Europa

Wielkie kontrowersyjne złoże ropy w Wielkiej Brytanii. Organizacje środowiskowe poszły do sądu

Greenpeace oraz Uplift złożyły wniosek o kontrolę sądową, chcąc zablokować zgodę na wydobycie ropy ze złoża Rosebank

Greenpeace oraz Uplift złożyły wniosek o kontrolę sądową, chcąc zablokować zgodę na wydobycie ropy w Rosebank. To kolejny krok podjęty przez organizacje środowiskowe przeciwko kontrowersyjnemu złożu ropy w Wielkiej Brytanii. Wydobycie z wielkiego złoża Rosebank położonego w pobliżu Szkocji ma się rozpocząć w 2026 r. i osiągnąć liczbę 500 mln baryłek ropy. Aktywiści ekologiczni oskarżają brytyjski rząd o hipokryzję w walce ze zmianami klimatu.

  • Kontrowersyjne złoże ropy w Wielkiej Brytanii ma być eksploatowane od 2026 r. i pozwolić na wydobycie 500 mln baryłek ropy.
  • Decyzja o wydaniu licencji na wydobycie spotkała się ze sprzeciwem wielu naukowców i organizacji.
  • Greenpeace UK oraz Uplift złożyły wniosek o kontrolę sądową, twierdząc, że analizy środowiskowe były nierzetelne.

Organizacje środowiskowe chcą zablokować Rosebank

Brytyjski Greenpeace oraz Uplift złożyły osobno wnioski w sądzie w Edynburgu o przeprowadzenie kontroli sądowej w sprawie zgody na wydobycie ropy ze złoża Rosebank. Pozytywna decyzja w sprawie eksploatacji złoża została wydana przez sekretarz ds. energii, obecnie Claire Coutinho, oraz North Sea Transition Authority (NSTA). Sąd prawdopodobnie na początku przyszłego roku zdecyduje, czy rozpocznie pełne rozpatrzenie sprawy.

Organizacje środowiskowe twierdzą, że zgoda na wydobycie ropy z Rosebank jest niezgoda z zobowiązaniami klimatycznymi, które prawnie wiążą Wielką Brytanię. Stwierdzają, że w analizach zignorowano wpływ wydobycia na klimat.

Zobacz też: Brytyjska gospodarka skurczyła się mocniej niż oczekiwano

Kontrowersyjne złoże ropy w Wielkiej Brytanii

Pole naftowe Rosebank znajduje się na Morzu Północnym w pobliżu Szkocji. Należy do norweskiego koncernu Equinor oraz Ithaca Energy. Udzielenie licencji oznacza zgodę na wydobycie nawet 500 mln baryłek ropy naftowej, co ma się rozpocząć w 2026 r. W 2030 r. Rosebank ma odpowiadać za 8 proc. ropy wydobywanej w Wielkiej Brytanii. Bezpośrednie inwestycje mają wynieść ponad 8 mld funtów. Właściciele złoża mają otrzymać 3 mld funtów w postaci ulg podatkowych. Pracę przy tej inwestycji ma według rządu znaleźć do 200 tys. osób. Eksploatacja złóż ma także przynieść brytyjskiej gospodarce 50 mld funtów dochodów podatkowych rocznie. 

Zgodę na wydobycie ropy ze złoża Rosebank wydano we wrześniu br. Już wcześniej aktywiści klimatyczni rozpoczęli kampanię na rzecz jej zablokowania. W social mediach można odnaleźć wiele wpisów, które oznaczane są hashtagiem #StopRosebank. Doszło także do aktu wandalizmu, kiedy to troje aktywistów rozpyliło farbę na Wellington Arch, łuku triumfalnym znajdujący się w pobliżu Pałacu Buckingham. Swój sprzeciw wyrazili także naukowcy i szereg organizacji. Argumentują oni, że wydobycie z Rosebank przyczyni się do wyprodukowania tyle dwutlenku węgla, ile wyemitowałoby 56 elektrowni węglowych przez rok. Szacuje się, że będzie to ok. 200 mln ton CO2. 

Rozpoczęcie działań na nowym złożu Rosebank jest także niezgodne z ostrzeżeniami Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), która twierdzi, że wzrost temperatury na świecie ma zostać ograniczony do 1,5 stopnia Celsjusza, należy zaprzestać poszukiwań nowych złóż ropy i gazu. 

Jedna z dyrektorów wykonawczych brytyjskiego Greenpeace Areeba Hamid tak skomentowała tę sprawę:

Rząd wykorzystał sfałszowaną ocenę klimatyczną, aby zatwierdzić tę inwestycję, celowo ignorując wszystkie emisje, które będą pochodzić ze spalania 500 mln baryłek ropy naftowej. To tak, jakby zbudować bombę i twierdzić, że jest całkowicie nieszkodliwa, dopóki nikt jej nie zdetonuje.

Zobacz też: Więcej gazu z Norwegii do Polski – uruchomiono wydobycie z kolejnego złoża

Ropa naftowa niezbędna dla bezpieczeństwa energetycznego

Przedstawiciel brytyjskiego rządu, cytowany przez The Guardian, zaprzecza oskarżeniom organizacji ekologicznych:

Wielka Brytania jest światowym liderem w osiąganiu zerowej emisji netto. Redukujemy emisje szybciej niż jakakolwiek inna duża gospodarka. Jak przyznaje niezależna Komisja ds. Zmian Klimatu, nadal będziemy potrzebować ropy i gazu jako części naszego koszyka energetycznego.

Rząd przekonuje, że przemysł naftowy i gazowy stanowi niezbędny element zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Wielkiej Brytanii. Na ten argument znów jednak odpowiadają przeciwnicy eksploatowania złoża, powołując się na dane, wedle których Wielka Brytania w 2022 r. wyeksportowała 75 proc. wydobytej ropy. Rząd twierdzi także, że nowe złoże pozwoli na obniżenie cen energii dla brytyjskich gospodarstw domowych. Na to protestujący także mają odpowiedź. Według nich Rosebank nie wpłynie na światowe ceny ropy i tym samym będzie mieć mały wpływ na ceny płacone przez Brytyjczyków.

Najwięksi producenci ropy naftowej na świecie. Nie prowadzi ani Arabia Saudyjska ani Rosja

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker