Polska

Wojsko otrzymało dziś dwa AW149. Jakie śmigłowce już kupiliśmy?

Żołnierze odebrali dwa pierwsze śmigłowce AW149. Ile kosztowały nas te maszyny oraz jak wiele ich kupiliśmy?

Wojsko Polskie otrzymało dziś dwa nowe śmigłowce AW149. To pierwsze z ponad 30 śmigłowców tego typu, które zamówiliśmy dla naszej armii. Jak wiele nas kosztowały te wiropłaty? Jakie jeszcze śmigłowce zamówiliśmy dla naszych żołnierzy? Jakie śmigłowce ma zastąpić AW149?

  • Wojsko Polskie otrzymało 30 października pierwsze dwa nowe śmigłowce AW149. Maszyny trafią do żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.
  • Łącznie zamówiliśmy 32 maszyny tego typu. Wszystkie mają trafić do kawalerii powietrznej, gdzie zastąpią wysłużone śmigłowce W-3.
  • Maszyny mają być produkowane w Polsce w należących do włoskiego koncernu Leonardo zakładach w Świdniku. Koszt 32 śmigłowców to 8,25 mld PLN.
  • Oprócz AW149 nasza armia zamówiła już cztery AW101 dla Marynarki Wojennej oraz osiem śmigłowców S-70i dla Wojsk Specjalnych.

Śmigłowce AW149 dla Kawalerii Powietrznej

W poniedziałek, 30 października Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak uczestniczył w oficjalnym przekazaniu dwóch nowych śmigłowców AW149. Maszyny mają trafić w ręce żołnierzy z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Nowoczesne śmigłowce mają służyć m.in. do transportu żołnierzy oraz zaopatrzenia, wsparcia pododdziałów z powietrza, a także operacji ewakuacyjnych i poszukiwawczych.

1 lipca 2022 roku MON zatwierdził umowę na zakup 32 wielozadaniowych śmigłowców AW149. Maszyny są przeznaczone dla 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Kontrakt opiewa na 8,25 mld PLN. Dawałoby to blisko 260 mln PLN za maszynę, ale należy pamiętać, że w tej kwocie zawarte są także pakiety logistyczne czy szkoleniowe. Właśnie dlatego dzielenie kwoty kontraktu przez liczbę maszyn nie jest poprawną metodą liczenia ich kosztu.

Zobacz też: Nowe zakupy dla polskiej armii – chodzi nawet o 300 mld zł. Na co wydamy te pieniądze?

Śmigłowce AW149 mają docierać do Polski w latach 2023-2029. Razem z maszynami, Polska zakupiła także dodatkowe wyposażenie. Zgodnie z deklaracjami MON, śmigłowce mają być wyposażone w:

  • uzbrojenie strzeleckie,
  • kierowane i niekierowane pociski rakietowe
  • systemy obserwacyjne,
  • oraz systemy samoobrony.

Co potrafią śmigłowce AW149?

Czym są i co potrafią te śmigłowce? AW149 to średni, wojskowy śmigłowiec wielozadaniowy. Jak większość wiropłatów nowej generacji, ma on bardzo duże możliwości. Producent chwali się, że maszyna łączy w jednej platformie osiągi, niższe koszty cyklu życia oraz zdolność do działania w dzień i w nocy w każdych warunkach atmosferycznych.

Maksymalna masa startowa wynosi 8300 kg. Ma długość 18 metrów i mierzy ponad 5 metrów wysokości. Śmigłowiec posiada dwóch pilotów i może pomieścić do 19 pasażerów (16 żołnierzy w pełnym ekwipunku). Prędkość przelotowa tej maszyny to niemal 290 km/h, co czyni go drugim najszybszym (po S-70i) śmigłowcem bojowym w Wojsku Polskim. Maszyna może pochwalić się sporym, bo wynoszącym aż 958 km zasięgiem.

Śmigłowiec AW149
Śmigłowiec AW149 © Leonardo Helicopters

Dużą zmianą dla polskich pilotów jest wykorzystanie szklanego kokpitu. Jest on dodatkowo kompatybilny z goglami noktowizyjnymi, co ułatwia działania nocne. Do innych atutów można zaliczyć samouszczelniające się zbiorniki paliwa, otwarta architektura systemu misji czy wzmocnione podwozie.

Modernizacja floty śmigłowcowej Wojska Polskiego

Dostarczenie pierwszych maszyn jest kamieniem milowym dla polskiego, wojskowego lotnictwa śmigłowcowego. Kontrakt na 32 maszyny jest dotychczas największym, jaki podpisało w ostatnich latach Wojsko Polskie. W 2019 roku zakupiliśmy 8 śmigłowców. Cztery z nich to S-70i produkowane w Mielcu, a druga połowa to AW101 dla Marynarki Wojennej.

S-70i służą już w Wojskach Specjalnych od 2019 roku, a w grudniu 2021 roku dokupiono kolejne cztery maszyny dla GROMu. Łącznie za osiem S-70i zapłaciliśmy 1,35 mld PLN. Żaden z czterech śmigłowców AW101 jeszcze nie został przekazany Marynarce Wojennej, ale możliwe, że stanie się to jeszcze w tym roku. Śmigłowce AW101 będą pełnić zadania ZOP (zwalczanie okrętów podwodnych).

Zobacz też: Więcej będą mieć tylko Amerykanie. Gdzie trafią pierwsze AH-64E?

Jakimi śmigłowcami dysponuje Wojsko Polskie? Przed wojną na Ukrainie w służbie było u nas ponad 200 śmigłowców. Oprócz śmigłowców szkolnych (takich jak np. SW-4 Puszczyk), możemy wymienić siedem typów maszyn. Najlżejszą i najstarszą jest śmigłowiec Mi-2. Z uwagi na swój wiek nie nadaje się on już do latania, dlatego jego szybkie zastąpienie jest konieczne. W 2021 roku posiadaliśmy 58 tych maszyn.

Największa i najmłodsza była flota śmigłowców W-3 (w różnych wersjach). Śmigłowce te służą w wojsku w łącznie 68 sztukach. 25 pełni zadania związane z ratownictwem (dziewięć maszyn służy w ratownictwie morskim, dziesięć w lądowym, a siedem w bojowym). Platforma ta wykorzystywana jest także do zadań transportu VIP oraz zwiadu radioelektronicznego.

Śmigłowce Mi-8 oraz Mi-17 (nowsza wersja Mi-8) stanowią trzon lotnictwa transportowego. Realizują także zadania w ratownictwie lądowym oraz służą w Wojskach Specjalnych. Dziesięć Mi-14 lata w Marynarce Wojennej. Razem z nimi w MW służą także cztery amerykańskie śmigłowce SH-4G, które otrzymaliśmy razem z USA razem z fregatami. Wreszcie – 28 śmigłowców Mi-24, czyli nasze jedyne śmigłowce uderzeniowe. Służą w dwóch bazach lotnictwa Wojsk Lądowych.

Jakie maszyny kupi Polska? Mowa o AW101, S-70i oraz AH-64E

Niestety nasze lotnictwo śmigłowcowe wymaga natychmiastowego zastąpienia (z wyjątkiem śmigłowców W-3, które są stosunkowo młode). 32 sztuki z mają zastąpić w zadaniach śmigłowce W-3, które z kolei zastąpią wysłużone Mi-2. Pośrednio AW149 zastąpią więc właśnie stare śmigłowce Mi-2. Osiem śmigłowców S-70i ma służyć w Wojskach Specjalnych jako komponent lotniczy jednostki GROM.

MON zapowiadał, że zamierza zakupić jeszcze 22 śmigłowce tego typu, które trafią prawdopodobnie do 18. Dywizji Zmechanizowanej. Dotychczas zamówiliśmy cztery śmigłowce AW101, ale MON zapowiada, że negocjuje kupno 21 dodatkowych maszyn, które razem z S-70i mają zastąpić W-3 oraz Mi-8/17. Nieoficjalnie mówi się także o zakupie czterech dodatkowych maszyn dla MW (w wersji ratowniczej).

Zobacz też: Błaszczak w USA: Apache dla Polski i kredyt na zakupy

Największym zapowiedzianym zakupem są jednak śmigłowce AH-64E. Mówi się nawet o pozyskaniu 96 sztuk tego śmigłowca uderzeniowego, ale zmiana władzy może zrewidować te plany. Maszyny zastąpiłyby radzieckie śmigłowce Mi-24. Z uwagi na swój wiek oraz kiepskich relacji z ich producentem, dalsze ich używanie i modernizacja, nie ma sensu. Zakup amerykańskich śmigłowców AH-64E jest jednak krytykowany. Problemem nie jest jednak typ, a liczba maszyn, które chcemy pozyskać.

Śmigłowce AH-64 są zabójcze — także dla budżetu ich użytkownika. Koszt ich utrzymania jest olbrzymi. Można szacować, że w ciągu ich cyklu życia będą nas kosztować dziesiątki miliardów złotych. W ramach programu Kruk planowano początkowo pozyskanie jedynie dwóch eskadr (32 sztuki) maszyn tego typu. Jeżeli śmigłowce trafią do Wojska Polskiego, to możliwe, że razem z czołgami M1A2 Abrams i wiropłatami S-70i, będą służyć w 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Śmigłowce w Wojsku Polskim

Zastąpienia wymagają także SH-4G. Na ich miejsce wskazuje się nieoficjalnie AW159. Mielibyśmy kupić od 4 do 8 sztuk tego śmigłowca. Przedstawione na powyższej grafice liczby, są jedynie przypuszczeniami, które bazują na dostępnej wiedzy. Praktyka pokazuje, że plany mogą szybko ulegać zmianie. Dobrym przykładem jest zakup 22 śmigłowców S-70i, które jeszcze kilka miesięcy wcześniej nie znajdowały się nawet w planach przedstawionych przez wojsko.

Śmigłowce dla Wojska Polskiego? Oto maszyny, które planujemy zakupić

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker