysłowych, faktycznie się przestawiło na bardziej elastyczne warunki pracy. Z pracy zdalnej i zmianowej korzysta również coraz więcej mężczyzn.

Ważna jest zmiana pokoleniowa i większe zainteresowanie panów życiem rodzinnym – zauważyła.

Z kolei  dyrektor Piotr Jakielaszek wskazał, iż:

Duży przedsiębiorca od dłuższego czasu mógł wykorzystywać zarówno elastyczne formy zatrudnienia jak i dbać o zaangażowanie oraz ich sferę dobrobytu poza miejscem pracy.

W PWPW przejawia się to nie tylko w dofinansowywaniu opieki nad dziećmi czy kart sportowych, ale też dofinansowywaniu szeroko zakrojonej, łącznie z usługami stomatologicznymi, opieki medycznej, również dla pracowniczych rodzin.

To jest coś, co pracownicy bardzo sobie cenią – podkreślił.

Tam, gdzie to możliwe, są stosowane elastyczne formy zatrudnienia, a ojcowie bez problemu korzystają z urlopu ojcowskiego. Dyrektywa nie spowodowała tu rewolucji.

Kluczem dla work-life balance jest dialog i spojrzenie na potrzeby innych

Również dr Natalia Dernowska-Żaczyk podkreśliła, że w Hasco-Lek już stosuje się rozwiązania, które zawierają unijne przepisy. W firmie, oprócz wynagrodzenia, zwraca się bardzo uwagę na świadczenia pozapłacowe. Istotne są też uznanie dla pracowników, zapewnienie im rozwoju, dbałość o ich dobrostan.

W każdej z tych kategorii staramy się wprowadzać różnego rodzaju rozwiązania – mówiła.

Przykładem świadczeń pozapłacowych może być uwzględniający różnorodność pokoleniową system kateferyjny, pozwalający pracownikom dopasowywać ofertę pracodawcy do ich potrzeb.

Mamy też wiele rozwiązań dotyczących profilaktyki prozdrowotnej, bo jesteśmy firmą której misja wyraża się w słowach: „Kompleksowo dbamy o Twoje zdrowie” – podkreśliła.

Są też wprowadzone rozwiązania sprzyjające integracji pracowników, takie jak rodzinne pikniki, co jest ważne po okresie pandemii. Firma rozwija możliwości pracy zdalnej i elastycznego czasu pracy, a przykładem zapewnienia możliwości rozwoju jest Akademia Szkoleń Wewnętrznych.

Także Wojciech Zdanowicz zaprezentował szereg rozwiązań, które w AMS sprzyjają pracownikom. Wiele osób pracuje w systemie hybrydowym i umożliwiającym elastyczne podejście do wykonywania zadań. Odpowiadając na skierowane do niego pytanie o aktywizację osób z niepełnosprawnościami, dyrektor Zdanowicz podkreślił, że w AMS osoby z niepełnosprawnościami stanowią około 10 proc. pracowników.

Osobiście jestem dumny z naszej Fundacji „Akademia Integracji. Praca. Edukacja. Sport” – podkreślił.

Prowadzą ją osoby z niepełnosprawnościami, które np. organizują obozy dla dzieci, różnego rodzaju pikniki. Wielu pracowników to uznani paraolimpijczycy.

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami jest dla pracodawców pewnym wyzwaniem, jednak daje się to zrobić – skonkludował Wojciech Zdanowicz.

Dyrektor Joanna Jaroch-Pszeniczna uwypukliła zaś, że:

Podobnie jak w Polsce, również we Francji zasady work-life balance zostały już wdrożone dawno temu .

W 2017 r. zostało wprowadzone prawo do bycia wyłączonym, z powodu którego niektóre firmy zakazują pracownikom odpowiadać na służbowe maile po skończeniu pracy i zakazują pracować w czasie wakacji. We Francji obowiązuje też skrócony, 35-godzinny tydzień pracy, co pozytywnie wpływa na godzenie życia prywatnego z zawodowym. Systemowo jest także wprowadzany zwyczaj aktywizacji mężczyzn w procesie wychowywania dzieci. Zdaniem Joanny Jaroch-Pszenicznej, organizacyjne kalendarze spotkań należałoby bardziej podporządkować potrzebom kobiet, tak by zmniejszyć liczbę kolacji na rzecz śniadań biznesowych i np. nie organizować kongresów na początku roku szkolnego.

Całą debatę można obejrzeć na kanale YouTube Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego: https://www.youtube.com/watch?v=2tkCkmbW4Ts&list=WL&index=1

Laureatów XIII edycji Konkursu „Pracodawca godny Zaufania” poznamy 8 listopada 2023 r. podczas gali w Warszawie. Firmy mogą zgłaszać się do Konkursu poprzez stronę www.pracodawcagodnyzaufania.pl do 30 września. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest portal Obserwator Gospodarczy.

Przymusowy udział pracowników w zyskach firm pomaga pracownikom i nie szkodzi przedsiębiorstwom!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker