Europa

Eksport borówek z Ukrainy zagraża polskim producentom

Eksport borówek z Ukrainy w ostatnim roku wzrósł aż 18-krotnie. Głównie na rynek niemiecki, na który wysyłali towary polscy producenci

Polska jest jednym z największych borówkowych potentatów na świecie i największym w Europie. Warto jednak zwrócić uwagę, że w ubiegłym roku zaczęliśmy powoli tracić nasz europejski rynek na skutek konkurencji z Ukrainy. Eksport borówek będzie nową osią konfliktu?

Eksport borówek z Ukrainy

Jak podaje portal ceny rolnicze, w ubiegłym roku Ukraina ustanowiła swój historyczny rekord pod względem eksportu borówek na rynki zagraniczne. Według danych wysłała do innych państw 4 000 ton owoców. Miało to miejsce mimo blokowania portów na Morzu Czarnym oraz strajków rolników, którzy często blokowali wjazd produktów rolnych do Polski.

Ukraina znana z dużych gospodarstw rolnych oraz dobrej jakości gleby jest jednym z największych eksporterów produktów rolnych na świecie. Dodatkowo tanie koszty wytwórstwa sprawiają, że towary z omawianego państwa są bardzo konkurencyjne na rynkach międzynarodowych. Na Ukrainie istnieje dużo plantacji borówki, które stają się coraz popularniejszą opcją dla rolników. Z roku na roku rosną zarówno plony jagód oraz powierzchnia plantacji. Dla wielu inwestorów ten rodzaj lokowania kapitału wydaje się atrakcyjny ze względu na rosnący eksport borówki z Ukrainy.

Zobacz także: Polska borówką stoi? Eksport tego owocu w 10 lat wzrósł 9-krotnie!

polski eksport borówek

Warto również wspomnieć o tym, że dotychczasowe plony owoców nie mogą zostać zaabsorbowane na rynku wewnętrznym jak działo się dotychczas, ze względu na ogromną migrację ludności ukraińskiej uciekającej przed wojną. Miliony osób uciekło ze zmagającego się z wojną państwa. Więcej: Dzikie Pola znów dzikie. Ukraina się wyludnia, jest tam mniej ludzi niż w Polsce! [ANALIZA]

Swój udział w omawianej sytuacja miała także pogoda. Przez znaczące upały w Peru, które jest drugim producentem borówek na świecie plony tego owocu w omawianym państwie zauważalnie spadły. Taka sytuacja przełożyła się na spadek eksportu oraz wzrost cen w Europie. Stało się to impulsem do wzrostu eksportu w niestandardowym dla Ukrainy okresie sierpień-wrzesień i po dość wysokich cenach. Dodatkowo pogoda w naszym regionie była optymalna do hodowli borówek.

Eksport borówek z Polski

Wcześniej wiele towarów rolnych było eksportowane do/przez Polskę. Na skutek napięć związanych z transportem ukraińskiego zboża Ukraińcy postanowili poszukać nowych dróg handlowych i zdywersyfikować dostawy. Doprowadziło to do tego, że eksport borówek z Ukrainy do Polski zmniejszył się o 39%, natomiast z Ukrainy do Niemiec zwiększył się 18-krotnie. Warto wspomnieć, że Niemcy są głównym rynkiem zbytu dla polskich borówek.

Oznacza to, albo zwiększenie borówkochłonności niemieckiego rynku, albo wypychanie części dostawców borówek z Polski. Jak podaje portal ceny rolnicze, eksport tych owoców z Ukrainy wzrósł także do Holandii o 37%, do Wielkiej Brytanii o 11% oraz o 300% do Hiszpanii. Wśród innych państw członkowskich Unii Europejskiej również można dostrzec wzrost napływu borówek z Ukrainy.

Co więcej, pojawiły się pierwsze ukraińskie firmy produkcyjne, które zaczęły dostarczać borówki bezpośrednio do wiodących sieci Unii Europejskiej. Jest to godne uwagi, ponieważ te sieci supermarketów mają wysokie wymagania dotyczące jakości produktów i rytmu dostaw – podaje portal ceny rolnicze.

Zobacz także: Peru borówkową potęgą. Produkcja wzrosła o 600 000% w ciągu 10 lat

Czołowi producenci borówek na świecie w 2020 roku

Warto także wspomnieć o poziomie produkcji borówek w Polsce. Z danych GUS wynika, że eksport borówki amerykańskiej na rynek zagraniczny wzrósł z 12,3 mln EUR w 2013 roku do 107,2 mln EUR w 2022 roku, a więc wzrósł blisko 9-krotnie. W rezultacie Polska stała się ważnym eksporterem borówki w UE i na świecie. Według danych Eurostatu jesteśmy drugim co do wielkości eksporterem tego owocu w UE z udziałem 16,5% w łącznej wartości unijnego eksportu. Na pierwszym miejscu jest Holandia (60,7%).

W 2020 roku byliśmy czwartym największym producentem borówek na świecie. Wiele wskazuje na to, że nie awansujemy wyżej w ciągu najbliższych lat. Oprócz dużej przewagi Kanady dochodzi jeszcze względnie niska produktywność. Warto przedstawić dane dotyczące produkcji na hektar wśród największych producentów. Wspomniane wcześniej Peru jest liderem z produkcją na poziomie 13,4 tony/ha. W Hiszpanii to 11,5 tony/ha, a w Meksyku 10,9 tony/ha. Amerykanie uzyskują z hektara jedynie 7,9 tony borówek. Nadal jest to więcej niż w Portugalii (6,2 tony) czy Polsce (5,7 tony). Co prawda produktywność w Kanadzie jest jeszcze mniejsza i wynosi zaledwie 3,7 tony/ha, jednak warto pamiętać, że to olbrzymi kraj. Dostępnych pod uprawy ziem jest więc znacznie więcej niż w Polsce.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker