Finanse

Całkowita kwota do spłaty kredytu ze stałą stopą procentową: ile wyniesie?

Planujesz zaciągnąć kredyt gotówkowy? Stałe oprocentowanie takiego zobowiązania może wydawać się najkorzystniejszą opcją, ponieważ zabezpiecza cię przed wahaniami stóp procentowych. Czy rzeczywiście takie rozwiązanie zawsze jest opłacalne? Sprawdź, ile wyniesie całkowita kwota do spłaty.

Kredyt gotówkowy – stałe oprocentowanie

Na wstępie warto się przyjrzeć, czym charakteryzuje się kredyt ze stałą stopą procentową (RRSO 13,5%, kalkulacja dokonana na 21.09.2023 r. dla reprezentatywnego przykładu)*. Jak można się domyślić, nie mają na niego wpływu wahania stóp procentowych, czyli zapewnia on znacznie większą stabilność. Co to oznacza w praktyce?

Kredyt gotówkowy ze stałą stopą procentową to rodzaj zobowiązania, w którym oprocentowanie pozostaje na niezmiennym poziomie przez cały okres kredytowania. To znaczy, że rata kredytu pozostaje taka sama przez cały okres spłaty, niezależnie od zmian na rynku finansowym czy inflacji.

W kredycie ze stałym oprocentowaniem odsetki naliczane są wyłącznie w oparciu o stawkę bazową określoną w umowie kredytowej. Wysokość odsetek, a więc również rat kredytu, nie jest zależna od WIBOR, ani innego wskaźnika.

W przypadku kredytu gotówkowego ze stałym oprocentowaniem każda rata będzie dokładnie taka sama jak pierwsza.

Kredyt ze stałym oprocentowaniem – najważniejsze cechy

Kredyt ze stałą stopą procentową jest szczególnie atrakcyjny dla osób, które cenią sobie stabilność finansową i nie chcą ryzykować wzrostu rat kredytu w przyszłości. Trzeba jednak mieć na uwadze, że niekiedy takie zobowiązanie może okazać się droższe niż kredyt ze zmiennym oprocentowaniem. Gdy stopy procentowe są niskie, osoby spłacające kredyt ze stałą stopą mogą na tym stracić.

Poznaj najważniejsze cechy, które wyróżniają kredyt ze stałym oprocentowaniem.

  1. Stała rata – nie zmienia się przez cały okres kredytowania. Pozwala to pożyczkobiorcy na łatwiejsze planowanie budżetu, ponieważ koszty są z góry określone. Nie trzeba martwić się o ewentualne wzrosty rat w wyniku zmian stóp procentowych.
  2. Brak ryzyka stóp procentowych – jeśli wybierzesz kredyt ze stałą stopą procentową, ryzyko związane ze zmianami stóp procentowych przechodzi na instytucję finansową udzielającą kredytu.
  3. Krótszy okres spłaty – kredyty ze stałą stopą często mają krótszy okres spłaty niż te o zmiennym oprocentowaniu. Nie jest to jednak regułą i zależy od ustaleń pomiędzy bankiem a kredytobiorcą.
  4. Ograniczona elastyczność – jednym z głównych ograniczeń kredytów ze stałą stopą jest brak możliwości skorzystania z potencjalnych obniżek stóp procentowych na rynku. Jeśli spadną, pożyczkobiorca ze stałą stopą nadal płaci taką samą, nieco wyższą ratę.

Kredyt gotówkowy ze stałą stopą procentową daje poczucie bezpieczeństwa i ułatwia tworzenie celów finansowych w dłuższej perspektywie. Właśnie dlatego może być atrakcyjną opcją dla wielu kredytobiorców.

Kredyt ze stałą stopą procentową – ile wynosi jego całkowity koszt?

Spłacając kredyt gotówkowy z oprocentowaniem stałym, możesz liczyć na pewną, niezależną od WIBOR wysokość raty. Dlatego możesz od razu dokładnie obliczyć kwotę do zapłaty. Nie jest to możliwe przy zobowiązaniach ze zmiennym oprocentowaniem.

Jak sprawdzić, ile wyniesie całkowity koszt takiego kredytu? Składają się na niego trzy elementy:

  • pożyczony kapitał – czyli kwota, którą udostępnia ci bank,
  • marża, która stanowi wynagrodzenie dla kredytodawcy (jej wartość przez cały okres spłaty pozostaje niezmienna),
  • stawka bazowa, czyli oprocentowanie – pozostaje stała, bez względu na wahania stóp procentowych i zmiany stawki WIBOR.

Biorąc pod uwagę te trzy składniki, możesz się dowiedzieć, ile dokładnie wyniesie całkowity koszt kredytu oraz każda pojedyncza rata. Aby poznać szczegółowe wartości, możesz skorzystać z kalkulatorów kredytowych lub porównywarek internetowych. Możesz także bazować na wyliczeniach konkretnego banku, które są najbardziej miarodajne.

Warto również wiedzieć, że są dostępne produkty bankowe, które zapewniają stałe oprocentowanie kredytu jedynie przez pewien okres trwania umowy, na przykład przez rok. Po tym czasie stopa procentowa staje się zmienna.

*Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker