Artykuł sponsorowanyBezpieczeństwo EkonomiczneFinanse

Pożyczki gotówkowe – jakie są podstawowe warunki umowy?

Jakie zapisy powinny znaleźć się w umowie o pożyczkę gotówkową i na co zwrócić uwagę przed zaciągnięciem takiego zobowiązania? Sprawdź, co musisz wiedzieć o umowie pożyczki, zanim ją podpiszesz!

Czym jest pożyczka gotówkowa?

Pożyczka gotówkowa to najpopularniejsza alternatywa dla tradycyjnych kredytów gotówkowych – to również częsty sposób na szybkie poradzenie sobie z chwilowymi kłopotami finansowymi i załatanie dziury w domowym budżecie. Co do zasady umowa pożyczki może zawierać dowolne zapisy, dlatego przed jej podpisaniem należy się dokładnie zapoznać z całym dokumentem. Na mocy umowy pożyczkobiorca otrzymuje od instytucji finansowej, takiej jak spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, określone środki na wskazany czas. W dokumencie tym zawsze zapisany jest sposób i harmonogram spłaty zobowiązania.

W przeciwieństwie do kredytów, pożyczki gotówkowe nie są objęte prawem bankowym, przez co wszelkie formalności związane z zawarciem zobowiązania lub jego regulacjami mogą być bardzo zróżnicowane. Wszystko to sprawia z kolei, że warto zapoznać się z kilkoma propozycjami pożyczek i rozważyć wszystkie za i przeciw przed podjęciem ostatecznej decyzji. W tym miejscu trzeba też zaznaczyć, że bardzo istotne jest dopasowanie zobowiązania do swoich możliwości finansowych. Umożliwi to terminową spłatę pożyczki i zapobiegnie wpadnięciu w niebezpieczną spiralę zadłużeń. Przy zaciąganiu kredytu nierzadko banki oczekują potwierdzenia sytuacji finansowej lub mogą w inny sposób ocenić zdolność kredytową potencjalnego klienta – przy pożyczkach gotówkowych formalności ograniczone są do minimum. Dlatego też wiele osób zwyczajnie woli zaciągnąć pożyczkę gotówkową od kredytu gotówkowego. Tym bardziej że decyzja o przyznaniu pożyczki może zostać podjęta nawet w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu minut – jeśli więc potrzebujesz środków na już, pożyczka gotówkowa może być doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie.

Umowa pożyczki – co jest istotne?

Jak już wspomniano, umowa pożyczki może zawierać w sobie różnorodne zapisy, co jest zależnie od procedur ustanowionych w podmiocie udzielającym zobowiązania. Można wskazać jednak kilka kluczowych elementów, które zawsze znajdują się w umowie pożyczki, a do tego bezpośrednio wpływają na finalne koszty zobowiązania. Są to:

  • wysokość oprocentowania – oczywiście im jest ono niższe, tym lepiej dla pożyczkobiorcy,
  • wartość prowizji – jej wysokość może być różna, choć oczywiście najlepiej, aby instytucja udzielająca pożyczki nie naliczała żadnej dodatkowej prowizji,
  • ewentualne opłaty dodatkowe – z uwagi na dużą konkurencję na rynku są one spotykane coraz rzadziej,
  • koszty ubezpieczeń,
  • koszty ewentualnych aneksów do umowy,
  • inne opłaty zależne od pożyczkodawcy.

Za najlepszy sposób na porównanie warunków danej pożyczki gotówkowej uważa się RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Parametr ten wyrażany jest w postaci procentowej i wskazuje na całkowite koszty pożyczki, które pożyczkobiorca będzie musiał ponieść. Oczywiście informacja o RRSO również znajduje się w dokumentacji podejmowanego zobowiązania. Pamiętaj też, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do umowy pożyczki, zawsze możesz poprosić o pomoc konsultanta lub doradcę – dzięki temu podejmiesz odpowiedzialną decyzję co do zaciąganego zadłużenia.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker