Artykuł sponsorowany

JP Medica – abonamenty medyczne dla pracowników

Opieka zdrowotna w miejscu pracy to kluczowy element strategii zarządzania zasobami ludzkimi. Wraz z rosnącym znaczeniem zdrowia pracowników dla wydajności i satysfakcji zawodowej, firmy coraz częściej sięgają po nowoczesne pakiety medyczne. W tym artykule przyjrzymy się temu zjawisku na przykładzie JP Medica, analizując zarówno korzyści dla pracowników, jak i innowacyjne podejście tej firmy do opieki zdrowotnej w miejscu pracy.

Zdrowy pracownik to szczęśliwy pracownik

Zdrowie pracowników staje się coraz bardziej kluczowym elementem ich zainteresowań, jeśli chodzi o benefity oferowane przez pracodawców. Statystyki firm specjalizujących się w dziedzinie zasobów ludzkich i rekrutacji wykazują, że aż 70% kandydatów na stanowiska specjalistyczne zwraca uwagę na prywatną opiekę medyczną jako ważny element pakietu świadczeń, a sam fakt dostępu do tego rodzaju opieki wpływa na ich decyzję o zatrudnieniu.

W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku zawodowym, firmy zdają sobie sprawę, że zapewnienie kompleksowych pakietów medycznych ma nie tylko znaczący wpływ na ogólny stan zdrowia zespołu, ale także korzystnie oddziałuje na efektywność pracy. W tym kontekście JP Medica wyróżnia się nie tylko jako lider rynku, ale również poprzez swoje innowacyjne podejście do świadczenia usług medycznych.

Marka ta wyróżnia się nie tylko atrakcyjnymi pakietami medycznymi, ale także różnorodnymi usługami opieki zdrowotnej dostępnymi w jej ofercie. Od konsultacji online po programy profilaktyczne, JP Medica skupia się na kompleksowym wsparciu zdrowia pracowników. Dlatego właśnie warto zastanowić się, jakie konkretnie korzyści płyną z wyboru tej marki i jakie innowacje w dziedzinie opieki zdrowotnej są obecnie dostępne w ich asortymencie.

Rozważając, w jaki sposób skutecznie wspierać zdrowie pracowników, warto zwrócić uwagę na coraz bardziej rozwinięte usługi medyczne, które nie tylko reagują na potrzeby zdrowotne, ale także skupiają się na profilaktyce. JP Medica, jako firma o innowacyjnym podejściu, oferuje nie tylko tradycyjne konsultacje, ale także rozwinięte programy profilaktyczne, obejmujące aspekty psychiczne i fizyczne zdrowia pracowników.

Dlaczego warto inwestować w prywatną opiekę medyczną dla swoich pracowników?

Badania naukowe jednoznacznie wskazują na związek między zdrowiem pracowników a wydajnością firmy. Firma, która troszczy się o zdrowie swoich pracowników, może liczyć na zredukowane absencje chorobowe i zwiększoną lojalność zespołu. W kontekście rosnącej konkurencji o najwyższe talenty, oferowanie kompleksowych pakietów medycznych staje się nie tylko luksusem, ale wręcz koniecznością.

Obecnie aż 77% stanowisk kierowniczych objętych jest prywatną opieką medyczną. Dodatkowo blisko połowa stanowisk specjalistycznych również korzysta z tego benefitu. To pierwszy i najważniejszy (oprócz kart sportowych) rodzaj „dodatkowych profitów” związanych z pracą w firmie, jakiego spodziewają się pracownicy.

Pracownik, który ma dostęp do najwyższej jakości usług zdrowotnych znacznie rzadziej zgłasza niezdolność do pracy. Co więcej, jeśli takową opieką objęci są również bliscy pracownika – małżonek i dzieci – absencje są widocznie zmniejszane. Związane jest to zarówno z dość oczywistym aspektem, jakim jest po prostu odpowiedzialne dbanie o swój stan zdrowia, ale również komfortem psychicznym.

Jedną z największych bolączek korzystania z usług NFZ, jaką podkreślają pacjenci, są długie kolejki oczekiwania, a także brak możliwości umawiania się na konkretne godziny do specjalistów. W efekcie niekiedy zwykłe badania medycyny pracy mogą zająć pracownikowi nawet cały dzień roboczy: spędza on ten czas oczekując na swoją kolej pod kolejnymi gabinetami lekarskimi.

JP Medica zauważyło ten problem i wyszło z ofertą zarówno do pracodawców, jak i pracowników: w ramach wszystkich pakietów pracownicy otrzymują możliwość wykonywania badań medycyny pracy o konkretnej godzinie. Znacznie skraca to czas, jaki trzeba poświęcić na badania. Dodatkowo pracownik może skorzystać z szeregu innych badań profilaktycznych i tym samym, wykonać pełny przegląd zdrowotny w czasie wielokrotnie krótszym niż zajęłoby mu to w ramach NFZ.

Czym wyróżniają się nowoczesne pakiety medyczne?

JP Medica to firma, która od lat cieszy się uznaniem klientów dzięki wysokiej jakości świadczonych usług medycznych. Firma zyskała reputację dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, elastyczności w dostosowywaniu pakietów do potrzeb klienta oraz silnemu naciskowi na profilaktykę zdrowotną.

Korzystający z pakietów JP Medica mogą wybierać spośród kilku opcji: Comfort, Comfort Plus, Complex. Complex Plus i VIP. Przy czym już wybranie najniższego pakietu Comfort gwarantuje dostęp do lekarzy takich specjalizacji jak medycyna rodzinna, pediatria, laryngologia, alergologia, diabetologia, endokrynologia, ginekologia, neurologia, psychiatria, stomatologia, kardiologia i wielu innych bez skierowania i dodatkowych opłat.

Jest to jeden z wyznaczników nowoczesnych pakietów medycznych, które wprowadzają wiodące marki na rynku. Nie sztuką jest bowiem sprzedawanie abonamentów, w ramach których pacjent ma dostęp jedynie do podstawowych świadczeń, takich jak wizyta u lekarza medycyny rodzinnej i kilka podstawowych badań. Obecnie pacjenci oczekują bardziej zaawansowanej opieki medycznej i możliwości skorzystania z wielu badań laboratoryjnych i obrazowych.

JP Medica w standardowych pakietach umożliwia kompleksową profilaktykę zdrowotną oraz diagnostykę wielu chorób; w przypadku wyższych pakietów pacjent uzyskuje dostęp do poszerzonej gamy badań i większej liczby specjalistów. Wyższe pakiety są przeznaczone dla osób, które np. borykają się z przewlekłymi chorobami i wymagają regularnego monitowania swojego stanu zdrowia przez specjalistę.

Kolejnym wyznacznikiem dostosowanych do współczesnych czasów pakietów medycznych jest możliwość dowolnego ich kształtowania przez pacjentów. Pracownicy, którzy korzystają z usług JP Medica, mogą włączyć do pakietu członków swojej rodziny. Związane jest to z koniecznością wnoszenia dodatkowych opłat, jednak nieporównywalnie mniejszych od kosztu prywatnej wizyty u specjalisty.

Elastyczność pakietów również jest elementem, na który warto zwracać uwagę wybierając partnera medycznego dla swoich pracowników. W JP Medica pakiety medyczne wybiera się na minimum rok, z wyłączeniem sytuacji, w której pracownik przestaje pozostawać w stosunku pracy z obecnym pracodawcą.

Elastyczność przejawia się także w różnorodnych formach możliwości umówienia wizyty. Obecnie w JP Medica wiele wizyt lekarskich może odbywać się z użyciem internetu i teleporady. Jedynie wtedy, gdy jest to konieczne ze względu na potrzebę przeprowadzenia badania fizykalnego, pacjent zostanie poproszony o stawienie się w stacjonarnym gabinecie. Teleporady doskonale sprawdzają się w przypadku konsultacji wyników badań, regularnych wizyt mających na celu przepisanie leków etc.

Umawianie wizyty odbywa się w JP Medica za pomocą dedykowanego Portalu Pacjenta lub rozmowy z call center, do którego dodzwonienie się zajmuje mniej niż 1 minutę, co jest gwarantowane przez umowę.

Transparentna polityka finansowa

Wykupując abonament w prywatnej opiece medycznej pacjent spodziewa się, że jego potrzeby zostaną zaspokojone w ramach wybranego pakietu. Niestety, w wielu firmach wciąż zdarza się, że wybrany przez pacjenta pakiet nie w pełni pokrywa jego potrzeby, ponieważ nieodpowiednio zrozumiał on wytyczne dotyczące pakietu.

W JP Medica istotną rolę odgrywa transparentność związana z prezentowaniem oferty. W ten sposób pacjent chroniony jest przed ponoszeniem ewentualnych dodatkowych kosztów i nie musi wnosić wkładu własnego, aby uzyskać dostęp do specjalisty. Szeroka gama pakietów medycznych sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć produkt dopasowany do własnego stanu zdrowia, a czytelny regulamin i pomocne call center pomagają w ustaleniu najbardziej optymalnych warunków opieki.

Podpisanie umowy z partnerem takim jak JP Medica, który dba o dobro pacjentów, jest również wielką korzyścią dla pracodawcy. Okazuje się, że jedną z najczęściej poruszanych kwestii w kontekście jakości środowiska pracy w wielu firmach, jest brak odpowiedniej prywatnej opieki medycznej. Działy komunikacji wewnętrznej i HR często borykają się z problemami wynikającymi z przedłużających się terminów do specjalistów i ciągłym rozwiązywaniem problemów na linii pracownicy-prywatna opieka medyczna.

JP Medica wie, że przedsiębiorcy mają wystarczająco dużo innych obowiązków, aby jeszcze dodatkowo zajmować się tym aspektem działalności. Dlatego do wykonywania swojej umowy podchodzi rzetelnie: oczekiwanie na dostęp do lekarza jest ograniczone ramami regulaminu, podobnie jak dostęp do innych usług medycznych przypisanych do konkretnego pakietu.

Dlaczego warto współpracować z JP Medica?

Nowoczesne pakiety medyczne stają się nieodłącznym elementem strategii firmowych. W szczególności tak kompleksowe, jak te oferowane przez JP Medica, które wyznaczają standardy innowacyjności w dziedzinie opieki zdrowotnej w miejscu pracy. Inwestycja w zdrowie pracowników przekłada się na zwiększoną wydajność, satysfakcję z pracy i zwiększoną konkurencyjność na rynku, co czyni wybór odpowiedniego dostawcy kluczowym dla sukcesu takiego programu.

W ramach współpracy z JP Medica, pracodawca nie tylko korzysta z korzyści standardowych dla nowoczesnych pakietów medycznych, ale także otrzymuje dostęp do dedykowanego zespołu opiekunów biznesowych. Ci profesjonaliści regularnie spotykają się z przedstawicielami firmy, prezentując raporty dotyczące stanu zdrowia pracowników oraz ich indywidualnych potrzeb. Ta spersonalizowana analiza pozwala lepiej zrozumieć specyfikę potrzeb zespołu, co stanowi fundament do dostosowania oferty medycznej. Oczywiście odbywa się to z pełnym zachowaniem standardów dotyczących ochrony praw pacjenta i anonimizacji danych.

W oparciu o zgromadzone dane oraz najnowsze oferty JP Medica, dedykowany zespół opiekunów biznesowych współpracuje z pracodawcą, aby dopasować najbardziej korzystny pod względem medycznym i finansowym pakiet usług. Taki kompleksowy proces personalizacji pozwala na elastyczne dostosowanie świadczeń zdrowotnych do realnych potrzeb pracowników danego przedsiębiorstwa.

Warto podkreślić, że tego rodzaju dedykowane podejście nie tylko zwiększa efektywność oferowanych usług medycznych, ale także buduje silne relacje między pracodawcą a dostawcą opieki zdrowotnej. Takie partnerstwo umożliwia szybką reakcję na zmieniające się potrzeby pracowników i dynamicznie rozwijające się trendy w dziedzinie opieki zdrowotnej.

Więcej na temat dostępnych abonamentów i usług na jpmedica.com.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker