GospodarkaPolska

Nowe gazowce Grupy ORLEN: „Józef Piłsudski” i „Ignacy Jan Paderewski”

Nowe gazowce Grupy ORLEN będą nosić imiona „Józef Piłsudski” oraz „Ignacy Jan Paderewski” i wejdą do służby w 2025 roku. Tym samym flota koncernu powiększy się do sześciu jednostek.

 Pojemność nowych statków wyniesie 70 tys. ton LNG

Powstające gazowce Grupy ORLEN to piąty i szósty z ośmiu gazowców, które docelowo wejdą w skład floty jednostek do transportu LNG koncernu. Budowa obu jednostek w koreańskiej stoczni Hyundai Samho Heavy Industries znajduję się obecnie na kolejnym ważnym etap. W przypadku jednostki, której zostanie nadane imię marszałka Józefa Piłsudskiego, położono stępkę oznaczającą zakończenie wstępnych prac nad jednostką i początek montażu kadłuba. Z kolei przypadku drugiego gazowca – odbyło się pierwsze cięcie blach, z których zostanie wykonany statek. Ten statek również będzie nosił imię wybitnej postaci polskiej historii – Ignacego Jana Paderewskiego.

Zobacz także: Gazowce „Święta Barbara” i „Ignacy Łukasiewicz” dołączą do floty Grupy ORLEN

Podobnie jak pozostałe gazowce Grupy ORLEN, powstające jednostki będą mieć pojemność równą około 70 tys. ton LNG, a ich rozmiar będzie dobrany w taki sposób, aby statki mogły wpłynąć do niemal wszystkich terminali na świecie. Ponadto konstrukcja i technologie zastosowane przy budowie gazowców ograniczą wpływ ich pracy na środowisko naturalne. Rozwiązania te to m.in. zintegrowane zarządzanie poborem energii oraz system ponownego skraplania (reliquefaction system), który umożliwia odzysk odparowującego gazu ziemnego bez straty dla ładunku oraz przy zachowaniu efektywności energetycznej jednostek.

Nowe gazowce Grupy ORLEN zostaną ukończone w 2025 roku

Zakończenie budowy jednostek zaplanowano na pierwszą połowę 2025 roku. W okresie tym dołączą one do pływających już po międzynarodowych wodach: „Lecha Kaczyńskiego”, „Grażyny Gęsickiej”, „Świętej Barbary” i „Ignacego Łukasiewicza”. Przy czym podobnie jak one będą użytkowane na podstawie długoterminowej umowy czarterowej zawartej z wyspecjalizowaną spółką armatorską – Knutsen OAS Shipping. Gazowce Grupy ORLEN będą wykorzystywane do realizacji kontraktów w formule free-on-board (FOB), zgodnie z którą za odbiór i transport ładunku odpowiada kupujący.

Zobacz także: Nowa transakcja Grupy ORLEN. Zasoby wydobywalne gazu w Norwegii znowu wzrosną

Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, LNG jest jednym z filarów krajowego systemu bezpieczeństwa energetycznego. W ubiegłym roku ORLEN odebrał w Świnoujściu 62 ładunki skroplonego gazu ziemnego o łącznym wolumenie około 4,66 mln ton LNG. Oznacza to, że wykorzystana została pełna przepustowość terminala im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wynoszącą ok. 6,2 mld metrów sześciennych gazu w stanie lotnym. Własna flota gazowców wzmacnia pozycję koncernu na bardzo konkurencyjnym, globalnym rynku LNG, gwarantując spółce niezależność w zakresie transportu tego surowca.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

Terminal w Świnoujściu odebrał rekordowe 4,66 mln ton LNG!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker