Polska

Błaszczak w USA: Apache dla Polski i kredyt na zakupy

Kolejne umowy sprawiają, że Apache dla Polski są coraz bliżej. Co zamierza nabyć Wojsko Polskie?

Apache dla Polski coraz bliżej. Co i za ile zamierzamy pozyskać? To pytania, które zadaje sobie teraz wiele osób. Oprócz pozyskania śmigłowców negocjowany był także offset. Serwis tych maszyn w Polsce wydaje się oczywisty, ponieważ Polska może niedługo stać się drugim największym właścicielem tych śmigłowców uderzeniowych.

  • Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, minister Mariusz Błaszczak podpisał wczoraj w Mesie w stanie Arizona umowę offsetową.
  • Umowa zakłada powstanie w Polsce centrum serwisowego radarów i systemów naprowadzania rakiet Hellfire. Centrum miałoby się mieścić w Łodzi.
  • Podpiszemy również umowę z  General Electric. Obejmie ona serwisowanie wspomnianych silników. Inna umowa ma zostać jeszcze podpisana z Boeingiem — producentem samych śmigłowców Apache. Mowa o obsłudze, naprawie i serwisowaniu samych maszyn.
  • Ministerstwo liczy na jak najszybszy termin dostaw śmigłowców dla Polski. Już w tym roku Polska ma otrzymać na zasadzie leasingu 8 śmigłowców z zasobów US Army. Będą to maszyny w wersji AH-64D, czyli starszej niż zamierza zakupić Polska (AH-64E).
  • W poniedziałek ogłoszony przez Departament Stanu został kredyt w wysokości 2 miliardów dolarów w ramach programu Foreign Military Financing (FMF).
  • Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, Polska zamierza pozyskać 96 nowoczesnych śmigłowców uderzeniowych AH-64E Guardian. Mają one zastąpić wysłużone śmigłowce Mi-24. Przed wojną posiadaliśmy 28 takich śmigłowców, a 12 z nich trafiło na Ukrainę.

Apache dla Polski — minister podpisał umowę offsetową

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, minister Mariusz Błaszczak podpisał wczoraj w Mesie w stanie Arizona z koncernem Lockheed Martin umowę offsetową. To właśnie ten koncern produkuje użytkowane przez Siły Powietrzne samoloty F-16, a także zamówione już przez Polskę samoloty 5. generacji F-35.

Umowy związana jest z zakupem przez Polskę śmigłowców uderzeniowych Apache. Umowa zakłada powstanie w Polsce centrum serwisowego radarów i systemów naprowadzania rakiet Hellfire. Centrum miałoby się mieścić w Łodzi (czyli tam, gdzie serwisujące śmigłowce WZL-1). Jak poinformował Minister Obrony Narodowej, są to kluczowe elementy dla skuteczności tych maszyn. Dodał także, że jest to pierwsza, ale nie ostatnia umowa offsetowa.

Jesteśmy w procesie negocjacji warunków szczegółowych pozyskania 96 helikopterów uderzeniowych Apache. Szacujemy, że jeszcze w tym roku podpiszemy umowę główną — poinformował Błaszczak.

Zobacz też: Wydatki na wojsko w Polsce będą w 2023 roku najwyższe w całym NATO

Wiemy, że będą także nastąpne umowy offsetowe. Apache dla Polski zostaną dostarczone z tą samą rodziną silników z General Electric, co inne zakupione przez nasze Siły Zbrojne śmigłowce. Mowa o czterech zamówionych dla Marynarki Wojennej śmigłowcach Augusta-Westland AW101 oraz 32 AW149 dla Kawalerii Powietrznej. Śmigłowce AW149 będą produkowane w Świdniku.

Podpiszemy również umowę z  General Electric. Obejmie ona serwisowanie wspomnianych silników. Inna umowa ma zostać jeszcze podpisana z Boeingiem — producentem samych śmigłowców Apache. Mowa o obsłudze, naprawie i serwisowaniu samych maszyn.

Pierwsze Apache dla Polski już w tym roku?

