Transport i infrastruktura

Sztuczna inteligencja wesprze pracę spedytorów. Prace nad innowacyjną platformą od GPW bliskie ukończenia

AI będzie pomagać logistykom w działaniach

Działalność Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie skupia się głównie na rynku finansowym. Jednak w styczniu 2022 roku spółka zaangażowała się w projekt wspierający branżę TSL. Decyzja wynikła z inicjatywy Ministerstwa Aktywów Państwowych. W ramach programu Synergia powstał projekt „Opracowanie Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego – PCOL”, realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Ponieważ GPW ma blisko 30-letnie doświadczenie letnie doświadczenie w tworzeniu i rozwoju platform obrotu, a sama branża stanowi istotną część polskiej gospodarki odpowiadając za ok. 6% polskiego PKB, spółka podjęła się realizacji projektu.

Głównym celem projektu jest opracowanie innowacyjnej platformy, opartej na zaawansowanych algorytmach sztucznej inteligencji, która umożliwi cyfrowe, zautomatyzowane zarządzanie procesami spedycyjnymi. Prace nad projektem odbywają się zgodnie z harmonogramem, a efekty tych działań będą dostępne już pod koniec grudnia 2023 roku.

Sztuczna inteligencja w służbie logistykom

Platforma PCOL, wykorzystując zaawansowane algorytmy AI, ma zdolność do samouczenia się. Oznacza to, że narzędzie nie tylko gromadzi dane, ale również potrafi na ich podstawie uczyć się, wyciągać wnioski i dostosowywać się do zmieniających się warunków. Sztuczna inteligencja będzie miała wpływ na różne funkcje w ramach PCOL, takie jak Cargo Taxi czy optymalizacja doboru kółek transportowych.

W obliczu dynamicznie zmieniającego się świata, transport musi być nie tylko efektywny, ale przede wszystkim elastyczny. Moduł Cargo Taxi w systemie PCOL, oparty na sztucznej inteligencji, jest odpowiedzią na te wyzwania. Zapewnia przewoźnikom natychmiastowe propozycje zleceń, minimalizując puste przejazdy i dostosowując się do bieżących potrzeb rynku. W erze, gdzie adaptacja jest kluczem, nasze rozwiązanie wskazuje drogę przyszłości – wyjaśnia dr inż. Karol Jędrasiak, kierownik B+R projektu PCOL.

Platforma PCOL jest projektowana z myślą o ułatwieniu pracy spedytorów. Narzędzie pomoże w analizie i aktualizacji informacji w czasie rzeczywistym. To z kolei przyspieszy i usprawni wiele procesów. Przykładem tego jest funkcja zawarta w PCOL nazywana automatyczną wyceną. Marcin Wolak, ekspert ds. rozwoju oprogramowania dla transportu i logistyki  tłumaczy, że automatyczna wycena stawki za transport jest nowoczesnym rozwiązaniem, które korzysta z technologii uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji w celu automatycznego i precyzyjnego zaproponowania i zatwierdzenia stawki za realizację przewozu. Dla spedytorów oznacza to nie tylko usprawnienie procesów i lepszą jakość usług, ale także przewagę konkurencyjną na rynku.

Prace nad platformą będą finalizowane z końcem bieżącego roku. Bezpośrednie użytkowanie platformy PCOL jest skierowane do spedytorów. Ze względu na swoje innowacyjne cechy, produkt ma szansę realnie wesprzeć niezwykle istotną gałąź polskiej gospodarki jaką jest branża TSL.

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker