GospodarkaUSA

Światowa gospodarka wybudza się ze snu! Motorem napędowym Chiny i USA

Zdrowsza gospodarka zwiększa apetyt rynku na scenariusz stóp higher-for-longer

Wniosek z wczorajszych i dzisiejszych danych makroekonomicznych z chińskiej i amerykańskiej gospodarki nie może być inny: światowa gospodarka budzi się ze snu. Wskaźniki dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w USA okazały się lepsze od oczekiwań. Natomiast w Chinach in plus zaskoczyło tempo wzrostu PKB w trzecim kwartale. Utrwalają się oczekiwania rynku, że stopy pozostaną na wyższym poziomie przez dłuższy czas (higher for longer), co widać po szybko rosnących stopach zwrotu z amerykańskich i europejskich obligacji rządowych. Rykoszetem dostał także rodzimy rynek obligacji. 

  • Dane ze sprzedaży detalicznej potwierdziły siłę amerykańskiego konsumenta. Konsumpcja dóbr detalicznych zwiększyła się o 0,7% m/m wobec oczekiwań w wysokości 0,3%. 
  • Produkcja przemysłowa w USA zwiększyła się o 0,3% m/m, podczas gdy prognozy zakładały stagnację (0% m/m).
  • Szczególne zaskoczenie na plus dostarczyły dane z gospodarki Państwa Środka. Wzrost PKB r/r w trzecim kwartale wyniósł niespodziewanie 4,9% (prognozy 4,4%), natomiast kw/kw 1,3% (prognozy 1,0%).
  • Po nadspodziewanie dobrych danych makroekonomicznych, na światowym rynku stóp procentowych doszło do fali wzrostu. Rynek coraz bardziej wierzy w scenariusz stóp wyżej na dłużej (higher-for-longer).

Gospodarka USA odporna na ostrza polityki monetarnej Fed

Zacznijmy od gospodarki USA. Dane ze sprzedaży detalicznej potwierdziły siłę i odporność amerykańskiego konsumenta. Konsumpcja dóbr detalicznych zwiększyła się o 0,7% miesiąc do miesiąca wobec zdecydowanie bardziej pesymistycznych oczekiwań (+0,3%). Rekordowo wysokie stopy procentowe i dodatnie stopy realne nie są przeszkodą dla odważnego wydawania środków pieniężnych przez gospodarstwa domowe. Indeks dynamiki sprzedaży detalicznej jasno wskazuje na odbicie koniunktury konsumenckiej.

Źródło: Pekao Analizy, X/Twitter

Skąd wynika siła amerykańskiego konsumenta? Po pierwsze, wskaźnik zaufania konsumentów w całym 2023 roku dryfuje w okolicach 105-110 pkt (w lipcu nawet 114 pkt). Nastroje optymistyczne przeważają nad tymi pesymistycznymi. Jest to pochodna utrzymania dynamiki płac realnych w ryzach. W amerykańskiej gospodarce nie zaobserwowano tąpnięcia wynagrodzeń realnych – pozostają one w rosnącym trendzie.

Strona podażowa gospodarki USA również ma się coraz lepiej. Produkcja przemysłowa zwiększyła się o 0,3% m/m, podczas gdy prognozy zakładały stagnację (0% m/m). Z opracowanego przez ekonomistów mBanku indeksu dynamiki produkcji przemysłowej wyłania się obraz poprawy koniunktury. W obliczu tak zaskakująco dobrych danych, nie dziwi rewizja szacowanego wzrostu PKB na trzeci kwartał. Model Atlanta Fed GDPNow zrewidował prognozy z 5,1% do 5,4% r/r (wyrównana sezonowo stopa roczna).

Źródło: mBank

Zobacz też: Gospodarka Niemiec ma poważne problemy. To już rok bez wzrostu

Chiny budzą się ze snu?

Szczególne zaskoczenie na plus dostarczyły dane z gospodarki Państwa Środka. Wzrost PKB r/r w trzecim kwartale wyniósł niespodziewanie 4,9% (prognozy 4,4%), natomiast kw/kw 1,3% (prognozy 1,0%). W poprzednim kwartale wzrost kw/kw był mizerny (0,5%). Wydaje się zatem, że bodźce fiskalno-monetarne powoli przynoszą owoce. Nie było to zadaniem łatwym. Trudno jest bowiem pobudzać koniunkturę, gdy krajowa waluta poddana jest deprecjacyjnej presji. Chiński juan jest kruchy ze względu na różnice w cyklach polityki pieniężnej pomiędzy światem zachodnim (gwałtowny cykl podwyżek) i Państwem Środka (stopniowy cykl obniżek), co implikuje wzrost spreadu rentowności chińskich i amerykańskich obligacji. Jak dotychczas Chiny dość umiejętnie zarządzają polityką makroekonomiczną w tym niesprzyjającym otoczeniu: juan od lipca pozostaje stabilny, a gospodarka rośnie szybciej od oczekiwań.

Dynamika wzrostu PKB Chin (r/r i kw/kw, %)

Źródło: Reuters

Zobacz też: Chińska Inicjatywa Pasa i Szlaku ma już 10 lat. Orbán mówi jasno o udziale Węgier

Światowa gospodarka zdrowieje. Stopy w górę

Na światowym rynku stóp procentowych doszło do fali wzrostu po wczorajszych danych z amerykańskiej gospodarki. Rentowności 10-letnich obligacji rządowych USA przekroczyły już kolejny sufit. Tym razem zwyżkowały z 4,70 do 4,85%, co stanowi najwyższy poziom od światowego kryzysu finansowego. Rentowności niemieckich obligacji 10-letnich skoczyły zaś z 2,80 do 2,90%. Rykoszetem dostał również nasz rynek obligacji, na którym rentowności „dziesięciolatek” wzrosły z 5,60 do 5,75%, trwoniąc częściowo ich spadek związany z powyborczą euforią rynku.

Wzrost rentowności obligacji skarbowych (12 października 2023 = 100)

Nota: kolor niebieski – obligacje amerykańskie, kolor żółty – obligacje niemieckie, kolor zielony – obligacje polskie Źródło: stooq

Zobacz też: Ukraina uruchamia testowe przewozy kolejowe z Kijowa do Kowna

Podsumowując, lepsza koniunktura w amerykańskiej gospodarce utrwali przekonanie w Fed, że stopy procentowe należy pozostawić na wyższym poziomie przez dłuższy okres, aby utrzymać inflację w celu. Na powrót stóp procentowych w okolice jej neutralnych poziomów (takich, który stabilizuje ceny i nie stymuluje wzrostu), czyli ok. 0,6% realnie (2,6% nominalnie) przyjdzie nam poczekać dłużej, niż zakładaliśmy jeszcze kilka miesięcy temu.

Opozycja przejmuje stery. To nie będzie przewrót w polityce gospodarczej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker