GospodarkaPolska

ORLEN kupił kolejną spółkę. ENERGOP wszedł w skład Grupy

ORLEN Projekt podpisał z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP) umowę warunkową zakupu 74,11 proc. udziałów spółki ENERGOP. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Sochaczewie jest doświadczonym producentem rurociągów przemysłowych, a jego specjalizacją są instalacje dla sektora rafineryjnego, petrochemicznego i chemicznego. Transakcja ma pomóc Grupie ORLEN w zabezpieczeniu realizacji projektów inwestycyjnych w zakresie m.in. infrastruktury krytycznej.

ENERGOP będzie odpowiedzialny za infrastrukturę rurociągową

Zgodnie z umową podpisaną przez ORLEN Projekt a Agencją Rozwoju Przemysłu, spółka ORLENU kupi cały pakiet 74,11 proc. udziałów należących aktualnie do Agencji. Warunkiem ostatecznej realizacji transakcji jest zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W efekcie transakcji w Grupie ORLEN powstanie kompleksowa struktura operacyjna wyspecjalizowana w realizacji inwestycji przemysłowych, w szczególności zaawansowanych technologicznie rurociągów. Ponadto oprócz samych rurociągów ENERGOP zajmuje się również tworzeniem konstrukcji stalowych, zbiorników i elementów towarzyszące instalacjom rurociągowym. Przy czym spółka zajmuje się zarówno prefabrykacją, jak i kompletnym montażem powstałych instalacji.

Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, włączenie spółki ENERGOP do Grupy ORLEN będzie wspierać plany koncernu, dotyczące rozwoju kluczowych obszarów działalności. Do 2030 roku spółka przeznaczy ok. 170 mld zł na projekty infrastrukturalne związane z produkcją rafineryjną, wydobyciem i obrotem gazem oraz produkcją petrochemiczną. We wszystkich tych segmentach infrastruktura rurociągowa odgrywa istotną rolę. Dołączając do Grupy ORLEN, ENERGOP staje się częścią silnego, dynamicznie rozwijającego się koncernu, który gwarantuje spółce i jej pracownikom stabilny portfel zamówień oraz możliwość dalszego wzmacniania kompetencji.

Zabezpieczenie dla prowadzonych projektów inwestycyjnych

ORLEN Projekt prowadzi projekty inwestycyjne EPC (Engineering, Procurement, Construction) obejmujące wykonywanie dokumentacji projektowej na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego, zakup dóbr inwestycyjnych oraz realizację i uruchomienie inwestycji. Spółka specjalizuje się w optymalizacji procesów inwestycyjnych, działając na zlecenie inwestora. Na początku sierpnia ORLEN Projekt przejął 100 proc. udziałów Energa Invest, co wzmocniło Grupę Kapitałową ORLEN Projekt. Ponadto aktualnie w skład spółki wchodzi również powołany w kwietniu 2023 roku w Czechach ORLEN Projekt Česká Republika. Do tego trwają prace nad włączeniem do analizowanego przedsiębiorstwa spółki PGNiG GAZOPROJEKT.

Jak informuje Marcin Kasza, Prezes Zarządu ORLEN Projekt, ORLEN Projekt posiada status spółki celowej, powołanej do realizacji dla Grupy ORLEN wybranych projektów inwestycyjnych w zakresie m.in. infrastruktury przemysłowej. Wiele z tych zadań już teraz jest pośrednio lub bezpośrednio wykonywanych przez ENERGOP. W 2022 roku aż 80 proc. prac realizowanych przez tę firmę było wykonywanych dla Grupy ORLEN. To spółka z dużym potencjałem do rozwoju, dlatego podjęto decyzję o zakupie większościowego pakietu udziałów. Dla spółki to dodatkowe zabezpieczenie dla prowadzonych projektów inwestycyjnych.

Spółka LOTOS Kolej przejęła majątek ORLEN KolTrans

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker