GospodarkaKomentarze I AnalizyUSA

60% Amerykanów żyje od wypłaty do wypłaty, a nieistotne wydatki rosną

W miarę zbliżania się sezonu świątecznego nowy raport LendingClub rzuca światło na finansowe wyzwania, z jakimi borykają się Amerykanie. Pokazuje, że ponad 60% populacji żyje od wypłaty do wypłaty, szczególnie osoby zarabiające poniżej 50 000 dolarów rocznie. Mimo ekonomicznych trudności, 77% konsumentów planuje wziąć udział w świątecznych zakupach. Niestety część osób, wydaje pieniądze nie mając przy tym żadnych oszczędności. Jakie inne wnioski płyną z tego raportu?

  • 60% Amerykanów żyje od wypłaty do wypłaty.
  • Wpływ na osoby zarabiające poniżej 50 000 dolarów rocznie.
  • 77% konsumentów bierze udział w świątecznych zakupach.

Raport LendingClub: wpływ niskich zarobków na życie od wypłaty do wypłaty

Kwestia życia od wypłaty do wypłaty jest szczególnie dotkliwa wśród osób o niższych zarobkach. Raport LendingClub ujawnia, że w grupie zarabiającej mniej niż 50 000 dolarów rocznie, aż 76% boryka się z tym problemem. To nie tylko pokazuje głęboką dysproporcję w rozkładzie dochodów, ale także rzuca światło na szerszy problem ekonomiczny. Osoby z niższymi dochodami mają ograniczony dostęp do zasobów, które umożliwiłyby im zarządzanie finansami w bardziej stabilny sposób. Nie są w stanie oszczędzać na przyszłość, inwestować w edukację lub zdrowie, co prowadzi do cyklu finansowej niestabilności i braku perspektyw na poprawę sytuacji.

Rozwiązanie tego problemu wymaga zintegrowanego podejścia, łączącego politykę gospodarczą i wsparcie społeczne. Potrzebne są programy, które zwiększą dostępność edukacji finansowej, oferują wsparcie w zarządzaniu długami, a także promują lepsze warunki pracy i godziwe wynagrodzenia. Tylko w ten sposób można złamać błędne koło życia od wypłaty do wypłaty, które dotyka tak wielu osób.

To szczególnie istotne w grudniu, kiedy to okres świąteczny jest tradycyjnie czasem, gdy wydatki gospodarstw domowych rosną. Jednak w świetle danych z raportu LendingClub, 77% konsumentów planujących udział w świątecznych zakupach robi to z ostrożnością finansową. Spadek wykorzystania kart kredytowych do 27% oraz rosnąca popularność opcji „Kup Teraz, Płać Później” (BNPL) na poziomie 20% wskazuje na świadome podejście do wydatków. Konsumenci starają się unikać nadmiernych długów i zbytnich wydatków, co jest kluczowe w obliczu rosnących cen i niepewności gospodarczej.

Czytaj również: Zakupy z drugiej ręki cieszą się w Polsce coraz większą popularnością

W tym kontekście ważne jest, aby konsumenci zachowali równowagę między świątecznym duchem a finansową odpowiedzialnością. Wskazane jest, aby planowali zakupy z wyprzedzeniem, porównywali ceny i korzystali z promocji. Istotne jest również unikanie impulsywnych zakupów, które mogą dodatkowo obciążyć już napięte budżety. Edukacja na temat odpowiedzialnego zarządzania finansami jest kluczowa dla zapobiegania finansowym problemom w okresie świątecznym. Równie ważne jest promowanie świadomego konsumpcjonizmu, aby unikać kolejnych problemów finansowych.

Oszczędności awaryjne — brakujący element stabilności finansowej

Niedawne badanie przeprowadzone przez CNBC Your Money ujawniło, że aż 74% Amerykanów odczuwa stres związany z finansami. Ten stres jest napędzany przez czynniki takie jak inflacja, rosnące stopy procentowe oraz ogólny brak oszczędności.

W listopadzie zeszłego roku, badanie przeprowadzone przez stronę finansową MagnifyMoney przedstawiło niepokojący obraz. Spośród ponad 1000 dorosłych Amerykanów, którzy wzięli udział w ankiecie, dwie trzecie nie mogło odłożyć żadnych pieniędzy na oszczędności w tym miesiącu. Znaczące 23% z nich w ogóle nie miało żadnych oszczędności. Badanie CNBC potwierdziło również niepokojący trend – obecnie 60% Amerykanów żyje od wypłaty do wypłaty, co stanowi wzrost z 58% w marcu.

Raporty wskazują, że wiele gospodarstw domowych w ostatnich miesiącach sięgało do swoich oszczędności. Co ciekawe, ponad jedna trzecia konsumentów planuje jeszcze głębiej sięgnąć do swoich oszczędności, aby pokryć wydatki świąteczne, jak wynika z badań LendingClub. Wydaje się, że krajobraz finansowy staje się wyzwaniem dla znacznej części populacji, odzwierciedlając wpływ czynników ekonomicznych na indywidualne dobrobyt finansowy.

Czytaj również: Ekosocjalizm, czyli dlaczego dewzrost zniszczy pokój i dobrobyt, a potem klimat [RAPORT OG]

Eksperci finansowi zalecają, aby w miarę utrudniania się równoważenia utraty pracy i cięć płacowych z rachunkami i innymi wydatkami, coraz ważniejsze staje się przechowywanie pieniędzy na koncie awaryjnym. Ogólna zasada mówi o odkładaniu równowartości wydatków na życie z trzech do sześciu miesięcy na wypadek niespodziewanej utraty pracy. Dotyczy to także nagłego problemu zdrowotnego, lub drogiego wydatku związanego z samochodem czy domem.

Amerykanie nie mają oszczędności i żyją z wypłaty do wypłaty

Dane z raportu pokazują, że niemal 8 na 10 konsumentów zarabiających mniej niż 50 000 dolarów rocznie żyje od wypłaty do wypłaty, nie będąc w stanie pokryć przyszłych rachunków do czasu otrzymania następnej wypłaty. Co zaskakujące, nawet 4 na 10 Amerykanów o wyższych dochodach, zarabiających ponad 100 000 dolarów, znajduje się w podobnej sytuacji. Taki stan rzeczy jest uważany za ryzykowny finansowo, gdyż oznacza brak wystarczających oszczędności w gospodarstwach domowych. Te oszczędności są niezbędne do przetrwania w przypadku nagłych wydatków. A z kolei brak oszczędności wskazuje również na niemożność pokrycia nadchodzących rachunków do następnego dnia wypłaty.

Wskaźnik Amerykanów żyjących od wypłaty do wypłaty wzrósł o 2 punkty procentowe w ciągu ostatniego roku. Częściowo winę za tę sytuację ponosi inflacja, z którą konsumenci nadal się zmagają, nawet po spadku cen od 40-letniego szczytu 9,1% w czerwcu 2022 roku. Niemniej jednak część konsumentów żyjących od wypłaty do wypłaty identyfikuje inny problem wpływający na ich stabilność finansową. Chodzi o wydatki na cele nieistotne, takie jak podróże, jedzenie na mieście i usługi streamingowe.

Trwonienie pieniędzy na cele nieistotne — ukryty problem finansowy Amerykanów

Raport zwraca również uwagę na znaczący problem w stylu życia finansowego wielu Amerykanów: trwonienie pieniędzy na cele nieistotne. Według danych, dla 21% konsumentów żyjących od wypłaty do wypłaty, wydatki na cele nieistotne są jednym z powodów ich finansowych trudności. Co więcej, 10% z nich uważa to za główną przyczynę swojej sytuacji finansowej. Jest to niepokojący trend, który wskazuje na to, że konsumenci, mimo wyzwań finansowych i ograniczonych budżetów, często pozwalają sobie na wydatki nieistotne, gdy tylko jest to możliwe.

Jednak większość konsumentów żyjących od wypłaty do wypłaty nie trwoni środków na rzeczy wykraczające poza podstawowe potrzeby. Przykładowo, mediana zarobków w USA wynosi 4 766 dolarów miesięcznie przed opodatkowaniem, co daje roczny dochód około 57 000 dolarów. Ale miesięczne wydatki mogą szybko pochłonąć te środki. Na przykład, mediana czynszu za mieszkanie z jedną sypialnią wynosi 1 510 dolarów miesięcznie, a wydatki na jedzenie, w tym zakupy spożywcze i jedzenie na mieście, wynoszą średnio 690 dolarów miesięcznie.

Do tego dochodzą średnie miesięczne wydatki na podróże, w tym płatności za samochód, benzynę i transport publiczny, wynoszące około 900 dolarów oraz opieka zdrowotna w wysokości około 450 dolarów miesięcznie. Te podstawowe wydatki sumują się do 3 550 dolarów miesięcznie, co już stanowi większość dochodu pracownika przed opodatkowaniem.

Czytaj również: USA w obliczu 1 biliona dolarów rocznych kosztów obsługi długu!

Roczny wzrost liczby Amerykanów żyjących od wypłaty do wypłaty świadczy o tym, że konsumenci nadal odczuwają ciężar rosnących kosztów życia. W rezultacie są zmuszeni do zarządzania i dostosowywania swoich przepływów gotówkowych, co ma na celu odkładanie oszczędności. Ponadto, jak podkreśla raport LendingClub, niezbędna jest większa świadomość w zarządzaniu finansami osobistymi. Szczególnie dotyczy to unikania niepotrzebnych wydatków na cele nieistotne, które mogą znacząco wpłynąć na stabilność finansową gospodarstw domowych.

Wg LendingClub perspektywa ekonomiczna jest zatrważająca. Amerykanie nie mają wiedzy o finansach

Podsumowując, raport rysuje obraz amerykańskiej rzeczywistości finansowej, która budzi zaniepokojenie. Życie od wypłaty do wypłaty stało się codziennością dla wielu Amerykanów, w tym zarówno dla osób o niższych, jak i wyższych dochodach. Zaskakujące jest, że pomimo tej niepewności finansowej, znacząca część populacji nadal wydaje środki na cele nieistotne. To wskazuje na głębszy problem: brak edukacji finansowej i trudności w zarządzaniu osobistymi finansami.

Czytaj również: Las Vegas zbuduje nowe lotnisko! Ale my CPK nie możemy?

Co równie istotne, roczny wzrost liczby Amerykanów żyjących od wypłaty do wypłaty wskazuje na ciężar rosnących kosztów życia. Konsumenci, według raportu LendingClub, pozostają zobowiązani do zarządzania i dostosowywania swoich przepływów gotówkowych. Dodatkowo są zmuszeni do odkładania oszczędności, aby radzić sobie w tych warunkach.

W tym kontekście rodzi się pytanie: czy problem tkwi w niewystarczających dochodach, czy raczej w braku umiejętności efektywnego zarządzania finansami? Czy edukacja finansowa i lepsze zrozumienie wartości oszczędzania mogłyby pomóc zmienić te tendencje? To otwarte pytania, które wymagają dalszych badań i refleksji, zwłaszcza w kontekście rosnącej niepewności ekonomicznej i wyzwań związanych z kosztami życia.

Trudna sytuacja gospodarcza zmusza Polaków do zmian w zarządzaniu finansami

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Krzysztof Kobylarz

Dziennikarz, który posiada prawie 15-letnie doświadczenie w dziennikarstwie i copywritingu. Współpracował m.in. z Marquard Media Polska, Wydawnictwem Agora, Polskim Radiem Rzeszów oraz wieloma polskimi i zagranicznymi agencjami marketingowymi. Na co dzień zajmuje się transportem lotniczym, wspierając pasażerów z największych korporacji i organizacji światowych.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker