GospodarkaKomentarze I Analizy

Największe miasta świata niedługo będą tylko w Azji i Afryce

Global Cities Institute (GCI) przedstawił opracowanie na temat przyszłych megamiast. Jak wynika z ich raportu, na przestrzeni obecnego stulecia istotnie zmieni się wielkość oraz lokalizacja największych aglomeracji. Największe miasta świata będą niebawem w Afryce.

Największym miastem świata jest Tokio

W 2010 roku największym miastem świata było Tokio, które liczy sobie 35 mln mieszkańców, czyli mniej więcej tyle ile Polska. Na drugim miejscu w zestawieniu największych miast świata w 2010 roku znajdował się Meksyk, a na trzecim Mumbaj. Oba miasta liczyły sobie około 20 mln mieszkańców.

W tym okresie wśród 20 największych miast świata kilka znajdowało się w Ameryce Północnej oraz Europie. Wśród nich były Nowy Jork, Los Angeles, Moskwa oraz Stambuł. Ponadto poza Meksykiem, Sao Paolo, Buenos Aires i Rio de Janeiro, pozostałe miasta znajdowały się w Azji oraz Afryce. Jak wynika z badania GCI, trend ten będzie coraz mocniej się nasilał.

Już w 2025 roku z top 20 największych miast świata zniknie Moskwa, a Stambuł spadnie na 20 pozycję. Tokio zwiększy swoją populację do 36 mln. Na drugie miejsce wskoczy Mumbaj gdzie będzie mieszkać 26 mln ludzi, a tuż za nim znajdzie się inne indyjskie miasto – stolica Delhi, którą będzie zamieszkiwać 22 mln mieszkańców.

 

Największe miasta świata w 2050 roku będą w Indiach

W połowie obecnego stulecia na czele megamiast znajdzie się Mumbaj, który będzie zamieszkiwać ponad 42 mln ludzi. Tuż za nim będzie Delhi z 36 mln oraz stolica Bangladeszu Dhaka, którą będzie zamieszkiwać ponad 35 mln mieszkańców. Będące jeszcze dziś na czele Tokio, w 2050 roku znajdzie się już na 7 miejscu. Będzie to m.in. skutkiem utraty 4 mln mieszkańców. Gdyby Tokio utrzymało poziom ludności prognozowany na 2025 roku, to ciągle byłoby drugim największym miastem świata. Japonia jednak ma duże problemy z demografią, które już dają o sobie znać.

Zobacz także: Polskie miasta przyszłości 2050 – Kraków na ostatnim miejscu

W 2075 roku będzie widoczna rosnąca populacja Afryki. Wówczas największym miastem świata ma być Kinszasa, będąca stolicą Demokratycznej Republiki Kongo. Według prognoz będzie ją zamieszkiwać ponad 58 mln mieszkańców. Na drugie miejsce spadnie Mumbaj z wynikiem blisko 58 mln. Na trzecie miejsce z prawie identycznym rezultatem wskoczy natomiast była już stolica Nigerii – Lagos.

Afryka z największymi miastami świata na koniec obecnego stulecia

Na koniec stulecia – w 2100 roku – Lagos będzie już największym miastem świata, które będzie liczyć ponad 88 mln mieszkańców. Kinszasa natomiast osiągnie wynik 83,5 mln. Na trzecie miejsce wskoczy Dar es Salaam, będące największym miastem Tanzanii. W 2100 roku dodatkowo w zestawieniu 20 największych miast na świecie nie znajdzie się żadne miasto spoza Afryki i Azji. Dopiero na 22 miejscu ma znaleźć się Nowy Jork, który będzie zamieszkiwać ponad 30 mln osób.

Największe miasta świata w 2100 roku według Global Cities Institute
Miejsce Miasto Kraj Ludność (mln)
1. Lagos Nigeria 88,3
2. Kinszasa DRK 83,5
3. Dar-es-Salaam Tanzania 73,7
4. Mumbaj Indie 67,2
5. Delhi Indie 57,3
6. Chartum Sudan 56,6
7. Niamey Nigeria 56,1
8. Dhaka Bangladesz 54,3
9. Kalkuta Indie 52,4
10. Kabul Afganistan 50,3
11. Karachi Pakistan 49,1
12. Nairobi Kenia 46,7
13. Lilongwe Malawi 41,4
14. Blantyre Malawi 40,9
15. Kair Egipt 40,5
16. Kampala Uganda 40,1
17. Manila Filipiny 40,0
18. Lusaka Zambia 37,7
19. Mogadiszu Somalia 36,4
20. Adis Abeba Etiopia 35,8

Zobacz także: „Miasta gąbki”, czyli jak Chiny chcą zapobiegać powodziom

Ciekawostką jest Malawi. Jest to małe afrykańskie państwo o powierzchni mniej więcej Bułgarii zamieszkałe przez ok. 20 mln osób. W Malawi dwoma największymi miastami są: stolica Lilongwe i centrum finansowe Blantyre. Oba miasta liczą sobie obecnie ok. 1 mln mieszkańców. Z szacunków GCI wynika jednak, że w 2100 roku oba miasta będą liczyć mniej więcej po 41 mln mieszkańców każde. Będą to jednocześnie 13. i 14. największe miasto świata.

Przykład Malawi pokazuje, jak bardzo będzie zmieniać się położenie globalnych megamiast oraz jak szybko będą zachodzić zmiany demograficzne w Afryce i Azji. W tym czasie Europa będzie coraz mocniej wymierać. Jednocześnie pokazuje to też, jak zmieniają się definicje megamiast. Szacuje się, że 1400 lat p.n.e. największym miastem świata były Teby, które liczyły sobie 80 tys. mieszkańców. Pierwszym miastem, które przekroczyło 1 mln populacji, był Rzym i było to w okolicach początków naszej ery. Trzeba przyznać, że to niesamowity rezultat mając na uwadze fakt, że liczba ludność na świecie była o wiele mniejsza niż dziś. To jak duże jest to osiągnięcie, niech będzie fakt, że dziś w Polsce są 1 lub 2 większe miasta niż Rzym 2 tys. lat temu.

Przez setki lat granica miliona mieszkańców była czymś niewyobrażalnym. Z tego powodu do XIX wieku żadne miasto nie było w stanie utrzymać na dłużej liczby 1 mln mieszkańców. Tak naprawdę udało się to dopiero Londynowi i Pekinowi. Oba miasta od XIX wieku utrzymują liczbę mieszkańców na poziomie powyżej 1 mln. Z tego powodu ciągle zmienia się postrzeganie megamiast. Dziś największym miastem świata jest Tokio, które liczy 35 mln mieszkańców. Na niespełna sto lat największym miastem na świecie będzie blisko trzy razy większe Lagos.

 

Liczba urodzeń w Hiszpanii jest najmniejsza w historii pomiarów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker