BiznesEuropaGospodarkaPolska

ORLEN właścicielem austriackiej sieci stacji paliw

ORLEN sfinalizował zakup 100 proc. udziałów w spółce Doppler Energie, zarządzającej 267 stacjami paliw w Austrii. Dzięki tej akwizycji liczba stacji paliw koncernu wzrosła do niemal 3,5 tys. Co więcej, Grupa ORLEN rozważa przeprowadzenie kolejnych przejęć w regionie. 

Liczba stacji paliw koncernu rośnie

Zgodnie z planami Grupy ORLEN, spółka Doppler Energie zarządzająca siecią 267 stacji pod marką Turmöl, zmieni nazwę na ORLEN Austria. W 34 lokalizacjach tej sieci  znajduje się łącznie 110 punktów ładowania samochodów elektrycznych, funkcjonujących pod marką Turmstrom.

Zobacz także: Dynamiczny rebranding w Niemczech: stacje paliw pod marką ORLEN

Blisko połowa przejętych stacji to cieszące się popularnością w tym kraju obiekty samoobsługowe. Umożliwiają one klientom dokonanie zakupu paliwa i płatności bezpośrednio przy dystrybutorze. Ponadto 40 obiektów wyposażonych jest w panele fotowoltaiczne, na blisko 100 stacjach paliw można skorzystać z myjni, w połowie lokalizacji oferuje się usługi sklepowe, a w przypadku około 80 punktów funkcjonuje koncept gastronomiczny.

ORLEN wszedł również na inne rynki

Co warto zaznaczyć, analizowana transakcja bynajmniej nie dotyczyła jedynie rynku detalicznego. Koncern przejął również spółkę Austrocard, która oferuje karty paliwowe dla klientów prywatnych i biznesowych. Aktualnie są one akceptowane w ponad 500 lokalizacjach w Austrii. Do tego ORLEN przejął znaczącą część rynku hurtowego paliw, co pozwoli optymalizować logistykę i zagwarantować stabilność dostaw na stacje paliw.

Zobacz także: ORLEN zacznie stawiać ekologiczne stacje paliw w całym kraju

W dłuższej perspektywie realizowane będą również synergie związane z obecnością i posiadaniem aktywów produkcyjnych na wielu rynkach w regionie. Umowę warunkową z Grupą Doppler zawarto na początku lipca 2023 roku. Z kolei we wrześniu tego samego roku Komisja Europejska zaakceptowała transakcję, uznając, iż jest ona zgodna z regułami wspólnego rynku.

Koncern niemal zrealizował strategię, ale nie zamierza zwalniać tempa

Strategia Grupy ORLEN zakłada, że do 2030 roku liczba stacji paliw koncernu wyniesie 3,5 tysiąca punktów, z czego 45 proc. będzie zlokalizowanych poza granicami naszego kraju. Aktualnie koncern posiada 3439 stacji paliw. Z tej liczby 1931 znajduje się w Polsce, a 1508 na rynkach zagranicznych: w Niemczech (607), Czechach (436), na Słowacji (90), Węgrzech (78), Litwie (30), a teraz także w Austrii (267). Tym samym obiekty poza granicami kraju stanowią już blisko 44 proc. całej sieci stacji paliw należącej do Grupy ORLEN.

Zobacz także: Już nie Benzina. ORLEN marką paliwową numer 1 w Czechach

Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, koncern stał się właśnie jedną z trzech największych sieci paliwowych w Austrii, posiadając około 10 procent udziału w rynku detalicznym. Dzięki sfinalizowaniu transakcji już teraz w ponad 98 proc. Grupa ORLEN zrealizowała swoje strategiczne założenia dotyczące liczby stacji paliw w regionie do 2030 roku. Jednak koncern nie zwalnia tempa. Grupa ORLEN nadal chce się rozwijać, dlatego analizuje już kolejne akwizycje, zarówno w Austrii, jak i innych krajach. Celem niezmiennie pozostaje wzmacnianie silnej, polskiej marki w Europie.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

ORLEN wdraża innowacje w swojej czeskiej rafinerii

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker