Światowa gospodarka wybudza się ze snu! Motorem napędowym Chiny i USA
Zdrowsza gospodarka zwiększa apetyt rynku na scenariusz stóp higher-for-longer

Wniosek z wczorajszych i dzisiejszych danych makroekonomicznych z chińskiej i amerykańskiej gospodarki nie może być inny: światowa gospodarka budzi się ze snu. Wskaźniki dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w USA okazały się lepsze od oczekiwań. Natomiast w Chinach in plus zaskoczyło tempo wzrostu PKB w trzecim kwartale. Utrwalają się oczekiwania rynku, że stopy pozostaną na wyższym poziomie przez dłuższy czas (higher for longer), co widać po szybko rosnących stopach zwrotu z amerykańskich i europejskich obligacji rządowych. Rykoszetem dostał także rodzimy rynek obligacji.
- Dane ze sprzedaży detalicznej potwierdziły siłę amerykańskiego konsumenta. Konsumpcja dóbr detalicznych zwiększyła się o 0,7% m/m wobec oczekiwań w wysokości 0,3%.
- Produkcja przemysłowa w USA zwiększyła się o 0,3% m/m, podczas gdy prognozy zakładały stagnację (0% m/m).
- Szczególne zaskoczenie na plus dostarczyły dane z gospodarki Państwa Środka. Wzrost PKB r/r w trzecim kwartale wyniósł niespodziewanie 4,9% (prognozy 4,4%), natomiast kw/kw 1,3% (prognozy 1,0%).
- Po nadspodziewanie dobrych danych makroekonomicznych, na światowym rynku stóp procentowych doszło do fali wzrostu. Rynek coraz bardziej wierzy w scenariusz stóp wyżej na dłużej (higher-for-longer).
Gospodarka USA odporna na ostrza polityki monetarnej Fed
Zacznijmy od gospodarki USA. Dane ze sprzedaży detalicznej potwierdziły siłę i odporność amerykańskiego konsumenta. Konsumpcja dóbr detalicznych zwiększyła się o 0,7% miesiąc do miesiąca wobec zdecydowanie bardziej pesymistycznych oczekiwań (+0,3%). Rekordowo wysokie stopy procentowe i dodatnie stopy realne nie są przeszkodą dla odważnego wydawania środków pieniężnych przez gospodarstwa domowe. Indeks dynamiki sprzedaży detalicznej jasno wskazuje na odbicie koniunktury konsumenckiej.

Skąd wynika siła amerykańskiego konsumenta? Po pierwsze, wskaźnik zaufania konsumentów w całym 2023 roku dryfuje w okolicach 105-110 pkt (w lipcu nawet 114 pkt). Nastroje optymistyczne przeważają nad tymi pesymistycznymi. Jest to pochodna utrzymania dynamiki płac realnych w ryzach. W amerykańskiej gospodarce nie zaobserwowano tąpnięcia wynagrodzeń realnych – pozostają one w rosnącym trendzie.
Strona podażowa gospodarki USA również ma się coraz lepiej. Produkcja przemysłowa zwiększyła się o 0,3% m/m, podczas gdy prognozy zakładały stagnację (0% m/m). Z opracowanego przez ekonomistów mBanku indeksu dynamiki produkcji przemysłowej wyłania się obraz poprawy koniunktury. W obliczu tak zaskakująco dobrych danych, nie dziwi rewizja szacowanego wzrostu PKB na trzeci kwartał. Model Atlanta Fed GDPNow zrewidował prognozy z 5,1% do 5,4% r/r (wyrównana sezonowo stopa roczna).

Zobacz też: Gospodarka Niemiec ma poważne problemy. To już rok bez wzrostu
Chiny budzą się ze snu?
Szczególne zaskoczenie na plus dostarczyły dane z gospodarki Państwa Środka. Wzrost PKB r/r w trzecim kwartale wyniósł niespodziewanie 4,9% (prognozy 4,4%), natomiast kw/kw 1,3% (prognozy 1,0%). W poprzednim kwartale wzrost kw/kw był mizerny (0,5%). Wydaje się zatem, że bodźce fiskalno-monetarne powoli przynoszą owoce. Nie było to zadaniem łatwym. Trudno jest bowiem pobudzać koniunkturę, gdy krajowa waluta poddana jest deprecjacyjnej presji. Chiński juan jest kruchy ze względu na różnice w cyklach polityki pieniężnej pomiędzy światem zachodnim (gwałtowny cykl podwyżek) i Państwem Środka (stopniowy cykl obniżek), co implikuje wzrost spreadu rentowności chińskich i amerykańskich obligacji. Jak dotychczas Chiny dość umiejętnie zarządzają polityką makroekonomiczną w tym niesprzyjającym otoczeniu: juan od lipca pozostaje stabilny, a gospodarka rośnie szybciej od oczekiwań.
Dynamika wzrostu PKB Chin (r/r i kw/kw, %)

Zobacz też: Chińska Inicjatywa Pasa i Szlaku ma już 10 lat. Orbán mówi jasno o udziale Węgier
Światowa gospodarka zdrowieje. Stopy w górę
Na światowym rynku stóp procentowych doszło do fali wzrostu po wczorajszych danych z amerykańskiej gospodarki. Rentowności 10-letnich obligacji rządowych USA przekroczyły już kolejny sufit. Tym razem zwyżkowały z 4,70 do 4,85%, co stanowi najwyższy poziom od światowego kryzysu finansowego. Rentowności niemieckich obligacji 10-letnich skoczyły zaś z 2,80 do 2,90%. Rykoszetem dostał również nasz rynek obligacji, na którym rentowności „dziesięciolatek” wzrosły z 5,60 do 5,75%, trwoniąc częściowo ich spadek związany z powyborczą euforią rynku.
Wzrost rentowności obligacji skarbowych (12 października 2023 = 100)

Zobacz też: Ukraina uruchamia testowe przewozy kolejowe z Kijowa do Kowna
Podsumowując, lepsza koniunktura w amerykańskiej gospodarce utrwali przekonanie w Fed, że stopy procentowe należy pozostawić na wyższym poziomie przez dłuższy okres, aby utrzymać inflację w celu. Na powrót stóp procentowych w okolice jej neutralnych poziomów (takich, który stabilizuje ceny i nie stymuluje wzrostu), czyli ok. 0,6% realnie (2,6% nominalnie) przyjdzie nam poczekać dłużej, niż zakładaliśmy jeszcze kilka miesięcy temu.
Opozycja przejmuje stery. To nie będzie przewrót w polityce gospodarczej