Jak twierdzi Błaszczak, ministerstwo liczy na jak najszybszy termin dostaw śmigłowców dla Polski. Już w tym roku Polska ma otrzymać na zasadzie leasingu 8 śmigłowców z zasobów US Army. Będą to maszyny w wersji AH-64D, czyli starszej niż zamierza zakupić Polska (AH-64E). Pozyskanie tych śmigłowców ma wiązać się z rozpoczęciem szkolenia załóg polskich Apache oraz obsługi naziemnej.

Śmigłowce AH-64 amerykańskiej armii
Śmigłowce AH-64 amerykańskiej armii podczas ćwiczeń w Polsce, MON

Pierwsi piloci rozpoczęli szkolenie w bazie w Teksasie już w sierpniu tego roku. Szkolenie załóg maszyn będzie jednym z argumentów na rzecz przyspieszenia dostaw śmigłowców. Jak twierdzi minister, standardem są dostawy pierwszych maszyn po czterech latach od podpisania umowy. Oznaczałoby to pierwsze dostawy dopiero w 2027 roku, jednak MON ma starać się skrócić ten czas.

Zobacz też: W tym roku wydamy na wojsko 3,9% PKB. Ilu żołnierzy ma Polska?

Informacja zbiegła się w czasie z ogłoszonym przez Departament Stanu w poniedziałek kredytem w wysokości 2 miliardów dolarów w ramach programu Foreign Military Financing (FMF). To niejedyne amerykańskie wsparcie w ostatnich latach.

W zeszłym roku Amerykanie w ramach FMF przekazali Polsce 288 mln USD. W ramach programu Land Lease Polska otrzymała od USA ok. 400 mln USD. Dodatkowo, amerykanie pokryją 60 mln USD kosztów obsługi udzielonego w poniedziałek kredytu. Wartość amerykańskiego wsparcia wyniosła więc w latach 2022-23 ponad 3 mld PLN w dotacjach oraz blisko 9 mln PLN w kredycie.

Apache dla Polski. Gdzie trafią i ile zamierzamy kupić?

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, Polska zamierza pozyskać 96 nowoczesnych śmigłowców uderzeniowych AH-64E Guardian. Mają one zastąpić wysłużone śmigłowce Mi-24. Przed wojną posiadaliśmy 28 takich śmigłowców, a 12 z nich trafiło na Ukrainę. Jeszcze niedawno MON informował, że w ramach programu Kruk Polska pozyska dwie eskadry (32 maszyny) śmigłowców uderzeniowych.

Apache dla Polski. Polski śmigłowiec Mi-24
Polski śmigłowiec Mi-24. To właśnie te maszyny mają zastąpić Apache, MON

Zobacz też: Wielkie zakupy polskiego wojska – wydamy łącznie pół biliona PLN

Pozyskanie przez Polskę aż 96 maszyn oznaczać może zdecydowane zwiększenie możliwości, ale także struktur lotnictwa Wojsk Lądowych (WL). Maszyny Mi-24 służą obecnie w dwóch bazach Lotnictwa WL. Jak jednak informuje MON, Apache dla Polski mają wejść także w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej. Oznacza to, że będą one bezpośrednio współpracować z zakupionymi w Stanach Zjednoczonych czołgami M1A2 Abrams oraz wyrzutniami M142 HIMARS.

Kupno tak dużej liczby śmigłowców budzi także liczne kontrowersje. Zdaniem części ekspertów, koszt pozyskania tak dużej liczby Apache dla Polski będzie nieproporcjonalny do korzyści, jakie otrzymamy. Amerykanie wycenili zakup na maksymalnie 12 mld USD.

Polska chce kupić śmigłowce oraz specjalistyczne wyposażenie i uzbrojenie. Mowa o 1844 przeciwpancernych pociskach kierownych AGM-114R2 Hellfire II, 96 pociskach szkolnych M36E8 Hellfire CATM, 460 przeciwpancernych pociskach kierowanych AGM-179A JAGM oraz 508 pociskach przeciwlotniczych Stinger 92K Block I.

Wydatki na wojsko. Jakie kraje wydają najwięcej? [RANKING]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker