Gospodarka

Godzina snu więcej w tygodniu zwiększa nasze zarobki o 3,4%

Sen jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Dobry i długi sen to lepsze samopoczucie i zdrowie. Jak wykazali naukowcy, sen ma także istotne konsekwencje ekonomiczne dla nas. Godzina snu tygodniowo więcej wiąże się ze zwiększeniem naszych zarobków o 3,4%.

  • W Kanadzie w 2020 r. oszacowano, że niewystarczający sen przyczynia się do generowania kosztów dla służby zdrowia w wysokości 502 mln USD.
  • Koszty, jakie ponoszą pracodawcy z tytułu niedostatecznej ilości snu u swoich pracowników, wahają się w przedziale od 322 do 1967 USD na jednego pracownika.
  • Gospodarka Japonii traci z powodu zbyt małej liczby godzin snu od 1,86 proc. do 2,92 proc. PKB rocznie.
  • Wydłużenie naszego snu o 1 godzinę w ciągu tygodnia, zwiększa naszą aktywność zawodową o 1,6 p.p. oraz zarobki o 3,4%. Dodatkowo nieznacznie spada nasza liczba godzin pracy. Oznacza to, że wzrost dochodów wynika ze zmian produktywności.
  • Pracownicy, którzy śpią o 1 godzinę dłużej, są wydajniejsi w pracy o 4,3 p.p. Ich czas pracy spada z kolei o 0,8%.

Sen jest istotny dla gospodarki

Brak dobrego snu to nie tylko indywidualny problem. Osoby, które systematycznie się nie wysypiają, mogą nabawić się sporych problemów zdrowotnych. To z kolei wiąże się nie tylko z większymi kosztami leczenia. Spada również jakość naszego życie, a nasze relacje z innymi ludźmi ulegają pogorszeniu. Mniejsza jest również nasza efektywność.

Badania wykazały, że osoby, które śpią niedostatecznie długo (poniżej 7 godzin), są narażone na ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu chorób krążenia bardziej niż osoby, które śpią według zalecanej przez specjalistów długości od 7 do 8 godzin. Oczywiście należy pamiętać, że zbyt długi sen także nie jest korzystny. Amerykanie, którzy sypiają zbyt krótko lub właśnie zbyt długo są bardziej narażeni na problemy z otyłością, cukrzycę, nadciśnienie i choroby układu krążenia.

Koszt słabego snu dla gospodarki

Sen, czyli dosyć niepozorny element gospodarczego życia, może kosztować ochronę zdrowia setki milionów dolarów. W Kanadzie w 2020 r. oszacowano, że niewystarczający sen przyczynia się do generowania kosztów dla służby zdrowia w wysokości 502 mln USD. Co jednak wydaje się bardziej istotne, zbyt krótki sen przekłada się na mniejszą produktywność pracy. W perspektywie całej gospodarki, niewyspani pracownicy zmniejszają produktywność o miliardy PLN rocznie.

Spada nasza wydajność, ale także bezpieczeństwo. Niewyspanie wiąże się z większą liczbą wypadków w pracy czy absencją z powodu słabego zdrowia. Oszacowano, że koszty, jakie ponoszą pracodawcy z tytułu niedostatecznej ilości snu u swoich pracowników, wahają się w przedziale od 322 do 1967 USD na jednego pracownika.

Zobacz też: 4-dniowy tydzień pracy nie zawsze oznacza większą produktywność pracowników

Nieodpowiedni sen niewątpliwie wpływa negatywnie na gospodarkę. Grupa naukowców podjęła się zadania oszacowania kosztów ekonomicznych wywołanych przez skutki niewystarczającej ilości snu. Badanie przeprowadzono w 5 krajach OECD: USA, Japonii, Niemczech, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Na największe straty z tego tytułu narażona okazała się być gospodarka Japonii. Wyniosły one od 1,86 proc. do 2,92 proc. PKB. Odsetek ten był nieco niższy w USA, gdzie wykazano straty od 1,56 proc. do 2,28 proc. PKB, ale tam straty nominalnie były najwyższe (od 280 mld USD do 411 mld USD).

Godzina snu więcej tygodniowo zwiększa nasze zarobki o 3,4%

Straty dla gospodarki są z pewnością dla większości z nas niewystarczającą motywacją do zwiększenia liczby godzin snu. Bardziej istotne wydają się indywidualne pobudki. Jak dużo można zyskać, śpiąc godzinę dłużej w ciągu tygodnia? Zbadać to postanowili naukowcy: Joan Costa-Font , Sarah Fleche i Ricardo Pagan. W swojej pracy „The labour market returns to sleep” przyglądają się temu zagadnieniu.

Naukowcy oparli swoją analizę o dane pochodzące z niemieckiego panelu społeczno-ekonomicznego i dzienne różnice w lokalnych godzinach zachodu słońca jako instrument określający czas snu. Jak zaznaczają badacze, ich zbiór danych pozwala zbadać przyczynowy wpływ snu na szereg wyników na rynku pracy, w tym na aktywność zawodową, przepracowane godziny i zarobki, a także dostarczyć unikalnych dowodów na to, jak sen wpływa na wyniki na rynku pracy.

Zobacz też: Polska liderem wzrostu produktywności w regionie! Wyprzedzamy nawet Niemcy

Wnioski? Wydłużenie naszego snu o 1 godzinę w ciągu tygodnia, zwiększa naszą aktywność zawodową o 1,6 p.p. oraz zarobki o 3,4%. Dodatkowo nieznacznie spada nasza liczba godzin pracy. Oznacza to, że wzrost dochodów wynika ze zmian produktywności.

Co ciekawe, kobiety, a w szczególności matki, częściej doświadczają wzrostu aktywności zawodowej i wzrostu zarobków, jeśli przeznaczają więcej czasu na sen. Wyniki te potwierdzają, że sen stanowi ważną przeszkodę w powrocie do pracy kobiet z małymi dziećmi. Może to wyjaśniać tak duży wpływ macierzyństwa na karierę zawodową kobiet.

Badając potencjalne mechanizmy, badacze odkryli, że wydłużenie tygodniowego czasu snu zwiększa efektywność pracowników w wykonywaniu zadań i znacznie zmniejsza poczucie pośpiechu czasu. Ma on także korzystny wpływ snu na zdrowie fizyczne pracowników. Sen może wywierać znaczący ekonomicznie wzrost produktywności. Pracownicy, którzy śpią o 1 godzinę dłużej, są wydajniejsi w pracy o 4,3 p.p. Ich czas pracy spada z kolei o 0,8%.

Słaby sen powoduje koszty ekonomiczne i napędza sektor sleep economy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker