Europa

Turystyka w Polsce opiera się na Polakach. Turystów zza granicy u nas mało

Ponad 80% turystów w Polsce to Polacy. To jeden z najwyższych wyników w UE. Turystyka w Polsce nadal w 2022 roku opierała się niemal wyłącznie o mieszkańców naszego kraju.

Turystyka w Polsce w przytłaczającej większości bazuje na popycie generowanym przez rodaków. Pod tym względem gorzej jest jedynie w Rumunii. Które kraje w największym stopniu opierają się na ruchu zagranicznych turystów? Gdzie stanowią oni najmniejszą część turystów w danym kraju?

  • Najmniejszy odsetek turystów zza granicy odnotowano w Rumunii. Jedynie 14% wszystkich nocy spędzili turyści spoza Rumunii. Oznacza to, że aż 86% turystyki w kraju opiera się na popycie wewnętrznym.
  • Turyści zagraniczni odpowiadali za mniej niż 20% spędzonych nocy w 2022 roku, także w dwóch innych krajach UE: Polsce i Niemczech. Odpowiadają za to: względnie niska atrakcyjność turystyczna oraz duży popyt wewnętrzny.
  • Najwięcej, bo aż za 92% noclegów, odpowiadali zagraniczni turyści na Malcie. Ta dysproporcja nie powinna dziwić. To malutki kraj, a co za tym idzie, o niskim popycie wewnętrznym. Wyspa ma bardzo rozbudowaną bazę noclegową i dobre połączenia lotnicze, co zachęca do odwiedzania tej destynacji.

Turystyka w Polsce mało atrakcyjna dla zwiedzających zza granicy?

Eurostat podzielił się nowymi danymi związanymi z branżą turystyczną w krajach Unii Europejskiej. Jak na tle innych państw wypada Polska? Okazuje się, że turystyka w Polsce opiera się w przytłaczającej większości na turystach z innych regionów Polski.

Dane przedstawione przez Eurostat dobitnie pokazują, że nasz kraj nie zachęca zbyt wielu turystów zza granicy. Eurostat udział ten mierzy poprzez część nocy, które spędzają w polskich hotelach, motelach i innych placówkach tego typu zagraniczni klienci. Najmniejszy odsetek turystów zza granicy odnotowano w Rumunii. Jedynie 14% wszystkich nocy spędzili turyści spoza Rumunii. Oznacza to, że aż 86% turystyki w kraju opiera się na popycie wewnętrznym.

Zobacz też: PIE: Polska turystyka radzi sobie gorzej niż przed pandemią

Taka pozycja Rumunii nie dziwi. Mimo że kraj ten jest atrakcyjny turystycznie, to jest on nadal bardzo słabo znany i reklamowany, a w dodatku położenie geograficzne i kiepskie połączenia transportowe sprawiają, że wycieczki do Rumunii są większym wyzwaniem logistycznym.

Turyści zagraniczni odpowiadali za mniej niż 20% spędzonych nocy w 2022 roku, także w dwóch innych krajach UE: Polsce i Niemczech. Jest to wypadkowa dwóch czynników. Po pierwsze, kraje te nie znajdują się na liście najbardziej atrakcyjnych turystycznie krajów. Żaden z tych krajów nie ma dostępu do ciepłych mórz. Dodatkowo względnie duża populacja danego kraju sprawia, że wewnętrzny popyt może być liczony w milionach turystów rocznie. Za mniej niż 30% nocy odpowiadali także zagraniczni turyści w Szwecji, Finlandii, Francji oraz na Słowacji.

Które kraje opierają się za zagranicznych turystach?

Jakie kraje znalazły się po drugiej stronie zestawienia? Najwięcej, bo aż za 92% noclegów, odpowiadali zagraniczni turyści na Malcie. Ta dysproporcja nie powinna dziwić. To malutki kraj, a co za tym idzie, o niskim popycie wewnętrznym. Wyspa ma bardzo rozbudowaną bazę noclegową i dobre połączenia lotnicze, co zachęca do odwiedzania tej destynacji.

Nic więc dziwnego, że turystyka w Polsce nie może porównywać się do maltańskiej. Ponad 90% klientów stanowią turyści zagraniczni w takich państwach jak Chorwacja i Cypr. Tutaj mamy podobną sytuację, co w przypadku Malty. Oba kraje cechują się bardzo rozbudowaną bazą noclegową, dostępem do ciepłego morza, a także względnie niską populacją. To sprawia, że zagraniczni turyści generują popyt na 9 z 10 nocy spędzonych w chorwackich placówkach noclegowych.

Turystyka w Polsce i UE
Turystyka w Polsce na tle UE — udział zagranicznych klientów w noclegach w danym kraju, Eurostat.

Za ponad 80% popytu odpowiadali turyści zagraniczni także w takich krajach jak Luksemburg oraz Grecja. W pierwszym przypadku kluczową rolę pełni niewielka populacja tego kraju oraz doskonałe położenie geograficzne i połączenie komunikacyjne tego państwa. Z kolei Grecja oferuje nie tylko bardzo bogatą bazę noclegową, ale jest także krajem bardzo bogatym w atrakcje związane z historią tego kraju.

Za ponad 50% noclegów odpowiadają zagraniczni turyści w łącznie 11 krajach UE. Oprócz wymienionych wyżej są to także: Austria, Słowenia, Portugalia, Hiszpania, Łotwa oraz Bułgaria.

Turystyka w UE – w 2021 roku jedynie 13% Polaków wyjechało za granicę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker