GospodarkaPolska

Konsolidacja Energa Invest oraz ORLEN Projekt zakończona sukcesem

ORLEN Projekt sfinalizował proces konsolidacji spółki Energa Invest, umacniając tym samym swoją pozycję wśród krajowych spółek projektowych wyspecjalizowanych w inwestycjach dla branży paliwowo-energetycznej.  

Grupa Kapitałowa ORLEN Projekt liczy już niemal pięć spółek

ORLEN Projekt specjalizuje się w projektach EPC (ang. Engineering, Procurement, Construction). Obejmują one opracowanie dokumentacji projektowej wszystkich etapów procesu inwestycyjnego, zakup dóbr inwestycyjnych, a także uruchomienie inwestycji. Pozwala to na optymalizację kosztów wykonywanych zadań inwestycyjnych po stronie inwestora. Zakończona sukcesem konsolidacja spółek ORLEN Projekt i Energa Invest pozwoli Grupie Kapitałowej ORLEN Projekt jeszcze efektywniej wykonywać wspomniane zadania oraz znacząco pomoże w realizacji przez koncern strategii ORLEN2030.

Zobacz także: Integracja spółek olejowych ORLENU

Warto zaznaczyć, że w ostatnich latach wspomniana Grupa Kapitałowa znacznie się powiększyła. Obecnie w jej skład wchodzą już oprócz dwóch wcześniej wspomnianych spółek ORLEN Projekt Česká Republica oraz ENERGOP. Co więcej, aktualnie trwają prace nad włączeniem do GK ORLEN Projekt, PGNiG GAZOPROJEKT. Celem ORLEN Projekt Česká Republika będzie realizacja projektów instalacji rafineryjnych, petrochemicznych, energetycznych oraz związanych z ochroną środowiska na rynku czeskim.

Z kolei ENERGOP to renomowany producent rurociągów przesyłowych, którego specjalizacją są instalacje dla sektora rafineryjnego, petrochemicznego i chemicznego. PGNiG GAZOPROJEKT zaś współpracuje obecnie z ORLEN Projekt w zakresie realizacji usług inżynierskich. To spółka działająca w sektorze infrastruktury gazowej i paliw płynnych, która koncentruje się na zadaniach związanych ze strategicznymi projektami magazynowania i przesyłu gazów i paliw, obejmujących opracowanie kompleksowej dokumentacji prawnej i technicznej, uwzględniającej również prace studyjne i koncepcyjne.

Zobacz także: Grupa ORLEN integruje swoją działalność projektową

Konsolidacja pomoże w rozwoju nowoczesnej energetyki

Jak podkreślił Marcin Kasza, Prezes Zarządu ORLEN Projekt, połączenie ORLEN Projekt i Energa Invest oznacza powstanie silnego podmiotu, który będzie świadczył usługi projektowe w kluczowych segmentach działalności Grupy ORLEN. Jednym z tych obszarów jest rozwój nowoczesnej energetyki, na który zgodnie ze strategią, koncern planuje przeznaczyć do końca 2030 roku 135 mld zł. Integracja spółek projektowych Grupy ORLEN pozwoli w pełni wykorzystać ich potencjał wynikający między innymi z doświadczenia i kompetencji pracowników, którzy jednocześnie zyskują nowe możliwości rozwoju w ramach przodującej firmy z branży EPC na polskim rynku.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

Integracja aktywów transportowych w ramach Grupy ORLEN

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker