Komunikaty NBP

100. rocznica wprowadzenia złotego do obiegu

Rok 2024 jest ważny dla historii bankowości centralnej w Polsce – obchodzimy 100. rocznicę utworzenia Banku Polskiego SA oraz 100. rocznicę wprowadzenia złotego do obiegu.

Złoty, którym posługujemy się już od 100 lat, został wprowadzony w kwietniu 1924 r., choć decyzję o wprowadzeniu nowej polskiej waluty oraz o utworzeniu nowego banku emisyjnego podjęto tuż po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w listopadzie 1918 r. Od początku złoty jest symbolem niezależności i państwowości, symbolem siły i przedsiębiorczości Polaków. Złoty wspiera budowę Polski, pobudza rozwój kultury, nauki i sztuki, łączy kolejne pokolenia Polaków.

Złotówka z 1924 roku na monecie kolekcjonerskiej NBP

Narodowy Bank Polski poświęcił naszemu złotemu srebrną monetę kolekcjonerską „100. rocznica wprowadzenia złotego do obiegu”, którą wyemitował 25 kwietnia 2024 r.

Zobacz także: Srebrna moneta kolekcjonerska NBP poświęcona 100. rocznicy utworzenia Banku Polskiego SA

Moneta kolekcjonerska „100. rocznica wprowadzenia złotego do obiegu”
Narodowy Bank Polski

Wyjątkowość monety została podkreślona jej kształtem w formie klipy. Rewers monety przedstawia wizerunek rewersu monety o nominale 1 zł z 1924 r. Na monecie umieszczono także wizerunek fragmentu portalu nad wejściem do głównej sali Banku Polskiego SA w Warszawie oraz elementy graficzne banknotu o nominale 100 zł z 1934 r.: po lewej stronie alegoria handlu w postaci Merkurego z kaduceuszem, po prawej stronie personifikacja przemysłu. Na awersie monety znajduje się wizerunek awersu monety o nominale 1 zł z 1924 r. Dla wyróżnienia wizerunku 1 złotego z 1924 roku zastosowano selektywne złocenie.

NATO na srebrnej monecie kolekcjonerskiej NBP

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker