Gospodarka

Miłośnicy czekolady zapłacą więcej. Ceny kakao najwyższe w historii

Ceny kakao wzrosły w ciągu roku ponad dwukrotnie. To efekt suszy w Afryce Zachodniej, która wydatnie obniża światową podaż surowca.

Światowe ceny kakao osiągnęły historyczny szczyt. To efekt zmniejszonej podaży, spowodowanej przede wszystkim suszą w zachodniej Afryce. Odpowiada za nią El Nino, geograficzne zjawisko, które co kilka lat uderza nie tylko w produkcję żywności. Kakao to nieodłączny składnik czekolady, więc ceny słodkości mogą niedługo powędrować w górę.

  • Kontrakty na kakao na giełdzie w Nowym Jorku przebiły poziom 5900 USD za tonę.
  • Ostatni raz tak wysokie ceny były obserwowane w 1977 r., kiedy osiągnęły 5400 USD za tonę.
  • Ceny kakao wzrosły ponad dwukrotnie w ciągu roku. Problemem jest zmniejszona podaż surowca wywołana zjawiskami pogodowymi w zachodniej Afryce.

Ceny kakao najwyższe w historii

Kontrakty na kakao na nowojorskiej giełdzie przekroczyły dziś poziom 5900 USD za tonę. Tak drogo nie było jeszcze nigdy w historii. To oznacza, że ceny kakao wzrosły o ponad 100 proc. względem poprzedniego roku. Tylko od początku tego roku kakao podrożało o blisko 25 proc.

Szybujące ceny to przede wszystkim efekt zmniejszonej podaży surowca. Światowy rynek kakao zmaga się z problemami już trzeci rok, jednak ten sezon ma być szczególnie dotkliwy dla podaży kakao. Z marnymi zbiorami zmaga się głównie Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej – kraje, które są największymi producentami surowca. Wraz z Kamerunem i Nigerią odpowiadają one za 75 proc. światowych dostaw ziaren kakaowca. Tylko z Wybrzeża Kości Słoniowej pochodzi co trzecia tona kakao. Oliwy do ognia dolewają prognozy, które przewidują, że zła sytuacja nie zmieni się także w przyszłym sezonie. 

Cena kontraktu futures na kakao na nowojorskiej giełdzie z rozliczeniem w marcu 2024 r. Źródło: Investing.com za TradingView

W tym roku za zmniejszone zbiory odpowiada przede wszystkim zjawisko pogodowe El Niño. Chłopiec, bo tak się je tłumaczy, zawsze, gdy się pojawia, budzi obawy o zbiory i bezpieczeństwo żywnościowe. Afrykę Zachodnią początkowo dotknęły silne ulewy, które wywołały podtopienia. Następnie przyszła fala suszy. 

Zobacz też: Susza w Ameryce Środkowej ma związek z migracją do USA [BADANIE]

Winowajcą jest El Niño

El Niño jest naturalnym zjawiskiem, niezwiązanym ze zmianami klimatu, choć jego intensywność rośnie, prawdopodobnie na ich skutek. Polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Oceanu Spokojnego. W jednych częściach świata powoduje on susze i upały, w innych przynosi ulewne deszcze, które kończą się powodziami. Niszczy też rafę koralową. W latach występowania El Niño temperatury na świecie są przeciętnie wyższe. Zjawisko pojawia się co 2-7 lat i trwa wówczas kilka miesięcy.

El Niño niemal zawsze powoduje zachwianie równowagi na światowych rynkach żywności, choć nie tylko. W połowie tamtego roku informowaliśmy o zakazie eksportu ryżu w Indiach, który był spowodowany właśnie przez El Niño. Przez zjawisko cierpi też transport. Susza spowodowała obniżenie poziomu wody w Kanale Panamskim, co skutecznie ogranicza żeglugę jedną z najważniejszych dróg morskich na świecie. Niektórzy przewoźnicy, jak na przykład Maersk, postanowili zrezygnować z prób przepłynięcia kanału i przeładowują ładunki na pociągi. 

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ostrzegała, że największe skutki zjawiska będziemy odczuwać w 2024 r.

Najwięksi producenci kakao na świecie

Kakao powstaje z ziaren kakaowca, rośliny bardzo wymagającej pod względem uprawy. Kakaowiec nie lubi zmian, lubi wilgoć i deszcze. Wielu uważa, że roślina ta po raz pierwszy wyrosła w dorzeczach Amazonki i górnego Orinoko, ale Majowie i Aztekowie ostatecznie opracowali techniki skutecznej uprawy kakao. Roślina ta była uważana za symbol bogactwa dla tych cywilizacji, a jej ziarna były używane jako waluta. 

Najwięksi producenci kakao na świecie według państw. Źródło: Statista
Najwięksi producenci kakao na świecie według państw. Źródło: Statista na podstawie danych Światowej Organizacji Kakao

Rocznie produkuje się ok. 5-6 mln ton ziaren kakaowca. W sezonie 2021/2022 Wybrzeże Kości Słoniowej wyprodukowało 2,1 mln ton, będąc niekwestionowanym największym producentem ziaren kakaowca na świecie. 

Ceny kakao najwyższe w historii. Czekolada może podrożeć

Kakao stanowi serce czekolady. Producenci już zapowiadają, że rosnące ceny odbiją się na ich kosztach i niewykluczone, że ceny czekolady i innych słodyczy zawierających kakao zostaną podniesione. Ostatni raz kontrakty na kakao były droższe jedynie pod koniec lat 70. XX w. Wówczas osiągnęły cenę blisko 5400 USD za tonę, która już została obecnie przebita.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker