Europa

Bezrobocie niskie, ale wskaźnik zatrudnienia w Polsce nie zachwyca

Ile wynosi wskaźnik zatrudnienia w Polsce i jak wypadamy na tle innych państw Unii Europejskiej?

Wskaźnik zatrudnienia pokazuje, w jakim stopniu wykorzystany jest potencjał populacji w wieku produkcyjnym. Wielu ekspertów komentując niskie odczyty wskaźnika bezrobocia, pokazuje, że jest to jedynie jeden z elementów układanki i należy obserwować także odczyty wskaźnika zatrudnienia.

  • Wskaźnik zatrudnienia w UE wśród osób w wieku do 20 do 64 lat wyniósł w II kwartale tego roku 75,4%. Oznacza to wzrost o 2,5 p.p. względem IV kwartału 2019 roku, czyli przed wybuchem pandemii COVID-19.
  • Najwyższy wskaźnik zatrudnienia w UE odnotowano w Holandii. Wyniósł on aż 83,6%. Drugi najwyższy wskaźnik zatrudnienia w UE zanotowano w Szwecji. Ten skandynawski kraj może pochwalić się tym, że pracuje tam aż 82,9% osób w wieku od 20 do 64 lat. Podium zamyka malutka Malta, na której pracuje 82,7% mieszkańców.
  • Wskaźnik zatrudnienia w Polsce wyniósł w II kwartale 2023 roku 77,6%, co stawia nas w tej gorszej części UE.
  • Na samym końcu znalazły się Włochy. Pracuje tam 66% populacji tego państwa, więc zaledwie 2 na 3 mieszkańców w wieku od 20 do 64 lat. W Grecji odsetek ten wyniósł 67,5%, co dało jej przedostatnie miejsce w stawce. Bardzo niski wskaźnik zatrudnienia odnotowano również w Rumunii. Było to jedynie 68,4%.
  • W okresie IV kwartał 2019 – II kwartał 2023, najwyższy wzrost wskaźnika zatrudnienia odnotowała Grecja. Wzrósł on tam aż o 6,2 p.p. Drugi najwyższy wzrost odnotowano na Malcie. Wskaźnik zatrudnienia na tej małej wyspie urósł o 5,4 p.p.
  • W czołówce znalazła się również Polska. Wskaźnik zatrudnienia wzrósł w Polsce w omawianym okresie z 72,6% do 77,6%, co daje wzrost o 5 p.p.

Wskaźnik zatrudnienia — czym jest?

Zanim przejdziemy do omawiania danych, warto przypomnieć, czym jest wskaźnik zatrudnienia? Ludność w wieku produkcyjnym (czyli od 18 lat do emerytury) dzieli się na aktywnych i nieaktywnych zawodowo. Osoby aktywne zawodowo, to takie, które są obecne na rynku pracy. Zaliczamy więc do tej grupy zarówno osoby pracujące jak i poszukujące pracy. Liczba pracujących wpływa na zatrudnienie, a liczba poszukujących pracę, na wskaźnik bezrobocia. Wskaźnik zatrudnienia jest więc miarą, która wskazuje, jak duża część populacji pracuje.

Gdzie w Europie pracują najczęściej?

Eurostat udostępnia dane dotyczące poziomu wskaźnika zatrudnienia w krajach UE. Jak wypadamy na tle innych krajów? Wskaźnik zatrudnienia w UE wśród osób w wieku do 20 do 64 lat wyniósł w II kwartale tego roku 75,4%. Oznacza to wzrost o 2,5 p.p. względem IV kwartału 2019 roku, czyli przed wybuchem pandemii COVID-19. Najogólniej rzecz biorąc — w omawianym okresie Zatrudnienie wzrosło we wszystkich krajach UE.

Najwyższy wskaźnik w UE odnotowano w Holandii. Wyniósł on aż 83,6%. Drugi najwyższy poziom zatrudnienia w UE zanotowano w Szwecji. Ten skandynawski kraj może pochwalić się tym, że pracuje tam aż 82,9% osób w wieku od 20 do 64 lat. Podium zamyka malutka Malta, na której pracuje 82,7% mieszkańców.

Zobacz też: Praca z domu średnio pozwala zatrudnionemu zaoszczędzić aż 72 minuty dziennie! [BADANIE]

Jakie kraje znajdziemy jeszcze w czołówce? Czwarte miejsce przypadło Estonii. To pierwszy kraj postkomunistyczny w te stawce. Pracuje tam 82,3% populacji w omawianym przedziale wiekowym. Niemal identyczny poziom zatrudnienia odnotowano w Czechach. Wyniósł on 82,2%. Za Czechami znalazł się kolejny nasz sąsiad. W Niemczech wskaźnik wyniósł 81,6%.

Więcej niż 80% populacji pracuje jeszcze w jednym kraju Unii Europejskiej. Tym krajem są Węgry, gdzie wskaźnik wyniósł 80,7%. W czołówce znajdziemy także Danię (79,7%), Cypr (79%), Irlandię (79%), Finlandię (78,7%) oraz Litwę (78,6%). Polska znalazła się kilka pozycji dalej. Wskaźnik zatrudnienia w Polsce wyniósł w II kwartale 2023 roku 77,6%, co stawia nas w tej gorszej części UE.

Gdzie pracuje najmniej?

W których państwach UE stopa zatrudnienia jest najniższa? Ostatnie miejsca nie powinny dziwić. Na samym końcu znalazły się Włochy. Pracuje tam 66% populacji tego państwa, więc zaledwie 2 na 3 mieszkańców w wieku od 20 do 64 lat. W Grecji odsetek ten wyniósł 67,5%, co dało jej przedostatnie miejsce w stawce. Bardzo niskie zatrudnienie odnotowano również w Rumunii. Było to jedynie 68,4%. Wśród państw o najniższym wskaźniku zatrudnienia, znalazły się także takie kraje jak: Hiszpania (70,8%), Chorwacja (71,4%), Belgia (71,6%) oraz Francja (74,5%).

Wskaźnik zatrudnienia rośnie. Najszybciej w Grecji, Polsce i na Malcie

Aby ocenić kondycję danego kraju, należy patrzeć, jak zmieniało się zatrudnienie w ostatnich latach. W okresie IV kwartał 2019 – II kwartał 2023, najwyższy wzrost wskaźnika zatrudnienia odnotowała Grecja. Wzrósł on tam aż o 6,2 p.p. Drugi najwyższy wzrost odnotowano na Malcie. Wskaźnik zatrudnienia na tej małej wyspie urósł o 5,4 p.p.

W czołówce znalazła się również Polska. Wskaźnik zatrudnienia wzrósł w Polsce w omawianym okresie z 72,6% do 77,6%, co daje wzrost o 5 p.p. Gdzie wzrost był najniższy? Na Litwie zatrudnienie wzrósł o jedynie 0,3 p.p. Niewielki wzrost odnotowała także Łotwa (0,4 p.p.). Wśród państw z najniższym wzrostem wskaźnika zatrudnienia znajdziemy również trzecią republikę bałtycką — Estonię (0,8 p.p.).

Ile średnio pracują Polacy? W UE dłużej tylko Grecy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker