Polska

Studia to za mało. Większość maturzystów chce jednocześnie pracować

80 proc. maturzystów uzależnia swoje szczęście w przyszłości od spełnienia celów zawodowych

Studia i praca jednocześnie? Ponad połowa tegorocznych maturzystów w Polsce ma w planach łączyć naukę ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego. Sam dyplom to dziś nic wyjątkowego, a młodzi, by wyróżnić się na rynku pracy, coraz częściej decydują się na rozpoczęcie pracy już na studiach. Jednocześnie praca jest dla nich bardzo ważna. Aż 80 proc. uzależnia swoje szczęście od spełnienia zawodowego.

  • 57,5 proc. uczniów kończących licea oraz 50,6 proc. uczniów opuszczających technika chce kontynuować naukę, jednocześnie pracując.
  • Dla maturzystów najatrakcyjniejsza jest praca w korporacji, a najmniej ciekawa praca w rolnictwie.
  • 80 proc. maturzystów uzależnia swoje szczęście w przyszłości od spełnienia celów zawodowych.

Studia i praca jednocześnie

Ponad połowa tegorocznych maturzystów chce kontynuować naukę, ale jednocześnie łączyć to z pracą. Takie zamiary deklaruje 57,5 proc. uczniów kończących licea oraz 50,6 proc. uczniów opuszczających technika. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez NASK we wrześniu i październiku 2023 r. 

35,7 proc. maturzystów z liceum oraz 14,3 proc. uczniów kończących technikum planuje dalej się kształcić, ale bez zdobywania doświadczenia zawodowego. Licealiści są w bardzo małym stopniu zainteresowani podjęciem pracy i porzuceniem dalszej edukacji. Na taki krok zdecyduje się tylko 5,6 proc. wobec 33,2 proc. wśród uczniów technikum. 

Na dalszą edukację nieco częściej decydują się uczniowie z większych miast, z kolei na pracę bez edukowania częściej mieszkańcy wsi. Kontynuowanie nauki dla ok. 95 proc. osób oznacza podjęcie studiów. Jedynie mniej niż 6 proc. planuje iść do szkoły policealnej.

Zobacz też: Chcesz pokierować samolotem, ale nie możesz? A warszawscy studenci mogą, bo dostali symulator Boeinga

Praca podczas studiów to wyższe zarobki w przyszłości

Zainteresowanie kontynuowaniem nauki i podjęciem pracy wśród uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych nie dziwi wobec wymagań współczesnego rynku pracy. Pracodawcy coraz bardziej cenią doświadczenie zawodowe i nabyte umiejętności, a dyplom uczelni wyższej nie jest już niczym szczególnym.

Z badania ELA wynika, że im wcześniej rozpocznie się pracę, łącząc ją ze studiami, tym co do zasady na wyższe zarobki w przyszłości można liczyć. Najwięcej zarabiają absolwenci, którzy swoje pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywali jeszcze przed rozpoczęciem nauki na uczelni wyższej, najniższe zaś ci, którzy poszli do pracy dopiero po uzyskaniu dyplomu. Więcej o tym badaniu pisałem tutaj.

W badaniu NASK nie zapytano o to, dlaczego tegoroczni maturzyści chcą łączyć studia z pracą. Można zatem jedynie przypuszczać, że z jednej strony motywacją jest właśnie wyróżnienie na rynku pracy albo zarobienie na własne wydatki lub oszczędzanie na przyszłość. Z drugiej strony niektórych być może zmuszają do tego okoliczności, takie jak chociażby wysokie stawki najmu mieszkań – problem, który dotyczy szczególnie studiujących poza miejscem zamieszkania.

Co i gdzie chcą studiować maturzyści?

Absolwenci liceów i techników nieco inaczej postrzegają wymarzone kierunki studiów. Licealiści najchętniej będą w tym roku starać się o przyjęcie na psychologii (21,9 proc.), medycynie (15,8 proc.), filologiach (10,3 proc.) oraz zarządzaniu (10 proc.). Z kolei uczniowie opuszczający technikum chcą się dostać na informatykę (19,8 proc.), psychologię (15,8 proc.), zarządzanie (11,4 proc.) oraz marketing (11,2 proc.).

Maturzyści na studia raczej nie planują wyjeżdżać daleko. 12,5 proc. licealistów i 8,8 proc. uczniów technikum chce studiować w miejscowości, w której mieszka. Kolejno 41,6 proc. oraz 54,4 proc. chce znaleźć uczelnię w swoim województwie. Odpowiednio 38,5 proc. oraz 31 proc. wybiera się do innego województwa. Za granicę chce wyjechać 7,5 proc. tegorocznych absolwentów liceum oraz 5,8 proc. absolwentów technikum. Najchętniej wybierane kraje to Wielka Brytania, Holandia i Niemcy. 

Najchętniej wybieraną uczelnią przez badanych będzie Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński oraz Politechnika Warszawska.

Najatrakcyjniejsze korporacje, najmniej ciekawe rolnictwo

Dla tegorocznych maturzystów najatrakcyjniejsze miejsca pracy to międzynarodowa firma, mała lub średnia firma i własna działalność gospodarcza. Z kolei najmniej pociągająca jest praca w rolnictwie, praca w administracji i instytucjach publicznych oraz prowadzenie gospodarstwa domowego. Co ciekawe, 61,2 proc. absolwentów liceum i 69,8 proc. absolwentów technikum rozważa założenie własnej firmy.

Zobacz też: Młodzi bez pracy i studiów? W Polsce to co ósmy młody dorosły

Studia i praca, bo moje szczęście uzależniam od pracy

Tegoroczni maturzyści postrzegają pracę jako coś bardzo istotnego w życiu. Na mocno postawione pytanie, czy osiągnięcie przez nich celów zawodowych będzie warunkiem ich szczęścia w przyszłości, aż 25,7 proc. odpowiedziało, że zdecydowanie tak. Kolejne 26,4 proc. zadeklarowało, że tak, a 26,8 proc. że raczej tak. To oznacza, że aż 80 proc. młodych uzależnia swoje szczęście od spełnienia się zawodowo.

Jednocześnie w przyszłej pracy dla tegorocznych maturzystów najważniejsze jest to, aby praca dawała im satysfakcję oraz wysokie dochody. Ważne jest też dla nich, aby wykonywany zawód pozwolił im osiągnąć niezależność i balans między życiem zawodowym i prywatnym. Najmniej ważne jest dla nich, aby mieć możliwość wpływania na otoczenie, mieć szacunek w społeczeństwie i móc pomagać innym.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker