Artykuł sponsorowanyBiznesGospodarka

Branża IT w Polsce w roku 2024 – trendy i przewidywania

Po wielu latach niemal nieprzerwanego rozwoju branża IT spotyka się w ostatnich latach z pewnymi utrudnieniami. Są one istotne zwłaszcza dla kandydatów, którzy szukają pracy w tym sektorze. Jakie są aktualne trendy i prognozy na najbliższe lata?

Aktualne trendy w branży IT: mniejsze zapotrzebowanie na juniorów, rośnie nacisk na ekspertów

Ostatnie lata to okres zauważalnego spowolnienia gospodarczego, które można zaobserwować także w typowo dość odpornej na takie problemy branży IT. Wiąże się to z kilkoma czynnikami związanymi zarówno z ekonomią, jak i technologią. Od strony gospodarki na pewno należy zwrócić uwagę na wysoki poziom inflacji i brak stabilności geopolitycznej. Efektem są m.in. spore zmiany w puli dostępnych kandydatów, jak również większa ostrożność ze strony firm. To oznacza, że jest to dość trudny czas dla kandydatów – potwierdzają to np. zwolnienia i przestoje w procesach rekrutacyjnych obserwowane w roku 2023. Według raportu firmy doradztwa personalnego HRK „Oczekiwania pracowników i pracowniczek IT w 2024” już teraz widać jednak, że rok 2024 powoli odwraca ten trend, a intensywność rekrutacji stopniowo wraca do wcześniejszego poziomu.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź: https://www.hrk.pl/it-contracting/

Do tego dochodzi także bardzo szybki rozwój sektora AI. W przypadku IT rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji są aktualnie stosowane głównie do realizacji prostszych zadań, co wiąże się ze spadkiem zapotrzebowania na pozycje juniorskie. Jednocześnie można zauważyć nacisk na kompetencje z zakresu bardziej zaawansowanych technologii – doświadczeni eksperci, zwłaszcza jeśli dysponują wiedzą z obszaru AI i ML, cieszą się obecnie dość korzystną pozycją na rynku pracy.

Praca w IT jako junior w roku 2024

Według różnych badań i analiz, zawartych m.in. we wspomnianym raporcie HRK, w roku 2024 osoby rozpoczynające karierę mogą mieć niemały problem ze znalezieniem pracy. Nie oznacza to jednak, że sektor IT całkowicie zamyka się na juniorów. Aby jednak móc wyróżnić się na rynku, należy zadbać o rozwój swoich umiejętności jeszcze przed przystąpieniem do rekrutacji. Wiele firm zwraca uwagę np. na projekty realizowane na własną rękę, które stanowią dość dobre potwierdzenie umiejętności kandydata. Oprócz tego przydatne będzie rozwijanie sieci kontaktów. Warto również mieć na uwadze, że IT to praca nie tylko dla programistów – potrzebni są również kandydaci na stanowiska wsparcia technicznego, pozycje zarządcze i role wymagające umiejętności miękkich, które zostały w mniejszym stopniu dotknięte przez rozwój AI. Przydatne wskazówki na temat przygotowania do rekrutacji w IT można znaleźć na stronie firmy doradztwa personalnego HRK.

Rynek IT w 2024 – prognozy

W poprzednich latach sektor IT przechodził przez dość duże zmiany. Nie inaczej ma być w tym roku – eksperci spodziewają się przede wszystkim kontynuacji trendów z lat poprzednich. Oznacza to, że na znaczeniu zyskiwać będą nadal takie obszary, jak AI, chmura i ML. Ważnym trendem, który jest coraz częściej uwzględniany przez firmy, jest też rozwój platform Low-Code i No-Code, czyli rozwiązań ograniczających pisanie kodu do minimum. Choć rosnąca rola AI budzi pewne wątpliwości w kontekście rynku pracy, warto pamiętać, że z tego typu technologiami przychodzą także nowe role i nowe możliwości zatrudnienia – zwłaszcza w obszarze IT. Na pewno jednak dla pracowników i kandydatów w najbliższych latach kluczową kwestią będzie umiejętność dostosowania się do zmieniających się potrzeb, nowych technologii i stale postępującej ewolucji rynku IT.

Wejdź i sprawdź jak zbudować karierę w branży IT: https://www.hrk.pl/know-how/artykuly/jak-rozpoczac-kariere-w-it-od-zera/

MATERIAŁ SPONSOROWANY

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker