GospodarkaPolska

Bezrobotnych jest najmniej w historii III RP! Rynek pracy nie słabnie

Rynek pracy pozostaje silny. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), stopa bezrobocia w październiku wyniosła 5%, czyli tyle samo, co w poprzednich czterech miesiącach. W ujęciu wolumenowym, liczba bezrobotnych to obecnie 770,4 tys. To najmniej w historii III RP. 

  • Rynek pracy pozostaje i pozostanie napięty. Gospodarka odbija, a odsezonowany wskaźnik prognoz zatrudnienia z Szybkiego Monitoringu NBP ponownie znajduje się w trendzie rosnącym.
  • Stopa bezrobocia wyniosła w październiku 5,0%, a liczba zarejestrowanych bezrobotnych skurczyła się do 770,4 tys. To najmniej w historii. 

Zatrudnienie lekko spadło, lecz rynek pracy jest napięty

Ostatnie dane z bieżącej koniunktury pokazały pewne schłodzenie na polskim rynku pracy. W ujęciu rocznym zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) zmniejszyło się pierwszy raz od pierwszego kwartału 2021 roku, gdy gospodarka wychodziła z kryzysu pandemicznego. Liczba zatrudnionych spadła o 0,1% r/r. Jak wskazywaliśmy, lekkie ochłodzenie koniunktury na rynku pracy jest efektem dwóch sił. Pierwsza siła jest strukturalna i dotyczy negatywnych zmian demograficznych, a ściślej mówiąc, malejącej liczby osób w wieku produkcyjnym (problem „braku rąk do pracy”). Druga siła wiąże się z dekoniunkturą w gospodarce. Filmy zmniejszyły popyt na pracowników w związku z pogorszeniem wskaźników rentowności.

Zobacz też: Zatrudnienie spada, płace realne rosną! Rynek pracy lekko schłodzony

Warto jednak podkreślić, że dostosowanie do spowolnienia gospodarczego wciąż przebiega głównie kanałem redukcji wakatów. Na horyzoncie bowiem nie widać czynników ryzyka, które mogłyby doprowadzić do masowych zwolnień. Konsumpcja gospodarstw domowych odbija, a odsezonowany wskaźnik prognoz zatrudnienia z Szybkiego Monitoringu NBP ponownie znajduje się w trendzie rosnącym.

Liczba bezrobotnych najniższa w historii

Dzisiejsze dane GUS potwierdzają napięty obraz sytuacji na rynku pracy. Stopa bezrobocia wyniosła w październiku 5,0%, a zatem już od pięciu miesięcy nie ulega zmianie. Natomiast liczba zarejestrowanych bezrobotnych skurczyła się do 770,4 tys. wobec 776, tys. w poprzednim miesiącu i 796 tys. w analogicznym okresie 2022 roku. Obecnie bezrobotnych jest najmniej w historii III RP.

Zobacz też: Budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu oficjalnie zatwierdzona!

Następne miesiące nie powinny przynieść zmiany sytuacji na rynku pracy w kierunku pogorszenia jego kondycji. Wręcz odwrotnie. Można oczekiwać, że zatrudnienie stopniowo będzie wzrastać po cyklicznym spadku. Gospodarka wchodzi w fazę ożywienia koniunkturalnego, a zatem przedsiębiorstwa zapewne zareagują powiększaniem wolnych mocy produkcyjnych. 

Wojna niszczy Ukrainę. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne ustały

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker